Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde IonutMioveni » 16 Sep 2014, 09:19

yulian scrie:Mie tot timpul mi-au ramas pentru ca nu puneam decat jumatate de banda...cum ai reusit? :shock:


Tocmai asta e smecheria ....ca eu am facut tratamentul cu cate o banda la fiecare stup. Doar la ultimul tratament cand am vazut ca nu mai am mi-a dat prin cap sa folosesc juma de banda.....nevoia te invata.
Plus ca eu din cutia aia de VF am facut tratamentele si pe 2013 si pe 2014 pana sambata ce a trecut.
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde IonutMioveni » 16 Sep 2014, 09:22

alt stupar scrie:
IonutMioveni scrie:Vezi de incearca la astia de vand marfa apicola din Serbia, au ceva cartoane asemanatoare.
Nu stiu cat de bune sunt, nu stiu in ce masura intretin arderea, nu am folosit, dar poti incerca.


Multumesc de ajutor colegu'. Voi incerca....sa vedem poate mai am nevoie de altceva prin stupina si voi face o comanda. :)
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde eusebiu » 16 Sep 2014, 09:46

IonutMioveni scrie:
alt stupar scrie:
IonutMioveni scrie:Vezi de incearca la astia de vand marfa apicola din Serbia, au ceva cartoane asemanatoare.
Nu stiu cat de bune sunt, nu stiu in ce masura intretin arderea, nu am folosit, dar poti incerca.


Multumesc de ajutor colegu'. Voi incerca....sa vedem poate mai am nevoie de altceva prin stupina si voi face o comanda. :)

Suna sa-ti dau 20 de benzi ;)
Romania te iubesc... vand tot si emigrez.
eusebiu
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2011, 22:43
Localitate: Pitesti-albota-stanesti

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde yulian » 16 Sep 2014, 09:51

Eu nu mai fac cu varachet...dar vb cu prietenii mei sa vad daca au benzi ramase prin batatura.
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde csabio » 16 Sep 2014, 21:28

Atentie la tratamente,asa arata azi o fam. Dupa trei fumigatii in august.
Fişiere ataşate
20140916_190510.jpg
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde lucky5strike » 16 Sep 2014, 22:53

E mai bine sa pice! Ai o garantie in plus!

Ca daca vigilenta se duce la somn...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde vasilefi » 17 Sep 2014, 09:10

IonutMioveni scrie:
P.S. Exista cumva posibilitatea sa gasesc in comert doar benzi pentru varachet ? Sa nu mai cumpar si Varachetul care va expira in 2015.
Multumesc.

fugi in Pitesti la magazinul apicol din piata Ceair si gasesti benzi destule
vasilefi
 
Mesaje: 466
Membru din: 10 Feb 2012, 10:27
Localitate: Calinesti - Arges

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde IonutMioveni » 19 Sep 2014, 22:18

Vasilefi,colegule, chiar am fost ieri in piata si am luat 30 de benzi pentru 5 Ron. Au inceput sa aiba si ei marfa destula si variata...import Serbia.
Adaos comercial destul de mare,insa e bine ca am de unde cumpara...oricum mai convenabil decat la Apicola.
Am luat si un roler pentru a perfora capaceala celulelor de miere cu usurinta /20 ron si o varga de 7 m 100% carbon la 95 Ron....ca mi.s si" pui" de pescar. :lol:
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde iunicu » 13 Apr 2015, 09:10

Inainte de paste ma duc la institut in baneasa. Voiam protofil si varachet. Binenteles ca am fost refuzat din prima.
-Nu pot sa va dau!
-De ce? Intreb.
- Nu vindem catre persoane fizice.
-Am firma. Zic
-Da, dar oricum protofilul nu il am aici si nu va dau fara reteta de la veterinar.
-Si eu ce fac?
-Mergeti in oras la magazinele apicole sau cereti prin asociatie.
-Am inteles. Scuzepentru deranj. Larevedere!
Am plecat hotarat sa nu mai revin vreodata in curtea aia si nici sa nu mai folosesc produsele institutului.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde Molluc » 13 Apr 2015, 09:53

iunicu scrie:Inainte de paste ma duc la institut in baneasa. Voiam protofil si varachet. Binenteles ca am fost refuzat din prima.
-Nu pot sa va dau!
-De ce? Intreb.
- Nu vindem catre persoane fizice.
-Am firma. Zic
-Da, dar oricum protofilul nu il am aici si nu va dau fara reteta de la veterinar.
-Si eu ce fac?
-Mergeti in oras la magazinele apicole sau cereti prin asociatie.
-Am inteles. Scuzepentru deranj. Larevedere!
Am plecat hotarat sa nu mai revin vreodata in curtea aia si nici sa nu mai folosesc produsele institutului.



Bun si acum care ii procedura? Te duci la veterinar pt. reteta, interesanta treaba.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde balu » 13 Apr 2015, 10:02

Vatra de acasa, din 40 colonii, posibil sa ramin doar cu una, in feb. pareau normale. alte 2 vetre situatia mai buna, dar populatia muuuuuuuuuuult redusa fata de anii trecuti.
Dati cu pietre!!!
Acelasi stupar, acelasi stil, aceleasi tratamente , dar situatia cu totul alta.
IN 9 ani pierdui un stup,( am scos ramele mai goale, sa pun altele mai pline in centru si a ramas asa), iar acum dezastru
Acum am inteles ce zicea Teinegru, ca nu are liniste, pina nu vede rosu in fata ochilor
:cry: :cry: :cry:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde redoo » 13 Apr 2015, 11:13

iunicu scrie:Inainte de paste ma duc la institut in baneasa. Voiam protofil si varachet. Binenteles ca am fost refuzat din prima.
-Nu pot sa va dau!
-De ce? Intreb.
- Nu vindem catre persoane fizice.
-Am firma. Zic
-Da, dar oricum protofilul nu il am aici si nu va dau fara reteta de la veterinar.
-Si eu ce fac?
-Mergeti in oras la magazinele apicole sau cereti prin asociatie.
-Am inteles. Scuzepentru deranj. Larevedere!
Am plecat hotarat sa nu mai revin vreodata in curtea aia si nici sa nu mai folosesc produsele institutului.

A mai fost discutata problema prin toamna...eu am luat direct de la magazinul apicol din Dorobanti si nu am avut probleme.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde iunicu » 13 Apr 2015, 11:39

Magazinul ala e tot al lor dar aplica reguli diferite fata de depozit. In depozit, anul trecut, pretul era cu cate 10 lei mai ieftin la protofil si varachet. Doamna aia de la depozit a fost sictirita de fiecare data cand am deranjat. Mie unul imi e lehamite sa mai merg acolo. De fiecare data ma face sa ma simt ca un milog care vine sa cerseasca ceva tratamente sub pretul pietei.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde jenica67 » 13 Apr 2015, 12:53

Dar ce idioata, sa iti ceara reteta. Parca ar fi avut sute de variante de tratament si tu nu stiai ce boala au albinele. O fi crezut ca albinele tale sunt gripate si nu iti da antibiotic fara reteta. Cred ca chestia asta ar trebui reclamata la nivele mai sus, poate se desteapta si baietii aia, afla in ce societate ne aflam. Unde or fi fost in ultimii 25 de ani, reprezinta pe altii ca doamna Merken ???
http://www.facebook.com/video.php?v=848 ... 50&fref=nf :lol:
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde proapis13 » 13 Apr 2015, 14:08

iunicu scrie:Magazinul ala e tot al lor dar aplica reguli diferite fata de depozit. In depozit, anul trecut, pretul era cu cate 10 lei mai ieftin la protofil si varachet.

Legislatia prevede ca la ridicata tratamentelor apicole din depozite sa te prezinti si cu un act emis de ctre dr.zonal in care sa se specifice cantitatea si substanta activa...s-a discutat pe tema asta la topicul despre Legislatie..
In plus tratamentele sunt decontate prin PNA si legea prevede sa fie comercializate
doar prin asociatii apicole iar TVA-ul este de 9%..
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Varachet Forte 2014

Mesajde csaa » 13 Apr 2015, 14:09

Eu folosesc varatraz. Mai ieftin si, parca, mai bun.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 47 vizitatori