Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde Virgil » 30 Iun 2013, 22:08

Multumesc mult tuturor pt sfaturi.
Virgil
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Iun 2013, 16:39
Localitate: cluj

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde Nedelcu Ionut » 01 Iul 2013, 23:11

in 4 stupi am Loca americana
.... Cum pot scapa de ea si cum putem sa prevenim infectarea celorlalti stupi?
Trantorii simt cum se zguduie stupul !
Avatar utilizator
Nedelcu Ionut
 
Mesaje: 104
Membru din: 01 Feb 2013, 19:04
Localitate: Buzau,Ziduri

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde adrian.vintila » 02 Iul 2013, 09:24

Ai dus probe la dsv?
Avatar utilizator
adrian.vintila
 
Mesaje: 102
Membru din: 07 Noi 2011, 20:21
Localitate: Buzau

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde stategogu » 28 Aug 2013, 12:12

am gasit ofamilie care iera cu albina putina si la faguri care au avut puiet 5.6 am gasit pe iei 10.20 celule cu puiet mort unele aveau celulele perforate dar nu mirosea a clei de oase am facut testul cu betisorul si nu am fost lamurit ca ar fi loca
stategogu
 
Mesaje: 3
Membru din: 10 Noi 2011, 18:29

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde Mircea_63 » 28 Aug 2013, 12:31

Ai facut tratamentele antivarroa?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde cristi arad » 29 Aug 2013, 19:54

panshe85 scrie:am fost ieri la laborator,este LA.....mi au spus sa ard tot......sunt in curs de derulare cu tratamentul,mai am 2 din 5 de facut....am citit pe forumul vechi insa la fel, parerile sunt impartite, mi e tare frica sa nu muncesc cu dezinfectie si tratament si dezimfectie si tratament si la anul sa mi apara iar, sunt foarte dezamagit,am 26 de ani si am primit un alt sut in c*r de la viata ....ma bate gandul sa ard tot sa vad daca obtin ceva despagubiri si sa o iau de la 0,stapanesc f bine tehnica cresterii de matci si ma gandesc ca de la anul sa nu mai fac pastorala....sa ma axez doar pe inmultire,pt ca la cati ''stupari'' exista vedeti si dumneavoastra ce riscuri sunt......anul asta reusisem sa ma dotez si cu transport si mi am schimbat toate lazile....ma doare rau pt ca nu m am ocupat de mine cum m am ocupat de albine,si acum in loc sa ma bucur de rezultatele muncii,poate o sa ma aleg doar cu durerea in inima si fata plina de lacrimi si luminata de un foc mare.....:(

intervin cu o oarecare intarziiere; daca ai efective mici izoleaza-le si incepe procedurile de tratament ; ai sansa "nefericita" sa obtii o experienta si sa si reusesti ceea ce nu multi o intalnesc; sa ai grija la echipamntul de protectie folosit (combinezon intreg - pe care-l vei dezinfecta cu apa si soda caustica sau HCl dupa fiecare utilizare), ai grija la mijloacele de transport folosite in rest poti face dupa cum urmeaza :
prinzi matca in colivie ; scuturi albina pe rame cu foaie de ceara intro lada curata; intre timp dezinfectezi lada si ramele prin imersie intru-un butoi ca apa cu soda caustica 30% sau HCL, fagurii ii topesti in apa cu soda caustica 10% - puietul este pierdut in totalitate; lada noua cu albine o lasi cca 2 zile inchisa intr-un loc intunecos ; dupa cca 2 zile o scoti afara si hranesti albinele cu 5 - 7 litri sirop de zahar cu oxitetraciclina sau tetraciclina; vezi daca merge ; eu zic ca da si nu da inapoi ca "in foc se lamureste aurul"
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde florio » 08 Dec 2014, 22:34

Vad ca nu prea se mai discuta de L.A. in 2014,ieri am fost la o reuniune a apicultorilor in Vaslui la care au fost prezenti si reprezentantii celor 3asosiatii care achizitioneaza miere in judet.Tema cea mai dezbatuta a fost L.A. deoarece presedintele A.C.A.ne/a informat ca ar fi numeroase focare de L.A.in vaslui,nu ca nu am stiut,de cateva stupine stiam si eu si ma intereseaza in mod direct pentru ca acele stupine fac pastoral l a salcim in sat la mine .Presedintele A.C.A. a spus ca ni se trage de la faptul ca avem zona melifera buna in judet si .suntem vizitati de foarte multe stupine din alte zone.Eu insa as da vina tot pe stuparii din judet neseriosi,puturosi si facuti pe fonduri U.E.si pe acea fundatie care inprastie in tot judetul roi pe 5 rame dupa 10 august .si care in realitate nu acopera 3 rame de albina.O parte din acesti beneficiari au venit la mine dupa matci la numai citeva zile dupa ce le/au fost dati asa zisi 5 roi,cica ar fi murit la transport ,dar eu ma intreb ,dar cu acele care ouau numai trintori tot de la transport li se trage.....eu zic ca li se trage de la acel stupar care a dat fundatiei cei 100roi pentru comuna Ivanesti.
florio
 
Mesaje: 14
Membru din: 19 Aug 2012, 23:23

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde nae » 08 Dec 2014, 22:48

Neicusoare ce aprig esti , in scris . ;)
Fac pariu ca la ''adunare'' n-ai scos o vorba , nu !?
Sa revin , matale ce parere ai , sunt sau nu focare ? Si daca sunt ce sa facem , cum ai rezolva d-ta o LA/LE intr-o stupina de 100 fam ?
:roll:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde akmm » 18 Dec 2014, 09:11

In Revista Americana de Apicultura, Bee Culture' tocmai a aparut un articol in care se spune ca pentru prima data s-a reusit identificarea toxinei ce provoaca moartea puietului in cazul Locii americane.
A fost botezata ,,C3larvin'' iar de acum se lucreaza la modalitatile de anihilare a acestei toxine.
Articolul spune ca in cazul albinelor, ca si la oameni, antibioticile si-au atins limitele.Ideea este de a inarma puietul cu o substanta care sa determine loca sa nu-l poata ataca si nu o substanta care sa elimine/omoare loca.
Desigur ca mai e drum lung pana atunci.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde libertini » 21 Dec 2014, 13:18

Sal la loca americana trebuie intii facute analize si le puteti trimite gratis la institut la bucuresti nu costa nimic,trb scoase ramele bolnave din stupi si dupa tratamentul si unificarea spalarea cutiilor,tratamentul il poate recomanda doctorul de la institut,ca altfel poate recidiva cand are conditii prielnicede dezvoltare. albine sanatoase si iernare usoara.
libertini
 
Mesaje: 22
Membru din: 16 Mai 2012, 09:53

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde proapis13 » 28 Dec 2014, 10:28

In ca un pas inainte in lupta cu Loca americana :!:
New avenues for treating AFB

Research has identified the toxin released by the bacteria that causes American foulbrood (Paenibacillus larvae), essential for the bacteria colonize the hive and thus opens a possible pathway for control.

The study, conducted by researchers at the University of Guelph in Canada, along with scientists at Memorial Sloan-Kettering Cancer Center in New York and Boston Medical School, is published in the December issue of the Journal of Biological Chemistry. It highlights the role of this toxin in the infection process is explained larvae.

Identified the toxin releasing P. Larvae, called C3larvin, scientists have developed an inhibitor against him. The treatment, which is in its development phase is tested in hives next spring.

One of the researchers work, Rod Merrill said that currently the only effective control method is to burn the hive and associated equipment, since spores can remain viable for 40 years. He remarked that antibiotics are not working to contain the disease, given the resistance that bacteria have developed.

In this regard also explained that the drug being tested is not an antibiotic, but an inhibitor of toxin that kills bees and therefore avoid pressure on the bacteria and thus the mutation to generate resistance.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

LOCA AMERICANA

Mesajde ciprijr » 11 Mai 2015, 08:08

Buna ziua,

am o stupina de cca 45 de familii si as merge in pastoral intr-o zona cu alt apicultor ( el are cca 40 de familii) dar ale lui au loca Americana
Daca stau o saptamana cu stupina mea langa stupina lui , am sanse reale sa ma pricopsesc si eu cu loca ?
sau mai bine ma las ....pagubas si nu ma mai cuplez cu el in pastoral
va multumesc !
ciprijr
 
Mesaje: 1
Membru din: 11 Mai 2015, 08:03

Re: LOCA AMERICANA

Mesajde CORNEL V. » 11 Mai 2015, 08:37

Esti sigur ca au loca?
Daca da stai linistit cu ei acasa sau cauta o alta locatie

ps.in ce zona esti?
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: LOCA AMERICANA

Mesajde proapis13 » 11 Mai 2015, 09:03

ciprijr scrie:am o stupina de cca 45 de familii si as merge in pastoral intr-o zona cu alt apicultor
( el are cca 40 de familii) dar ale lui au loca Americana

Bun venit pe forum :!:
Pune mana pe o carte si citeste despre bolile albinelor sau/si documenteaza-te ce e si cum cu Loca Americana..
sunt doua variante...ori colegul tau s-a muscat de limba si s-a turnat singur ca are albinele bolnave...
ori NU TE VREA in zona lui ...
in ambele cazuri ai datoria ca APICULTOR sa mergi si sa depui o sesizare la DSVSA sa mearga cineva in control acolo...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: LOCA AMERICANA

Mesajde CATALIN » 11 Mai 2015, 09:04

un bine apiculturi ar ffi sa de duci la tovarasu cu 5l benzina sa va apucati de fac de tabara ;)
asa ai face fericit mai multi apicultori si mai multe sute de famili de albine??

ps.rog moderatori sa mute postarea la incepatori intreaba.....aici poluam aiurea
In natura nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma”
Avatar utilizator
CATALIN
 
Mesaje: 2309
Membru din: 29 Aug 2011, 16:46
Localitate: Craiova

Re: LOCA AMERICANA

Mesajde alin75 » 11 Mai 2015, 09:30

ciprijr scrie:Buna ziua,

am o stupina de cca 45 de familii si as merge in pastoral intr-o zona cu alt apicultor ( el are cca 40 de familii) dar ale lui au loca Americana
Daca stau o saptamana cu stupina mea langa stupina lui , am sanse reale sa ma pricopsesc si eu cu loca ?
sau mai bine ma las ....pagubas si nu ma mai cuplez cu el in pastoral
va multumesc !


Colegule daca postarea nu este la oha, atunci te intreb: esti sanatos? Pai toti ne ferim de boli (LA,LE,etc) si tu vrei sa pleci cu altu despre care sti ca are familiile bolnave! Cand te pui langa unul despre care nu stii nimic (iti asumi un risc), dar cand sti ce te paste??? Recomanda-il pe Janese, acesta posta pe forumul vechi si spunea ca este dispus la astfel de experimente....
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori