Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde panshe85 » 03 Aug 2011, 10:20

buna ziua! domnilor am o stupina de 150 de stupi, am fost cu ei la floarae soarelui,loc unde au fost cred ca peste 1000 de stupi, nu am ramas acolo decat o saptamana si m am dus cu ei intr un alt loc unde eram singur pe o suprafata de 80 de ha fs pusa mai tarziu, saptamana trecuta am extras mierea si am observat razlet in stupina simptomele LOCEI AMERICANE.......nu mi a venit sa cred....am luat la puricat fiecare rama cu puiet, in care nu am vazut nici o forma de manifestare a bolii i am marcat si i am dus pe vatra, restul ce aveau semne clare si cei care mi s au paarut suspecti i am dus pe o alta vatra, m am pus pe toti cu oxitetraciclina in sirop concomitent cu zahar pudra.nu stiu cum naiba am avut eu norocul asta ca numai bunul dumnezeu stie cat de mult mi am dat interesul pt albine.....acum va intreb pe voi, cei cu experienta si in special pe cei care au avut de aface cu LA, am vreo sansa sa mi salvez stupina? cu cine am vb mi au spus ca ii salvez cu tratament iar altii ca focul da cele mai bune rezultate, insa am investit mult in stupi si suflet si timp si munca si bani si nu stiu daca as putea sa le pun foc.....:(
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde Adrian Galofteanu » 03 Aug 2011, 10:48

Esti ferm convins ca e LA? Cam cate familii ai bolnave din total?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde panshe85 » 03 Aug 2011, 10:54

simptomele sunt clare puiet pestrit,miros mai mult sau mai putin intens a clei de taplarie, si larva moarta care se trage in filament.....sunt in jur de 40 in care am vazut larve moarte, i am trecut la numar si pe cei in care am vazut doar o larva....
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde Adrian Galofteanu » 03 Aug 2011, 12:48

panshe85 scrie:simptomele sunt clare puiet pestrit,miros mai mult sau mai putin intens a clei de taplarie, si larva moarta care se trage in filament.....sunt in jur de 40 in care am vazut larve moarte, i am trecut la numar si pe cei in care am vazut doar o larva....



Si este atacat doar puietul capacit? Identificarea larvelor moarte le-ai facut prin observarea puietului capacit gaurit?
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde panshe85 » 03 Aug 2011, 12:58

da,cei care aveau puietul capacit gaurit, i am considerat infestati rau si le am ars ramele respective,la toti cand i ma verificat am descapacit ici colo celule cu puiet,daca nu vedeam nimik gaurit......
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde akmm » 03 Aug 2011, 15:27

panshe85 scrie:da,cei care aveau puietul capacit gaurit, i am considerat infestati rau si le am ars ramele respective,la toti cand i ma verificat am descapacit ici colo celule cu puiet,daca nu vedeam nimik gaurit......


Eu zic sa nu aruncam apa cu copil cu tot.Un diagnostic dat de laborator sau Dr.veterinar ar fi de dorit.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde pescaru » 03 Aug 2011, 22:49

cauta in forumul vechi sant raspunsuri clare , dar orcum ,,trateaza,trateaza , trateaza ,dezinfecteaza, dezinfecteaza , topeste toti fagurii ce iti raman fara albina ,in iarna fara mila ,iar la primavara dezinfecteaza cutii si restul ,e greu orcum ,sant Stan Patitul, nu din cauza mea si nu imi spunea nimeni nimic . Despre stupari cand vine unul nou se zice ,, BINE AI VENIT IN CLUBUL OAMENILOR SERIOSI .nu e cazul tau orcum asta ca idee despre sfaturi, mojoritataea spun arde tot dar nu e bine
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde Adi Hodis » 03 Aug 2011, 23:48

panshe85 scrie:buna ziua! domnilor am o stupina de 150 de stupi, am fost cu ei la floarae soarelui,loc unde au fost cred ca peste 1000 de stupi, ...

am vreo sansa sa mi salvez stupina? cu cine am vb mi au spus ca ii salvez cu tratament iar altii ca focul da cele mai bune rezultate, insa am investit mult in stupi si suflet si timp si munca si bani si nu stiu daca as putea sa le pun foc.....:(

Niciodata nu mi-a placut sa fiu in zona cu altii straini, necunoscuti ... niciodata nu stii ce surprize apar insa asta-i grava.
Eu zic sa nu arzi, e pacat de atita munca si bani ... e greu cu tratamentele dar daca insisti, vei reusi ... macar in proportzie de 90 %.
N-am avut probleme cu Loca ... dar s-a scris despre ea si ce e de facut, cauta pe forumul vechi.
Succes si nu te lasa.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde panshe85 » 04 Aug 2011, 09:41

am fost ieri la laborator,este LA.....mi au spus sa ard tot......sunt in curs de derulare cu tratamentul,mai am 2 din 5 de facut....am citit pe forumul vechi insa la fel, parerile sunt impartite, mi e tare frica sa nu muncesc cu dezinfectie si tratament si dezimfectie si tratament si la anul sa mi apara iar, sunt foarte dezamagit,am 26 de ani si am primit un alt sut in c*r de la viata ....ma bate gandul sa ard tot sa vad daca obtin ceva despagubiri si sa o iau de la 0,stapanesc f bine tehnica cresterii de matci si ma gandesc ca de la anul sa nu mai fac pastorala....sa ma axez doar pe inmultire,pt ca la cati ''stupari'' exista vedeti si dumneavoastra ce riscuri sunt......anul asta reusisem sa ma dotez si cu transport si mi am schimbat toate lazile....ma doare rau pt ca nu m am ocupat de mine cum m am ocupat de albine,si acum in loc sa ma bucur de rezultatele muncii,poate o sa ma aleg doar cu durerea in inima si fata plina de lacrimi si luminata de un foc mare.....:(
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde Adi Hodis » 04 Aug 2011, 10:23

panshe85 scrie:am fost ieri la laborator,este LA.....mi au spus sa ard tot......sunt in curs de derulare cu tratamentul,mai am 2 din 5 de facut....
...ma doare rau pt ca nu m am ocupat de mine cum m am ocupat de albine,si acum in loc sa ma bucur de rezultatele muncii,poate o sa ma aleg doar cu durerea in inima si fata plina de lacrimi si luminata de un foc mare.....:(

Trista situatie :cry:
Am recitit despre Loca Americana, ca sa vad ce ar fi de facut ... dar nici eu nu te pot ajuta macar cu un sfat bun.
Tratament exista insa ricul recidivei este mare, munca e destul de multa si cum sint numai 5 familii ( dupa cum zici ) consider ca trebuie sa accepti sa pierzi, ca sa castigi ... pastrarea stupinei sanatoase.
Ar fi mai greu de indurat sa pierzi intreaga stupina ... crede-ma ca stiu f. bine ce inseamna, sa vezi cu ochii tai cum arde ... si sa ramai cu scrum si inima franta :cry: ... numai cine a trecut prin asa ceva stie cu adevarat ce inseamna ...
Sa fi-i tare de inger ... asta e. :(
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde liviu1965 » 04 Aug 2011, 10:39

Asta, e panshe85
Ai numai 26 de ani.
Mai ai de luat multe suturi.........
Important e sa poti sa treci peste ele.
Si sa mai stii , ca un sut este un pas inainte . Greu ce-i drept dar nu te descuraja.
Bafta in continuare si fruntea sus
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde panshe85 » 04 Aug 2011, 11:05

domnul adi nu sunt 5,k ar fii fost simpla treaba, am scris mai sunt sunt vizate in jur de 40 de familii.
daca puteti sa mi spuneti ,dezinfectatul stupilor cu soda...etc cand m ati sfatui sa l fac, in timpul tratamentului,dupa, sau in primavara am auzit toate cele 3 variantele.... :(
va multumesc mult pt incurajari si sustinere!!!!!
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde Adrian Galofteanu » 04 Aug 2011, 23:39

Treaba asta cu LA este lucru tare ciudat. Eu unul nu am mai avut asa ceva in stupina de asa de multi ani ca nici nu-i mai stiu.(Oricum nu aveam 20 ani si acum am peste 50). Nu-mi amintesc ca tata sa se fi speriat vreodata de LA si nici nu-mi aduc aminte sa fi ars vreun stup. Stiu doar atat ca era cu ochiul in permanenta pe familie sa fie sanatoasa si la primele semne actiona promt. Izolare, tratament.

Dar de ce spun ciudat? In ultimii ani am tot auzit pe la unii din zona mea ca au avut LA ca au ars stupini intregi, etc. Ceea ce ma ingrijoreaza putin este faptul ca zvonurile astea vin dinspre niste stupari "facuti la apelul bocancilor" si nici cu seriozitatea nu stau prea bine......... Si ma intreb eu, oare nu face cineva niste scenarii sa mai traga niste banuti.......? Spun asta, fara nici o legatura cu sitatia de fata, pentru ca prea deodata a incetul sa reapara boala asta.

Dar sa revenim la chestiune.

Draga panshe85, tineretea ta impreuna cu numarul destul de mare de familii ma cam pun pe ganduri.....40 familii atacate de LA este imens! Treaba cu sutul in c*r luat de la viata este de fapt un semn de la Dumnezeu care poate iti limiteaza marimea plapumei........ De ce spun asta? 25% dintr-o stupina bolnava spune ceva:
Ori lipsa de experienta in ceea ce priveste sanatatea familiei de albine, ori lipsa de timp pentru control, ori, ori, ori..........dar nu vreau sa te trag de urechi ca esti suparat destul. Uite cum as face eu:

- izolare completa a familiilor bolnave;
- tratament + stimulare permanenta;
- analiza trendului fiecarei familii in parte;
- familiile care raspund la tratament, continui tratamentul
- familiile care nu raspund, distruse.
- lazile, incepand de dupa la 3-lea tratament familiile se trec in lazi dezinfectate, spalate cu solutie de soda caustica si flambate.

Familiile de pe vatra stupinei trebuie controlate din nou cu atentie maxima. Eu as face si acolo un tratament.....chiar daca mierea de la anul va trebui sa o vinzi cu borcanul....sau as plasa in stupi niste pernute cu pasta uleioasa(vezi reteta).

Dumnezeu sa te ajute!
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde proapis13 » 05 Aug 2011, 08:02

Eu zic sa citeasca ,,Biblia stuparului'' asa denumesc eu cartea ,,Bolile albinelor''
iar cine nu are cartea asta cred ca incepe stuparitul cu stangul
Nu potzi face un lucru ca lumea daca nu shtii la ce riscuri expui familiile de albine
iar daca se intampla ceva trebuie sa shtii sa combatzi
Zilele trecute am fost pe la vecinii sarbi pana la Negotin sa vizitam magazinul apicol de acolo
L-am gasit inchis insa la intoarcere am dat la un magazin de profil din Kladovo de catziva
romani de-ai nooshtri care cautau nosevit;pai eu cred ca nu cautzi tratamentul cand ai stupul infestat
trebuie sa previi.Respectivii tineri nu mai dadusera pe la stupi de la extractzia salcamului
Zona infestata - Baia de Arama.Atentzie marita
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde Kostas » 05 Aug 2011, 09:36

Ultima oară modificat de Kostas pe 06 Aug 2011, 20:47, modificat 1 dată în total.
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: LOCA AMERICANA,AJUTOR!!

Mesajde gica » 05 Aug 2011, 10:54

Adrian Galofteanu scrie:Draga panshe85, tineretea ta impreuna cu numarul destul de mare de familii ma cam pun pe ganduri.....40 familii atacate de LA este imens! Treaba cu sutul in c*r luat de la viata este de fapt un semn de la Dumnezeu care poate iti limiteaza marimea plapumei........ De ce spun asta? 25% dintr-o stupina bolnava spune ceva:
Ori lipsa de experienta in ceea ce priveste sanatatea familiei de albine, ori lipsa de timp pentru control, ori, ori, ori..........dar nu vreau sa te trag de urechi ca esti suparat destul. Uite cum as face eu:

Colegule,domnul citat de mine are dreptate.
Mi-am calcat pe cateaua de inima sa-ti raspund cu toate ca eu ignor pe cei din Congo (expresia lui Dombazil).
Iti saream in ajutor din prima dar cum pe matale te cheama panshe85 ,esti de nicaieri ce sa scriu?
Consider lipsa de respect modul cum ai procedat.Nu te-ai prezentat,nimic, nimic si gata ajutor ca ai dat de belea.
Ce m-a iritat din prima au fost afirmatiile matale:

panshe85 scrie:buna ziua! domnilor am o stupina de 150 de stupi, am fost cu ei la floarae soarelui,loc unde au fost cred ca peste 1000 de stupi, nu am ramas acolo decat o saptamana.....acum va intreb pe voi, cei cu experienta si in special pe cei care au avut de aface cu LA, am vreo sansa sa mi salvez stupina? cu cine am vb mi au spus ca ii salvez cu tratament iar altii ca focul da cele mai bune rezultate, insa am investit mult in stupi si suflet si timp si munca si bani si nu stiu daca as putea sa le pun foc.....:(

Indirect dai vina pe posesorii celor 1000 de stupi cum ca ...de la ei ti se trage.Acum urmeaza intrebarile:
- Ai avut stupii pusi in fata celor 1000 de stupi sa le iei culegatoarea,ca se mai practica si atunci e posibil ca sa te fi pricopsit si cu altceva?
- Ai avut stupii pusi cu fata catre nord ?
-Ai dus si matale macar o cana de apa de stup sa le pui in adapator ca sigur o balta sau un parau era la 10 km.Si la valul de canicula care a fost,cu 60 de grade la nivelul solului crezi ca le-a fost bine sarmanelor albine?
- Sa stii ca cel mai mare dusman al albinelor nu este frigul ci caldura.La frig rezista lejer,caldura peste 35 de grade le creeaza mari probleme.
- Autorizatie de pastoral ai avut ?
- Certificat sanitar veterinar ai avut ?
Ca vreo cateva nu ai avut.
Te rog sa te superi pe mine,poti sa ma si injuri ca ai tot dreptul.Dar orice zi de intarziere iti diminueaza stupina cu 1-2 stupi.Asta ti-o spune unul care a trecut de 3 ori pri ce treci matale acum.
Minte in cap este sau nu este dar intelepciunea vine cu varsta.La unii numai.
Reciteste si vezi ce greseli ai facut.Si vom mai vedea dupa.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori