Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde balanciprian » 15 Mar 2012, 00:09

cu pompite sau tavite sau alte suflatoare in ce conditii putem aplica varachetul in primavara asta,de fapt primavara.multam
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde adycnst » 15 Mar 2012, 00:11

iulyan_milo scrie:Cand efectuati tratamentul dimineata sau seara?

dimineata nu, ca se spala albinele pe ochisori, iar seara in nici un caz ca isi legana pruncii asa ca fix in miezulk zilei cand au treaba si hoinaresc :lol: :lol: :lol:
adycnst
 
Mesaje: 278
Membru din: 10 Apr 2011, 01:51
Localitate: Bucuresti

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde balanciprian » 15 Mar 2012, 21:01

dupa ce se spala pe ochisori,isi leagana copilasii si nu stiu pe unde mai hoinaresc, la un moment dat au sa se caute de paduchi una pe alta, cam cum fac maimutele.pana acum am facut tratamentele toamna,niciodata primavara si voiam sa stiu in ce conditii la modul de perioada sau daca trecem peste si asteptam iarasi toamna.inteleg ca atunci nu atunci nu, cand atunci?saltare!
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde proapis13 » 15 Mar 2012, 21:06

De cind am albine,primul tratament antivaroa il fac atunci cind infloreste corcodusul
Prietenii stiu de ce
salve
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde dorindafi » 15 Mar 2012, 21:28

eu dupa ce trece floarea de prun deshi multzi au spus ca nu e necesar
dar vorba lui 13 shtiu ei dece 8-)
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde balanciprian » 16 Mar 2012, 20:22

atunci cand infloreste corcodusul sa fie ca pruni nu am. de ce atunci? daca e secret secret sa fie,da daca face bine nici nu mai conteaza "secretu'"
Avatar utilizator
balanciprian
 
Mesaje: 131
Membru din: 18 Noi 2011, 21:47
Localitate: Sibiu

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde jimm » 17 Mar 2012, 20:20

Salut,
Pentru cei care trateaza si in primavara cu Varachet ati constatat contaminarea mierii dupa un astfel de tratament?
Vreau sa fac 3 tratamente cu Varachet la interval de 7 zile, am sa fac ultimul tratament pe 3 aprilie. Exista posibilitatea ca mierea de rapita, salcam sa se "contamineze"?
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde victor s » 17 Mar 2012, 21:18

Tragi sperante sa ai caturile pe stupi la rapita , jimm ?
Astazi am fost la albine...pe campuri, rapita nu am vazut, deloc ...cel putin asa e la mine !
Atata timp cat tratamentul se face inainte de a pune magaziile pe stupi, slabe sperante sa ai insecticid in miere !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde jimm » 17 Mar 2012, 21:39

:lol: Salut Victorasule
Pana la salcam nici gand de cat, am numai mate lesinate.. Intreb sa n-am surprize! sa mananc miere de salcam si sa-mi mai creasca inca un ...ou! :lol:
Avatar utilizator
jimm
 
Mesaje: 515
Membru din: 23 Feb 2011, 13:12
Localitate: Targoviste

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde nae » 17 Mar 2012, 22:01

jimm scrie::lol: Salut Victorasule
Pana la salcam nici gand de cat, am numai mate lesinate.. Intreb sa n-am surprize! sa mananc miere de salcam si sa-mi mai creasca inca un ...ou! :lol:

O vorba zice ca:''ce nu te omoara te intareste '',nu se refera la ou - el e bun ''in zeama''/moale .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde paul » 18 Mar 2012, 13:43

O metoda care a dat rezultate multumitoare ,pe care eu am aplicat-o ... fumigena cu pelin !!!
Se pune jar in afumator,se pune pelin uscat (tulpina , frunze ,flori ),se izoleaza cu folie deasupra ramelor si se da fum pe la urdinis pana nu mai intra ,se izoleaza urdinisul 20 min. si ... asta-i tot !!! Nu contamineaza mierea si este ... natural !!!
Comparativ cu varachetul are eficienta cam 70% !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde victor s » 18 Mar 2012, 17:15

Paul,nu pun la indoiala ceea ce ai spus ci mai degraba ma intereseaza daca ai vazut paduchi cazuti in urma acestui tratament cu pelin !
Iarasi un aspect deosebit de important, efectele adverse (daca exista) pentru ca asa cum spuneam si mai sus, albina este destul de imbatranita si orice miscare gresita zilele acestea dauneaza grav echilibrului coloniei !
Daca ieri si azi nu ''ma miscam natural''... :shock: :lol: , riscam ca saptamanile urmatoare sa ma misc degeaba.
lipsa hrana in rame la greu...(noroc ca am fost pe faza...ca de vreo 3 saptamani tot pe faza sunt si era s-o iau in freza tare de tot)
sa auzim de bine !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde paul » 18 Mar 2012, 17:22

Victore intra pe topicul Pelinul Tratament contra varooa din subforumul Tratamente naturiste pentru albine si stupari ca am pus foto acolo ...
Nu cred sa aiba efecte adverse , eu nu am observat ! Cred ca se mai poate astepta cu fumigena pana la inflorirea pomilor !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde pin » 19 Mar 2012, 14:46

In prospect zice: "Primul tratament se face primavara când albinele au început activitatea normala si va fi repetat dupa 7-10 zile."
Eu l-am facut sambata deoarece a fost o zi foarte calduroasa. Corcodusi n-am si nici nu stiu de ce. Ne zici si noua?
Avatar utilizator
pin
 
Mesaje: 415
Membru din: 08 Aug 2011, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde iulyan_milo » 13 Apr 2012, 08:48

Ce parere aveti despre produsul anutivaroa Mitak?
Avatar utilizator
iulyan_milo
 
Mesaje: 112
Membru din: 02 Dec 2011, 19:44
Localitate: Tg. Carbunesti

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde kamy » 15 Apr 2012, 14:52

iulyan_milo scrie:Ce parere aveti despre produsul anutivaroa Mitak?
mitak,taktik,amitraz sant veri dulci si sant bune doar concentratia de amitraz difera cu ceva de la un produs la altul,mitak-ul si taktik-ul sant produse unguresti si sant mai ieftine decat cele romanesti.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron