Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde nick-zerga » 08 Oct 2014, 19:44

Vreau sa va propun , o discutie in ceea ce priveste o metoda care au incercat-o si o practica o buna parte din apicultorii italieni, mai ales cei din sudul Italiei,daca este fezabila si la noi,tinind cont de specificul climei,rasei si culesurile de productie si intretinere de la noi.
pe scurt metoda consta in:
1.La inceputul lui iulie in functie de cules,matca se izoleaza intr-o cusca si se tine captiva 21 de zile.Cusca folosita este model chinezesc din bambus, de dimensiunile unei cutii de chibrituri,care permite trecerea albinelor pt a hranii matca si toate cele...cat timp se cauta matca,se verifica eventual si prezenta botcilior distrugandu-le.
2.dupa trecerea celor 3 saptamani se elibereaza matca..iar la 1,2 zile se efectueaza tratamentul,fiecare cu ce produs prefera impotriva acarianului...
imi pare rau ca nu gasesc momentan,o fotografie cu modelul de cusca folosit,desigur sunt constient ca ceea ce-am expus intra intr-o totala contradictie cu tehnica folosita de noi in acea perioada a anului, cand se suprapune cu ,culesul de f soarelui,iar noi urmarim cand este cazul, deblocarea cuiburilor pt ponta matcii...
in lilinii mari cam acestea ar fi coordonatele problemei...
tratamentul acolo se efectua cu acid oxalic prin picurare...
Avantaje:
--lipsa puietului de orice fel ,chiar si cel de trantor ecloziona in acest interval,
--familia pregatea spatiul pt ouat arhisuficinent,
--din momentul in care rencepe ponta,familia are suficent timp pentru asi forma albina pentru iernare,pe fondul unui cules de intretinere,stimulare sau a rezervevelor acumulate in acest interval,
--masura profilactica pentru bolile puietului(in special loca,des intalnita pe teritoriul Italiei),
--etc.
Dezavantaje:
--manopera destul de laboriuasa(ganditiva ce inseamna sa cauti matca,mai ales daca nu este marcata in acea perioada si la un nr. mare de stupi 3-400),
--o depopulare usoara a stupilor,
--pierderea unor matci (totusi sunt 21 de zile),
--etc.
Cum spunea cineva pe forum nu dati cu pietre...este doar o propunere de discutie si analiza...
nick-zerga
 
Mesaje: 49
Membru din: 11 Dec 2013, 20:54
Localitate: ARGES-SLANIC

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde balu » 08 Oct 2014, 20:57

eu am uitat o matca in cusca aprox 20 zile ca nu mai prezenta puiet, dupa eliberare a ouat slabut, in iarna a dat coltu, desi era din acel an
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde nae » 08 Oct 2014, 21:39

Salut .
Matale vrei sa scapi de acarieni+ paduchi , teoretic e buna .
Nu ma intereseaza zona unde aplici metoda(It/Ro sau ...) ci omul care-si permite izolarea matcii minim 24 zile in sezon ?
1- cuibul se blocheaza cu miere capacita in acest timp .
2-pierzi o generatie de albina .
3-familia este stabila nu doar datorita feromonului de matca ci si al feromonului juvenil .
4-sporii de loca vor astepta linistiti reinceperea pontei .
Avantajele ,daca le vezi, sunt ca la rama oarba(omoara varroa nu si braula + acarapis-woodi) = infime spre zero .
N-am intalnit pana acum (in literatura )alaturarea intre loca si izolarea matcii , o banuiesc si recomand de doi ani (nu ca profilactica , NU ),am crezut ca am inventat roata !, se pare ca nu . :lol:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde TDI » 08 Oct 2014, 21:47

Nuclee, micro-nuclee la rapiță salcâm. Roi + 50% din nr matcilor.
Formic imediat dupa extractie.
Inlocuire matci, egalizare, stimulare
La FS la fel, cu formicul doar daca e cazul. La 3-4 ani odată, nu e.
Variatii pe aceeasi tema.
Roi cu tot puietul capacit, cu feromon artificial de matca sau cu mătci de sacrificiu - formic. Amitraz la restul.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde nae » 08 Oct 2014, 22:33

TDI scrie:Nuclee, micro-nuclee la rapiță salcâm. Roi + 50% din nr matcilor.
Formic imediat dupa extractie.
Inlocuire matci, egalizare, stimulare
La FS la fel, cu formicul doar daca e cazul. La 3-4 ani odată, nu e.
Variatii pe aceeasi tema.
Roi cu tot puietul capacit, cu feromon artificial de matca sau cu mătci de sacrificiu - formic. Amitraz la restul.

Tu esti pro sau contra !?, ca postare e din alt film .
Nu , nu le-am dat foc ; de loca nu scapi mutand stupul la umbra , loca e ca apicultura ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde nick-zerga » 08 Oct 2014, 22:41

am gasit si modelul chinezesc...asa a inceput cu acest tip,dupa aceea,s-a incercat si s-a introdus modelul din plastic,cel din bambus fiind chinezesc :lol: ,mai scapa cate una mai subtirica...
Fişiere ataşate
cutie bambus.jpg
cutie bambus.jpg (23.85 KiB) Vizualizat de 11034 ori
nick-zerga
 
Mesaje: 49
Membru din: 11 Dec 2013, 20:54
Localitate: ARGES-SLANIC

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde nae » 08 Oct 2014, 22:47

Modelul de capcana e important pt supravietuirea matcii dar esenta problemei nu e in cusca .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde TDI » 08 Oct 2014, 22:56

Oferind alternativa, contra. Când nu mai e cules, colonia regreseaza. Proactiv se poate interactiona, sau muta.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde nick-zerga » 08 Oct 2014, 23:00

ideea e.....departe de a fi perfecta ,important este ca noi sa gasim solutii alternative si eficente ,solutii care impreuna aplicate coret ,in asociere cu tratamentul chimic sa aiba efectul scontat.
eu personal, desii nu am un efectiv mare de familii de albine anul viitor sunt decis pe un grup de 5 familii sa aplic aceasta metoda ,dupa 10 iulie,pentru a constata efectele lipsei totale de puiet la 1 august...
nick-zerga
 
Mesaje: 49
Membru din: 11 Dec 2013, 20:54
Localitate: ARGES-SLANIC

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde nick-zerga » 08 Oct 2014, 23:03

nae scrie:Modelul de capcana e important pt supravietuirea matcii dar esenta problemei nu e in cusca .

total de acord...
nick-zerga
 
Mesaje: 49
Membru din: 11 Dec 2013, 20:54
Localitate: ARGES-SLANIC

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde lucky5strike » 09 Oct 2014, 00:39

nick-zerga scrie:La inceputul lui iulie in functie de cules,matca se izoleaza intr-o cusca si se tine captiva 21 de zile.


Vor fi trase botci, desi mai putine ca la salvare. In 21 de zile deja o neimperecheata se va plimba pe rama. Destabilizezi o familie. Asta vrei?

Nu merita, din punctul meu de vedere.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde peterneamt » 09 Oct 2014, 10:07

lucky5strike scrie:
nick-zerga scrie:La inceputul lui iulie in functie de cules,matca se izoleaza intr-o cusca si se tine captiva 21 de zile.


Vor fi trase botci, desi mai putine ca la salvare. In 21 de zile deja o neimperecheata se va plimba pe rama. Destabilizezi o familie. Asta vrei?

Nu merita, din punctul meu de vedere.

De acord ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde peterneamt » 09 Oct 2014, 10:11

La formarea roilor cu mătci împerecheate şi albine pe rame fără puiet, se poate aplica un tratament cu amitraz cu rezultate excelente....... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde jonny_it » 09 Oct 2014, 10:23

Nu este cea mai buna idee sa tinem matcile inchise. Si matcile tinute in cutia Jenter cateva zile se "strica", nu mai depun oua la fel ca inainte.
(De aceea nu mai folosesc Jenter-ul).

Tratamentele din toamna sunt sfinte! ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: metoda plauzibila? pro si contra...

Mesajde Adrian Galofteanu » 09 Oct 2014, 11:06

In decursul timpului am avut ceva matci italiene, galbene. Nu rasa ci metisi ajunsi in stupina din intamplare. La mine in zona aceste matci sunt de apreciat in sezon cand ponteaza din greu si rezulta acele familii "de carne" dar sunt deosebit de sensibile la varoa si la frig.
De aceea eu nu le mai accept in stupina.

La familiile cu astfel de matci si cu un cules constant in sezon, este posibil ca metoda sa fie ok.

In rest nu vad nici un avantaj la metoda. Mierea nu este controlata de amitraz(sau pe mine nu m-au controlat!) asa ca un tratament dupa tei- daca infestarea o impune - cu riscul de a opri matca din ouat pentru un timp este cam acelasi lucru dar..... mult mai simplu.
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori