Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 28 Sep 2016, 07:58

Toate tratamentele astea improvizate au perioada de actiune scurta. Ca sa elaborezi un tratament serios trebuie munca, adica orice varianta trebuie testata in paralel cu colonii de control, stabilirea procentajului de infectie inainte, in timpul si dupa tratament etc.

... ca sa poti veni dupa aia si sa spui A MERS.

E adevarat ca e eficient pe moment insa in perioadele cu puiet nu te ajuta mai mult decat alte tratamente.

Spania s-a confruntat prin anii 90 cu CCD-ul. Astia au fost de la inceput utilizatori infocati ai amitrazului si se pare ca exista o corelatie intre depozitele de chimicale din ceara(reciclare la nesfarsit) si acest CCD(ScientificBeekeeping.com). E totusi un tratament extrem de toxic si nu ar trebui folosit cu nesabuire.

Fiind o fire nehotarata am bagat totusi niste bete de lemn impregnate, insa doar sa scap de necaz. Pentru la anul am alte strategii, mai fizice, sa zic asa.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde tiih » 28 Sep 2016, 08:37

asd5 scrie:Toate tratamentele astea improvizate au perioada de actiune scurta. Ca sa elaborezi un tratament serios trebuie munca, adica orice varianta trebuie testata in paralel cu colonii de control, stabilirea procentajului de infectie inainte, in timpul si dupa tratament etc.

... ca sa poti veni dupa aia si sa spui A MERS.

E adevarat ca e eficient pe moment insa in perioadele cu puiet nu te ajuta mai mult decat alte tratamente.
.
...CORECT

Ma intreb si eu,medicamentele omologate,studiate si folosite cu succes atatia ani(mavrirol si varachet forte) :
1.Nu mai dau rezultate si s-au pierdut familii de albine peste iarna sau au iesit decimate in primavara chiar daca tratamentul s-a facut conform prospectului?
2.Sunt prea scumpe si incercam noi pentru cativa banuti economisiti,fel de fel de medicamente,doze,mod de aplicare? :o
3.Iau asa de mult timp metodele clasice(desi sant vitale in obtinerea unor familii sanatoase si puternice) ca nu mai avem timp si pentru alte lucrari in stupina?(gen extractia mierii de salcam,FS spre exemplu :roll:

PS.Folosesc in fiecare an obligatoriu combinatia mavrirol +varachet forte (mavrirol+2..3 aplicatii cu varachet) in perioada sfarsit de augus...15 octombrie!...fara tratamente in primavara,mijlocul verii..etc (1..5 paduchi ramasi peste iarna nu constitue o mare problema in conditiile cand matcile nu mai au nici o celula de puiet capacit dupa 15 octombrie si nici nu reiau ponta mai devreme de 15 ..20 februarie!!! )
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde bogdannn » 28 Sep 2016, 09:10

tiih scrie:2.Sunt prea scumpe si incercam noi pentru cativa banuti economisiti,fel de fel de medicamente,doze,mod de aplicare? :o


La 200 de familii nu sunt doar cativa banuti, eu cu o sticluta de Mavrik care costa 65 de lei tratez toate familiiile, calculeaza cat m-ar costa mavrirolul, la fel si la varachet.
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde Closcutz » 28 Sep 2016, 09:24

Preturile la varachet si mavrirol au luat-o razna! Pe langa asta s-a si complicat cumpararea doar de la farmacii veterinare cu reteta bla, bla! Personal cred ICDA vinde otrava cumparata la bidoane mari in sticlute cat mai mici cu profit pe masura!
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 28 Sep 2016, 09:30

Credeti ca ar fi greu sa facem un fel de "reverse engineering" pe Apivar, sa vedem ca ce fel de material foloseste? Ei spun ca e "plastic polymer" si substanta in care se dizolva amitrazul - "vehicle" - cine stie ce-o fi. Cred ca o sa comand un set sa le studiez.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde tiih » 28 Sep 2016, 11:07

bogdannn scrie:
tiih scrie:2.Sunt prea scumpe si incercam noi pentru cativa banuti economisiti,fel de fel de medicamente,doze,mod de aplicare? :o


La 200 de familii nu sunt doar cativa banuti, eu cu o sticluta de Mavrik care costa 65 de lei tratez toate familiiile, calculeaza cat m-ar costa mavrirolul, la fel si la varachet.


Cu cat un medicament este mai des folosit si e singurul folosit cu atat mai repede paduchele capata un grad mai mare de imunitate la acel medicament.
Cunosc stupar care a folosit un singur medicament si continu,ptr .ca era mai ieftin..Dupa vreo 5 ani(intr-un an favorabil dezvoltarii explozive a paduchelui) a pierdut(sau au ajuns mate lesinate )100 din cele 200 familii de albine' ;)
Nu l-am mai pus sa calculeze cat l-a costat zgarcenia lui,cat l-a costat faptul ca una e sa intri in iarna cu 1...5 paduchi si alta cu 10...20 de fiecare familie.
Fiecare e raspunzator ptr.ce face.
PS.Un cost de 20..30 de lei( pentru combaterea eficienta a paduchelui, pe familie de albine) cand aceasta iti da un venit net de 100...200 lei si nu e tinuta doar pentru a incasa fonduri europene sau pentru fala, nu mi se pare exagerat!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde bogdannn » 28 Sep 2016, 11:21

Eu nu am zis ca folosesc un singur tratament sau o singura substanta activa, am spus doar ca preturile la Varachet si Mavrirol sunt exagerate in conditiile in care exista alternative mult mai ieftine cu aceeasi substanta activa.
Telefon 0726278393
bogdannn
 
Mesaje: 148
Membru din: 27 Feb 2011, 09:48
Localitate: Targoviste Dambovita

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 28 Sep 2016, 11:32

Eu nu vad rostul varachetului(nu am folosit). Cu ce m-ar ajuta mai mult decat un scabatox sau taktik? Ca sa nu mai vorbesc ca pierzi o gramada de timp cu administrarea.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde ciptheman » 28 Sep 2016, 17:09

bagat luni snur de la mop ca taktik concentratie 10% cad de doua zile paduchii continuu sa vedem cat timp are efect.
Avatar utilizator
ciptheman
 
Mesaje: 298
Membru din: 25 Feb 2011, 10:06
Localitate: Buzescu-Teleorman

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 29 Sep 2016, 07:46

Probabil max. 5 zile.

Chestia e ca bagand cate 1 ml pe saptamana, ca sa nu zic mai mult, in 3 saptamani ai 3 ml de amitraz in lada. Compara asta cu 1 ml in 6 saptamani la Apivar - considerat cel mai puternic tratament antivaroa - o chestie care ar trebui sa ne dea de gandit. E totusi otrava.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 16 Aug 2017, 12:37

Sambata mai fac niste teste de paduchi sa vedem ce rezultate a dat oxalicul cu glicerina. Daca e de rau asta sigur nu va da gres.
Mi-am luat o sticluta de scabatox si o sa dozez cu siringa cate 0.5 ml/banda de lemn, dupa care inmuiat in ulei; cate 2 benzi de familie.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 16 Aug 2017, 12:49

Am facut o greseala ref. la Apivar. Sunt 0.5g/banda; 2/familie = 1g amitraz. Deci ecuadorienii au copiat dozajul de la ei - 125 * 4 = 500 mg/banda = 1g/familie. Cred ca ar merge si dozajul asta mai mare cu conditia sa moi betele in untura sau margarina ca sa se evapore mai greu si atunci nu mai repeti tratamentul.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde asd5 » 16 Aug 2017, 18:56

Am bagat cate 2 benzi din lemn impregnate fiecare cu cate 1 ml de scabatox, dupa care le-am manjit cu untura. Sunt 2 stupi la care nu le-am dat oxalicul. Parerea mea e ca e mai bine sa fie controlata exact cantitatea de scabatox. As fi bagat cate 2 ml/pe familie insa nu au absorbit benzile mai mult.
Se lucreaza foarte fain cu benzile de lemn si scobitori.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde pvc » 16 Aug 2017, 21:55

Eu anul trecut am bagat fasii de lemn impregnate in Tactik cu ulei in raport 1/8. M-am speriat ce a cazut. O sa aplic si anul acesta in octombrie. Pana atunci oxalic.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau


Re: Amitraz pe benzi!

Mesajde jonny_it » 12 Sep 2017, 13:34

pvc scrie:Eu anul trecut am bagat fasii de lemn impregnate in Tactik cu ulei in raport 1/8. M-am speriat ce a cazut. O sa aplic si anul acesta in octombrie. Pana atunci oxalic.


Eu mai mult de 2 tratamente cu oxalic nu dau intr-un an. Din care unul cu oxalic la jumatate ca si concentratie.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori


cron