Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: NOSEMA CERANAE

Mesajde aiudeanu » 14 Mar 2016, 10:30

Am comandat Nosevit de la Timisoara si astept curierul sa mi-l aduca. Am citit un studiu facut in SUA si rezulatetele cele mai bune s-au inregsitrat cu Fumagilin si Nosevit, sunt comparabile ca eficacitate, iar ultimul e preparat pe baza de extract din coaja de stejar. Oricum, nu sunt inca sigur de diagnostic, dar vreau sa tratez preventiv. Din pacate se anunta vreme mai rece si nu stiu daca voi mai putea da sirop.
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: NOSEMA CERANAE

Mesajde stoican.catalin » 14 Mar 2016, 20:53

Cred ca cel mai important lucru in prevenirea acestei boli este temperatura cuibului, care trebuie sa se pastreze cat mai constanta la 34 -35 grade C. Niciodata sa nu coboare sub 34 de grade C. Daca am inteles bine la 33 de grade C sporii de nosema se dezvolta mult mai repede. Lucrul acesta se poate face in 2 conditii:
1. cel putin 3- 3,5 kg albina iernata
2. familia stransa foarte bine, interventii cat mai putine in cuib
stoican.catalin
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Sep 2015, 15:29
Localitate: Bucuresti

Re: NOSEMA CERANAE

Mesajde un OM » 14 Mar 2016, 21:29

Io intreb, dar sa nu te superi, ce inseamna pentru dumneata 3-3,5 kile de albina?
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: NOSEMA CERANAE

Mesajde Avram » 14 Mar 2016, 22:42

stoican.catalin scrie:
1. cel putin 3- 3,5 kg albina iernata .... :o


Mi-ar place si mie asa populatie la iernat dar ... pentru mine asta este doar un vis !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: NOSEMA CERANAE

Mesajde stoican.catalin » 14 Mar 2016, 22:57

un OM scrie:Io intreb, dar sa nu te superi, ce inseamna pentru dumneata 3-3,5 kile de albina?


Hristea parca a scris despre astfel de familii, iernate pe 10 rame si lasat si un cat de miere asa de siguranta.
Dar pentru ca asa ceva este foarte greu, alegem varianta a 2-a. Familii stranse foarte bine, deranjate cat mai putin, largit cuibul cu rama langa ultima cu puiet( fara sa-l spargem in primavara)
stoican.catalin
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Sep 2015, 15:29
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 43 vizitatori