Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde SorinDaniel » 26 Sep 2016, 01:08

Chiar nu foloseste nimeni uleiuri esentiale ?
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde mellis » 26 Sep 2016, 02:00

Eu sunt un neica_nimeni..
Sanatate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde SorinDaniel » 02 Oct 2016, 21:36

Hai povesteste ceva, ai folosit aceste uleiuri?
Dupa stropirile cu sirop in care s-a incorporat uleiuri esentiale se produce furtisag ?
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde oroles » 02 Oct 2016, 22:07

M-am gandit de multe ori la aceasta metoda promovata de universitatea germana. Stiam ca la un moment dat se va incerca. Metoda a fost testată cu succes in SUA pe o specie de tantari care producea un anumit tip de meningita, de foarte multe ori fatala. Rămâne de vazut daca va avea succes si pe varroa.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde mellis » 03 Oct 2016, 00:08

SorinDaniel scrie:Hai povesteste ceva, ai folosit aceste uleiuri?
Dupa stropirile cu sirop in care s-a incorporat uleiuri esentiale se produce furtisag ?

Nu am pus în sirop..folosesc benzi impregnate..herba strips ... mai ales primăvara înainte de a da căldura.
Din 3 vetre, in una nu am ajuns să pun si am pierdut o familie..pe restul nu am avut surprize..
Până nu încerci, nu vezi rezultat.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde delorin I » 03 Oct 2016, 14:54

Eu am folosit uleiuri esentiale! Sunt intr-un experiment CARI si incercam ceva nou! Pentru mine insa nu e ceva foarte concludent! Am bagat acum o luna Herba strips si acum.....amitraz pentru verificare! Am gresit ca nu am bagat toata stupina in experiment! Si am in cateva cutii una langa alta albine cu aripi deformate! la alti colegi din 12 doar 2 cutii au mai avut masiv varoa! Din cei 12 in experiment.....6 se pregateau sa roiasca....sau au roit! deci....sun tposibile efecte secundare! Acum...sa vedem concluziile finale!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde SorinDaniel » 03 Oct 2016, 17:28

Am incercat si eu sa pun in sirop cateva picaturi de uleiuri esentiale. Miroase destul de puternic si nu am avut curajul sa incerc pe multi stupi.
Nu pot sa imi dau seama de efect pentru ca am pastrat in stupi benzile impregnate cu taktic .
Florin, ce vrei sa spui cu pregatitul de roit ? Doar nu parasesc cutia din cauza mirosului ?
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde mellis » 03 Oct 2016, 17:35

In trecut am folosit "polioel 5" (parca) in sirop, cateva picaturi mai mult - sa fie ...
Ca si rezultat am avut multa albina moarta in uluc - nu mi-a placut si nu am mai insistat.
Mirosul benzilor este puternic, puse primavara devreme - nu au roit, dar mirosea cand treceai pe langa stup ;).
Facand tratament la toti pe o vatra - mirosul se uniformizeaza - ca si cand ai folosi ceapa la unificare ..
Primavara - urdinisul mic, albina gaseste ce trebuie prin natura, si furtisagul nu este atat de periculos ca si toamna.
Nu au roit atunci - ci mai tarziu .. la dezvoltare/lipsa spatiu - dar nu din cauza benzilor - ci a stuparului..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde SorinDaniel » 03 Oct 2016, 18:46

" Nectarul floral pe langa zaharurile simple contine o seama de elemente indispensabile albinelor, aminoacizi, enzime, vitamine, saruri minerale si ULEIURI VOLATILE capabile sa apere floarea de boli, daunatori, sa atraga albina pt. polenizare. Aceste uleiuri volatile apara si sanatatea albinelor, ferind-o de paraziti(nosema apis, varooa), bacterii si virusi.
Primele cercetari in tema s-au facut in anii 80 la USAMV Cluj Napoca de regretatul prof. dr. Eugen Muresan, decan al facultatii de medicina veterinara si vicepresedinte al ACA din Romania si prof, dr. Ingeborb Bogdan, seful catedrei de farmacie. Au fost experimentate in acest scop uleiuri volatile administrate in siropul de zahar albinelor, in comparatie cu un antibiotic eficient, fumagilina. Ambele loturi au fost infestate cu un numar insemnat de spori de Nosema. rezultatele au aratat o diferenta minima in eficacitate, intre longevitatea celor doua grupe. Din pacate, atunci, studiile de pionerat de la Cluj au ramas fara ecou.
Lipsa uleiurilor volatile din hrana albinelor face ca acestea sa fie vulnerabile la atacul nosemei, apar ulcere pe intestinul albinelor, care se suprainfecteaza cu microorganisme oportuniste existente in aparatul digestiv. Slabindu-se rezistenta albinelor, se reactiveaza si virusurile. Rezultatul: pierderea unui numar insemnat de familii de albine la iernare si depopularea multora. Interventia terapeutica este tardiva. Singura cale: preventia !!!"
Ce am redat mai sus am gasit citind despre POLIOEL . Daca ar da rezultate, aceste uleiuri esentiale ar deveni importante pentru tratarea albinelor noastre.
Daca cineva are experienta in acest sens ar fi util sa aflam mai multe.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde mellis » 04 Oct 2016, 10:58

Salut,

Vezi mai jos discutii despre Polioel:
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=9&t=4256&hilit=polioel

Trebuie avut grija cu modul/cantitatea de administrare.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde delorin I » 04 Oct 2016, 11:46

NU am fost sigurul aflat in experiment care a avut probleme cu roitul la cutiile din experiment...si nu spatiul imi lipseste- mie imi e teama de fiecare data ca largesc prea mult!
Revenind la subiectul esentiale- sa nu uitam ca ne referim la un termen generic....uleiurile esentiale pot fi de la plante diferite...si din start uleiul va fi altul, modul de administrare iar este important!(Sa nu uitam producatorul si faptul ca o sticla de un litru de ulei de sinteza e vreo 10 dolari iar un ulei adevarat poate costa si cateva sute de lei 10 sau 15 ml). Deocamdata....discutam generic! In experimentul nostru cred ca se afla ceva diferit decat ce da toata lumea- tee tree de pilda recunoscut ca si repelent! Deocamdata continutul tratamentului a fost declarat secret si cei ce administram....putem doar banui cate ceva! Oricum exista un numar din una din revistele apicole ale anilor 80- am dat accidental de acel articol in vizita la un prieten fiind, articol in care se vorbea ca solutie si alternativa la antibiotice de- uleiuri esentiale si niste experimente facute la Fundulea pe uleiuri esentiale de oregano ....si alte cateva plante aromatice! DAr cu aveau ca scop efectul antivaroa ci.....antinosema!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde ignatov andrei » 04 Oct 2016, 20:07

SorinDaniel scrie:" Din pacate, atunci, studiile de pionerat de la Cluj au ramas fara ecou.


N-au ramas fara ecou!
Si atunci, si azi, "turma" crede ca altceva este serios in ceea ce priveste dezvoltarea albinaritului! "Dezvoltarea" acestei ramuri, de mult timp nu mai este facuta de catre apicultori...!

Asa ca, cine a avut de invatat, a invatat. Cine nu (majoritatea), umple buzunarele firmelor "dezvoltatoare"!
Albinaritul, ca si pescuitul... cum s-a auzit de un peste mare, imediat se umple balta de pescari... :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde mellis » 05 Oct 2016, 00:21

Dacă albinăritul miroase ca si pescuitul nu este prea bine..
Eu nu renunț la tratament volatil primăvara...nu am timp să experimentez concentrații si diverse substanțe...
Dacă sârbii au produse bune cu preturi decente, merita respectul meu și sunt dispus să-i răsplătesc..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde delorin I » 05 Oct 2016, 09:12

Am folosit Herba strips de la sarbi la inceput de septembrie...iar acum la final scabatox.....totusi dupa o saptamana la cele 5 cutii la care m-am uitat eu unul nu am vazut nimic! Ori tratamentele au fost grozave....ori nu am varoa...desi am gasit aripi deformate in cateva cutii apropiate si stim ce inseamna asta! Atat de multa albina cu aripi deformate...nu am vazut pana anul asta! Pe o singura parte cate 10-12 albine...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde mellis » 05 Oct 2016, 16:23

Daca albina a fost "supta" in leagan...sunt cateva urmari..
Albina de iarna a iesit/stat in leagan prin August..
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Posibil ca Varroa sa-si fi gasit nasul, in Germania

Mesajde SorinDaniel » 05 Oct 2016, 19:08

Lucian,
Caut o solutie ieftima care sa completeze eficient tratamentele care le fac in prezent.
Varianta cu Herba Strip nu este ieftina. Din ce am vazut eu costa in jur de 25 lei 10 benzi, cu care tratezi 5 familii, la 100 fam. avem un cost de 2500 lei. Cam mult , nu ? Mai eftin este Polioel.
Uleiuri esentiale se gasesc pe net , de ex. : http://www.naturela.ro/Uleiuri-esentiale si nu sunt scumpe.
Cu lecitina lichida sau glicerina vegetala se pot folosi pentru omogenizarea uleiurilor cu siropul.
Este usor de facut, stimulam albinele cu sirop si le tratam in acelasi timp.
Problema se pune daca exista reactii adverse. Feromonul matcii este influentat de aceste mirosuri?
Nu cumva se ajunge la o scadere a perceptiei de catre albine a matcii ? Poate determina cresterea de botci de salvare sau alt efect de nedorit ?
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


cron