Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde claudiacodreanu » 05 Aug 2011, 09:02

OK am inteles nu mi-am dat seama sa caut in arhiva ... scuze si va doresc un week-end linistit :)
claudiacodreanu
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2011, 19:39
Localitate: Galati

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde liviu1965 » 05 Aug 2011, 10:01

Spor..... cu frigiderele...... ai promis ceva poze.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde gabi bee » 08 Aug 2011, 19:18

am facut dupa culesul de floare 2 tratamente cu VF si dupa ambele tratamente , dupa ce am deschis urdinisurile si am verificat prezenta paduchilor cazuti pe sertarul de tabla , am introdus sertarele inapoi obturand astfel sita de tot , timp de vreo 5 zile . am procedat asa ca urmare a prospectului ce recomanda sa nu deschidem stupul timp de trei zile si m-am gandit ca fundul stupului lasat liber ar fi echivalat cu deschiderea stupului . am procedat bine ? :?: :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde zlibut » 09 Aug 2011, 12:16

si la mine dupa primul tratamentul cu vf. aceasi constatare cad putini paduchi !
Avatar utilizator
zlibut
 
Mesaje: 17
Membru din: 24 Iul 2011, 10:44

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde jimm » 09 Aug 2011, 20:21

Ieri am facut primul tratament cu Varachet Forte.
Ma uit dupa 4-5 ore sa vad cati au cazut ...2 maxim 10 paduchi.
Varachetul de anul trecut (cu care am tratat si anul trecut si au cazut gramada) inca in termen pana la sfarsitul lui august.
Am crezut ca a s-a degradat Varachetul..pana sa citesc topicul si sa ma mai linistesc am luat alta sticluta pentru urmatorul tratament.
Sa fie un an cu acarieni mai putini?
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde balasbebe » 09 Aug 2011, 22:31

gabi bee scrie:am facut dupa culesul de floare 2 tratamente cu VF si dupa ambele tratamente , dupa ce am deschis urdinisurile si am verificat prezenta paduchilor cazuti pe sertarul de tabla , am introdus sertarele inapoi obturand astfel sita de tot , timp de vreo 5 zile . am procedat asa ca urmare a prospectului ce recomanda sa nu deschidem stupul timp de trei zile si m-am gandit ca fundul stupului lasat liber ar fi echivalat cu deschiderea stupului . am procedat bine ? :?: :D

Eu propun sa mai citesti inca o data prospectul. Cred ca ai citit printre randuri. As spune cum trebuie dar eu nu mai folosesc Varachet de cel putin 5 ani, dar sunt cativa care vor spune putin altfel.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2011, 07:23

A mai facut cineva tratament cu altceva, exceptand VF, ca sa vedem ce rezultate sunt cu alte substante? Observ ca au cazut putini paduchi pana acum, desi ieri am vazut paduchi pe albina.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde gica » 10 Aug 2011, 10:13

Sunt cei iesiti din celule dupa tratament.Repeta saptamanal.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2011, 13:01

gica scrie:Sunt cei iesiti din celule dupa tratament.Repeta saptamanal.

Aseara i-am afumat pe toti, incat cand am ajuns acasa mi-a zis sotia ca miros a fum de numa... Azi merg si vad ce a cazut. Daca nici azi nu vad cazuti cazuti ... inseamna ca pduchele care l-am vazut ieri ori s-a ascuns in celula, ori e mutant genetic si nu mai am ce-i face decat sa-l prind cu mana :lol:
Oricum, tratamentele le fac dupa prospect. Facem 3 in august la 7-10 zile, apoi in septembrie mai vedem cate facem, in functie de puiet si de cati paduchi cad. Pe final de septembrie bagam mavrirolul.
Cine e inscris in asociatie, are diploma, are adeverinta de la DSV a putut lua: apiinvert, VF, mavrirol si nu mai stiu cate, ca pe mine atat m-a interesat
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde Gabysgg » 10 Aug 2011, 13:10

cristi_vidican scrie:Cine e inscris in asociatie, are diploma, are adeverinta de la DSV a putut lua: apiinvert, VF, mavrirol si nu mai stiu cate, ca pe mine atat m-a interesat


Cum ???? :?
sau la ce anume te referi??
Avatar utilizator
Gabysgg
 
Mesaje: 286
Membru din: 08 Mar 2011, 08:03
Localitate: Corbeanca -Ilfov

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde gabi bee » 10 Aug 2011, 14:02

balasbebe scrie:
gabi bee scrie:am facut dupa culesul de floare 2 tratamente cu VF si dupa ambele tratamente , dupa ce am deschis urdinisurile si am verificat prezenta paduchilor cazuti pe sertarul de tabla , am introdus sertarele inapoi obturand astfel sita de tot , timp de vreo 5 zile . am procedat asa ca urmare a prospectului ce recomanda sa nu deschidem stupul timp de trei zile si m-am gandit ca fundul stupului lasat liber ar fi echivalat cu deschiderea stupului . am procedat bine ? :?: :D

Eu propun sa mai citesti inca o data prospectul. Cred ca ai citit printre randuri. As spune cum trebuie dar eu nu mai folosesc Varachet de cel putin 5 ani, dar sunt cativa care vor spune putin altfel.

dle balasbebe aveti dreptate , m-am exprimat gresit , nu scrie in prospect de cele 3 zile ci treaba asta cu 3 zile sa nu deschizi stupul am citit-o pe forum . nu stiu daca am facut bine ca am lasat tabla bagata de tot 5 zile dupa tratament dar cert este ca paduchii care cazusera atunci pe tabla , i-am lasat acolo si dupa cele 5 zile nu am mai gasit nici unul pe tabla . sa se fi urcat inapoi in stup ? distanta de la tabla la plasa fundului o am de 3,5 cm . :?:
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde liviu1965 » 10 Aug 2011, 14:25

De maine incep si eu tratamentul cu FV.
Am o intrebare pe care inca nu mi-o pot explica: In prospect scrie ca flacara ajunge undeva la 300grade.... Ok.
Nefacand , nu stiu, asa ca intreb: flacara este mare? Fundul stupului are 100% plasa. Ma gandesc sa pun fitilul pe centru, sub stup , pe un suport ce contine o table groasa. Intreb de inaltimea flacarii sa pot sa pozitionez tabla respectiva fata de fundul stupului...... sa nu prajesc albinutele....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2011, 14:34

Gabysgg scrie:
cristi_vidican scrie:Cine e inscris in asociatie, are diploma, are adeverinta de la DSV a putut lua: apiinvert, VF, mavrirol si nu mai stiu cate, ca pe mine atat m-a interesat


Cum ???? :?
sau la ce anume te referi??

Prin PNA s-a decontat integral apiinvert, VF si Mavrirol, mai putin TVA. Despre celelalte nu stiu ca nu m-au interesat. Banii sunt returnati prin toamna tarziu, dar tot vin ei. Apiinvert s-a decontat cam 6 kg pe familie. Dar, din cate am inteles perioada depunerii dosarelor s-a incheiat. Daca gresesc, sa ma corectati. Treaba asta e de ceva vreme, dar lumea nu prea stie. Normal ar fi ca asociatia sa-si anunte membrii. Asociatiile noi sunt mult mai dinamice decat ACA.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2011, 14:36

liviu1965 scrie:De maine incep si eu tratamentul cu FV.
Am o intrebare pe care inca nu mi-o pot explica: In prospect scrie ca flacara ajunge undeva la 300grade.... Ok.
Nefacand , nu stiu, asa ca intreb: flacara este mare? Fundul stupului are 100% plasa. Ma gandesc sa pun fitilul pe centru, sub stup , pe un suport ce contine o table groasa. Intreb de inaltimea flacarii sa pot sa pozitionez tabla respectiva fata de fundul stupului...... sa nu prajesc albinutele....

Flacara nu e mare pt ca arde mocnit. Eu bag direct pe urdinis. Mai mor cateva albine care sar pe fitil. CA sa vezi cum functioneaza, ia un fitil si arde-l afara, asa te vei convinge singur.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde liviu1965 » 10 Aug 2011, 16:10

Ok, merci,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 10 Aug 2011, 19:58

Dupa tratamentul cu VF de aseara, am reusit sa prind paduchele care l-am vazut pe albine. Si cum Janese a spus ca daca vezi unul, mai sunt alti 20, i-am prins si pe aceia. Doar ca acel paduche, mai avea un frate pe care nu l-am vazut, asa ca in total au fost vreo 40 de varroa. Cati or mai fi in celule? Dupa Janese, cam 80%. Asa ca ii asteapta urmatoarele tratamente.
Lasand gluma la o parte, incepe sa cada varroa. Ceva normal pentru perioada asta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori