Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde mibu » 16 Oct 2011, 20:10

dupa tratamentele ( cu VF ) facute pina acum nu am observat pe coala alba de control mare lucru!
vorba colegului 1-2-....! putem sa facem acum tot felul de supozitii rezultatele vor vorbi !
iar de ajutor stiu si eu ce sa zic ...
s-auzim de bine !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 17 Oct 2011, 06:26

un OM scrie:Daca treimea decupata din fundul stupului este chiar pe centru, nu trebuie sa inmultiti cu trei pentru a afla numarul acarienilor cazuti in decursul timpului, stiind ca acestia prefera celulele cu puiet, adica pe centrul cuibului.
Afirmatia de mai sus nu am scris-o pentru d-l Vidican, ci doar am facut o precizare sa nu fie neclaritati.

Ba da, asa e. Normal ca atunci cand am luat polistirenul de pe fundul stupului, am stiut ca "recolta" de varroa reprezinta cam cat reprezinta suprafata stupului.
Va multumesc pentru observatie, ca sa nu se intelega gresit!
Cristi Vidican
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde liviu1965 » 07 Noi 2011, 11:15

Se poate face tratament cu VF cu albina in ghem?
Ca si ultim tratament.

O zi buna,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde bogdannn » 07 Noi 2011, 11:33

se poate dar nu mai are aceeasi eficienta, eu am facut sambata( au fost 12-14 grade) un ultim tratament la familiile care au avut puiet pana tarziu si am gasit dupa 3 ore cate 2-3 -5 paraziti cazuti, mentionez ca am cutii cu fund antivarooa si familiile sunt pe 4-6 rame dadant
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde vlad » 07 Noi 2011, 15:21

[quote="liviu1965"]Se poate face tratament cu VF cu albina in ghem?
Ca si ultim tratament.

daca ai citit prospectul , ai vazut ca pe el scrie ca se face la peste 12 grade , ori asta inseamna ca ghemul nu este format
vlad
 
Mesaje: 296
Membru din: 30 Iun 2011, 06:08

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 07 Noi 2011, 16:50

vlad scrie:
liviu1965 scrie:Se poate face tratament cu VF cu albina in ghem?
Ca si ultim tratament.

daca ai citit prospectul , ai vazut ca pe el scrie ca se face la peste 12 grade , ori asta inseamna ca ghemul nu este format

La aceasta vreme, temperatura de afara nu este relevanta.Noptille fiind sub zero ghemul e ca un arici.Peste zi ghemul ramane strans.Numai cu cateva nopti peste 12 grade poti sa speri ca tratamentul are eficienta.Tot in aceste perioade mai calde. albinele repozitioneaza ghemul, cu conditia ca eventualul puiet sa nu-l tina captiv pe o rama fara miere.Carcotasii o sa zica:,,ce cauta o rama fara miere in cuib?'' Sa le fac pe plac: Niciodata sa nu ramana rame fara miere in cuib!.
Hai sa spun si o vorba anglo-saxona: Niciodata sa nu spui niciodata!
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde mibu » 07 Noi 2011, 17:00

daca se face trament in mod traditional sint de acord ! dar cu varojetul ...intreb akmm ?
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde akmm » 08 Noi 2011, 08:33

mibu scrie:daca se face trament in mod traditional sint de acord ! dar cu varojetul ...intreb akmm ?


Nu am varojet.Fiind insa o instalatie de facut fum accelerat, va mangaia un pic coaja ghemului si atata tot.Tendinta ghemului presupun, indiferent de forma de fumegare, este sa elimine fumul si sa respire aer curat.Fiind rece iar albinele amortite nu prea vad rostul unei astfel de fortari.Ne putem imagina dispozitive tip ,,feon'' care sa sufle aer cald si sa desfaca ghemul inainte de fumigatie.S-ar merita un asemenea efort?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde liviu1965 » 08 Noi 2011, 14:55

Ptr. a fi mai exact va fac o intrebare suplimentara: exista un moment in care albina sa fie intre normal si ghem? , sa zicem la pragul de 10grade. Nu prea mi-am ales potrivit cuvintele dar sper sa fiu inteles.

La momentul acesta ma refeream.
Ca sa suplimentez cu informatie, am avut o rama cu puiet capacit ( 10% ) in momentul cand am restrans.Zilele trecute zburau prin fata urdinisului.Am zis ca acum celule sunt goale si sa le mai dau un fum.....
In ceea ce priveste temperatura.... si la 10grade cand am scos capacul sa-i fac un ultim control vizual tot nu era format ghemul. Se poate si din cauza termometrului, sa ma fi inselat, ca nu gasesti doua sa arate la fel.

Nu am umblat la cuib sa vad starea puietului ptr. ca am considerat ca e mai important sa nu umblu la el decat sa-mi satisfac curiozitatea.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde mibu » 08 Noi 2011, 15:16

akmm ! varojetul facut de mine are in componenta un dispozitiv tip 'feon ' cu temperatura controlata intre 10 si 35 de grade !
acest lucru l-am omis ieri intentionat ,ca sa nu influentez raspunsul !
astfel am aflat ceea ce am banuit numai !
multumesc de raspuns ! sintem pe drumul cel bun ! cind o sa termin ce am inceput o sa fii primul care afla !
sanatate !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde proapis13 » 08 Noi 2011, 15:59

mibu scrie:akmm ! varojetul facut de mine are in componenta un dispozitiv tip 'feon ' cu temperatura controlata intre 10 si 35 de grade !
acest lucru l-am omis ieri intentionat ,ca sa nu influentez raspunsul !
astfel am aflat ceea ce am banuit numai !
multumesc de raspuns ! sintem pe drumul cel bun ! cind o sa termin ce am inceput o sa fii primul care afla !
sanatate !


Da drumul la info deja ai facut multi curiosi

Oricum, cand arde, fitilul degaja o temperatura de cca 220 grade, care e ,,impinsa'' in stup
de catre jetul de aer si NU ajunge doar ,,fum'rece''cum gresit a scris un coleg pe forum
Curiozitate mea este cum controlezi temperatura la dispozitivul construit de tine si de ce??
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde liviu1965 » 08 Noi 2011, 16:11

Eu zic sa incepem mai incetisor......
Daca bagi aer cald ( of, nea Gica e cu calculele fizice... delta t = t max. - t min. ) risti sa faci şoc termic la albine.
Sfatul meu de ..... fost iubitor de fizica... fara scule din astea turbo.
Aprinde fitilul de la VF si rezolvi problema cu socul termic
Cu rezultatul tratamentului ..... nu stiu eu. Dar cred ca fumul ajunge la toate celulele, ca e fum ...., chiar daca e ghemul de albina pe el.

Parerea mea.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde mibu » 08 Noi 2011, 21:01

Cum zici s-o luam cum zici -incetisor !
Cind am aflat despre varojet ,functionare si randanent ,m-am gindit in primul rind la cresterea randamentului ! Stim foarte bine ,ca tratamentul cu VF prinde maxim atunci cind nu mai este puiet capacit corelat cu starea de neformat ghem !Si am gindit astfel:(fac aceste precizari numai si numai pentru incepatori) deci - cind stiu ca indeplinesc aceste doua conditii fara sa umblu in fiecare familie asigurind totodata si temperatura prevazuta in prospectul VF ?
Am socotit ca pentru toate astea si pentru inca vreo citeva , este nevoie de oarece cunostinte si bineinteles de timp!
O parte le-am rezolvat ,neasteptat de bine si mai ales ieftin , unele probleme inca sint in studiu !
Ce pot sa va spun la momentul actual este ca am facut tratament " pe ghem " cu rezultate mai mult decit bune !
Asa cum am promis - akmm - va afla primul despre rezultatele finale , chiar daca ,si sint constient de acest lucru, am dat drumul voit la oarece informatii!
Cind totul va fi foarte bine ca realizare a aparatului precum si ca testare ,nu va mai fi nici un secret !
Sanatate!
Ultima oară modificat de mibu pe 08 Noi 2011, 21:34, modificat 1 dată în total.
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde gica » 08 Noi 2011, 21:31

mibu,iti doresc succes sa termini ce ai inceput.Abia astept si eu.
Aici sau altundeva te rog frumos sa scrii:
- cati stupi ai si de cand umbli cu albine
- ce pregatire ai-dar asta conteaza mai putin
Am avut un coleg de forum,avea numele de user Ghituica.O jumatate de an a fost distractie pentru unii,chin pentru altii.
In acest sens am scris ce am scris.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde mibu » 08 Noi 2011, 21:46

Toate la timpul lor ! Iar daca am albine , de cind am si cite am ?
Am ! stati fara teama, sunt apicultor ! ( si vreau sa nu mai existe un astfel de subiect -surprize la tratament )
Sanatate !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde ciptheman » 08 Noi 2011, 22:18

maine se anunta zi de primavara,intarzitatii(ma numar si eu)sa bage ultimul fum.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori