Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde yulian » 05 Oct 2016, 19:23

SorinDaniel scrie:Din ce am vazut eu costa in jur de 25 lei 10 benzi, cu care tratezi 5 familii, la 100 fam. avem un cost de 2500 lei. Cam mult , nu ?

Mama ei de matematica...regula de 3 simpla, daca 5 familii = 25 lei -> 100 =X, X=100*25/5 = 500 LEI ( 5 lei/stup)

Acum ca e mult sau putin...apreciaza fiecare ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde SorinDaniel » 06 Oct 2016, 09:27

yulian scrie:
SorinDaniel scrie:Din ce am vazut eu costa in jur de 25 lei 10 benzi, cu care tratezi 5 familii, la 100 fam. avem un cost de 2500 lei. Cam mult , nu ?

Mama ei de matematica...regula de 3 simpla, daca 5 familii = 25 lei -> 100 =X, X=100*25/5 = 500 LEI ( 5 lei/stup)

Acum ca e mult sau putin...apreciaza fiecare ;)

Ba, ce chestie si cu matematica asta, la tine este altfel :cry: :cry:

Si culmea este ca nu-mi este deloc straina disciplina asta dar gresala mea, mi-o asum, platesc consecintele, :oops:

Plecam de la 5 lei pe stup cum spune Iulian , normal asa-i corec. Mult, putin vorba ta, nu mai stiu nici eu, acum parca nu mai este asa mult ;)
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde SorinDaniel » 06 Oct 2016, 09:36

Fata de costurile din reteta asta diferenta este foarte mare :
"Reteta
– 8 picaturi ulei esential de lemongrass (iarba de lamaie)
– 8 picaturi ulei esential de menta
– 1 lingurita de lecitina lichida sau glicerina vegetala (obligatorie pentru omogenizarea uleiurilor cu siropul). Uleiurile si lecitina sau glicerina se amesteca inainte de a fi introduse in sirop.
– 500 grame zahar
– 500 ml apa la 38 grade Celsius
In momentul pulverizarii agitam permanent recipientul care contine siropul pentru o omogenizare comple"

Reteta de mai jos este de pe pagina celor de la Apis Donau. Au pe pagina un articol interesant :
"Efectul uleiurilor
Odata ingerate, uleiurile esentiale sunt raspandite in cadrul unei familii de albine prin trofilaxie (schimbul reciproc de alimentare între insecte, în special între adulti si larve).
Atunci cand albinele doici hranesc larvele, le transmit acestora uleiurile esentiale prin intermediul laptisorului.
Cand femela de varroa se hraneste, la randul ei, din larva sau din hrana de pe fundul celulei, automat ingereaza si uleiurile esentiale, fapt care conduce la intreruperea reproducerii acesteia sau a nedezvoltarii tinerelor larve de varroa.
Autocuratarea
Un al doilea aspect important, este acela ca dupa pulverizarea siropului lipicios, acarienii raman blocati pe corpul albinelor, care, prin curatarea reciproca, reusesc sa-i elimine intr-un procent foarte mare. Stupii cu fundul din plasa fiind foarte utili in acest proces.
In decursul anului, inlocuim doua asemenea stropiri cu doua prafuiri cu zahar pudra.
Presaram (cernem) peste albine intre 100 si 200 grame de zahar pudra, in functie de marimea coloniei. Zaharul ramas pe spetezele ramelor il imprastiem pe intervale folosind o perie.
Efectul este binecunoscut, paduchii de varroa nu mai adera la corpul albinei si sunt indepartati cu usurinta de acestea. Din nou stupul cu fund anti-varroua contribuie foarte mult, intrucat acarieni indepartati vor cadea prin plasa si nu se vor mai putea urca pe corpul albinelor.
La eficienta acestui proces, un rol covarsitor il joaca „comportamentul igienic al albinelor”, asadar, la momentul selectiei matcilor reproducatoare, e obligatoriu a se tine cont si de acest aspect.
Stimularea

Suntem de parare ca stropirile cu un astfel de sirop asigura cea mai buna stimulare pentru ponta matcii, intrucat punem toti membrii coloniei de albine in situatia obligatorie de a consuma stimulentul."
Mai jos dau link-ul catre acest articol :
https://www.apis-donau.ro/blog/strategi ... esentiale/
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde SorinDaniel » 07 Oct 2016, 19:22

delorin I scrie:NU am fost sigurul aflat in experiment care a avut probleme cu roitul la cutiile din experiment...si nu spatiul imi lipseste- mie imi e teama de fiecare data ca largesc prea mult!

De acest lucru imi este frica si mie. Imi aduc aminte ca am incercat o data, o solutie pe baza de ceva esenta de parfum (cele care se pun in casa pentru a mirosi frumos) cu scopul de a da pentru unificare. O reteta total neinspirata, fugeau albinele ca apucatele :) - am renuntat repede.
delorin I scrie:Sa nu uitam producatorul si faptul ca o sticla de un litru de ulei de sinteza e vreo 10 dolari iar un ulei adevarat poate costa si cateva sute de lei 10 sau 15 ml

Ceea ce am gasit eu sunt ulei esentiale la preturi de 10-20 lei /10ml. - cei de la care le-am luat se lauda ca sunt naturale si pure :) Totusi, as dori sa incerc cu ele ...

delorin I scrie: In experimentul nostru cred ca se afla ceva diferit decat ce da toata lumea

Foarte interesant si felicitari pentru participarea la experiment ! Poti sa ne spui mai multe despre modul de testare si participare la experiment ? De Pab mai sti ceva ? Activa si el intr-o echipa de cercetare, poate la Institut nu stiu sigur.
Ati discutat ceva despre interactiunea cu feromonul matcii? Trebuie sa ne asumam acest risc sau nu are legatura ?

Vreau sa incerc si eu o combinatie, poate pe benzi de fitil, in ulei de floarea soarelui (si el este repelent) cu doua sau trei uleiuri esentiale in combinatie.
Dintre aceste ar putea fi :
ULEIURI REPELENTE :
• Iarbă de lămâie (lemongrass) – e bun împotriva țânțarilor , a muștelor și acăpușelor;
• Lavandă - e bun împotriva țânțarilor, a păianjenilor, a muștelor, a moliilor și a căpușelor;
• Cimbru - e bun împotriva țânțarilor și a căpușelor;
• Mentă (iute, adică peppermint) - e bun împotriva țânțarilor, a păianjenilor, afurnicilor și a moliilor – de evitat în sarcină sau dacă aveți epilepsie;
• Lămâie (Zanthoxylum limonella) – un repelent foarte puternic
• Tea tree (arbore de ceai) – e bun împotriva țânțarilor și a căpușelor;
ALTE ULEIURI UTILE :
Oregano (ulei esential) – Numit Antibioticul Natural #1. Este un puternic antiviral, antibacterial, antiimbatranire, antioxidant, imunostimulant
Eucalip
Busuioc
MAGHIRAN
Uleiul de mir
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde balasbebe » 07 Oct 2016, 20:01

http://www.cosmetica-bio.ro/uleiuri-spe ... e-mir.html
La pretul asta trebuie cautat altceva.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde SorinDaniel » 07 Oct 2016, 21:03

Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori