Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde aparul » 06 Mar 2013, 16:38

Nu te supara la 2-3 stupi poti sa o faci dar cind treci de 50-100 nu mai ai timpul necesar ;)
Problema cu pseudo-scorpionul e ca in momentul cind faci tratamentul cu varachet,tactik sau A.O.,eu cred ca-l omori si pe dinsul.cum se spune casualty :(
aparul
 

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde stupul » 06 Mar 2013, 16:46

Eu vreau sa uit de varachet si mavrirol, tactik , mavrik sau alte balarii de genul asta.
De aceea imi confectionez stupi cu fund antivarroa.
Ma tem si eu ca tratamentul cu acizi s-ar putea sa il omoare.Acidul formic cred ca il omoara, dar cu acid oxalic poate mai are o sansa.
Nu stiu sigur cum actioneaza acidul oxalic, dar maximus sustine sus si tare ca e nevoie de fund antivarroa la acest tratament. Probabil ca nu ii omoara de tot, caz in care pseudoscorpionul , deoarece are dimensiuni mai mari si nu cade sub plasa, are sansa sa scape.

Si apropo: cu privire la timp. Poti sa dai numai deasupra la rame .Cat timp poate sa ieie ?
Oricum, prefer sa pierd timpul cu asa ceva decat sa otravesc stupii.Si de imi ia o zi intreaga, macar stiu ca este pentru o cauza nobila.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde aparul » 06 Mar 2013, 17:10

In cazul acesta ,cu parere de rau iti spun,stupii tai sint sortiti pieirii. :(
Nu uita de faptul ca a fii apicultor implica o obligatie morala fata de alti apicultori din zona,care in urma(bunei intentii pe care o ai,nu ma intelege gresit) v-or avea de suferit din cauza ta.
In momentul defata sau facut cercetari in privinta netratarii stupilor,in Franta citeste aici:http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=5&t=3159&start=32

ps fundul antivarroa e bun dar nu e ..totul in lupta impotriva combaterii acarienilor
aparul
 

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde stupul » 06 Mar 2013, 17:20

Am zis eu cumva ca nu o sa ii tratez ?
O sa ii tratez, dar nu cu poluanti puternici.
Tratamentele cu acizi, daca sunt facute corect, au eficienta la fel ca si substantele puternic poluante. In plus , sunt si mai ieftine.
Pe langa aceste tratamente , in perioada de cules putem apela la tratamentele care nu au eficacitate chiar asa mare ca si acizii sau varachetul, insa diminueaza si ele populatia de varroa. Care-i problema ?
Iar in ce ii priveste pe ceilalti apicultori din zona, noi cel putin, ne intelegem si facem tratamentele deodata.
Aaaa... ca in pastoral nu tine , e alta mancare de peste. Eu am stupina stationara.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde aparul » 06 Mar 2013, 17:47

ai grija cu acizii.
un apicultor ,cu ceva timp in urma a dat AO in sirop si dat cu siringa printre rame.a pierdut jumatate din efectiv.
deci ,toate produsele trebuie date cu multa atentie
aparul
 

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde stupul » 06 Mar 2013, 18:36

Intreaba-l ce concentratie a folosit si ce cantitate /rama.De cate ori a dat cu oxalic? Cand a facut tratamentul? Daca are fund antivarroa . A pierdut albinele la interval scurt de la aplicare sau mai tarziu ( din cauza ineficientei tratamentului) ? Matcile ii erau tinere, familiile erau puternice ?
Sigur nu a facut ceva bine! Ar fi bine sa cunoastem ce greseli se fac, ca sa le evitam.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde aparul » 06 Mar 2013, 18:44

chiar daca sintem prieteni ,evit sa-i fac asemenea intrebari,la care raspunsurile sint ...stinjenitoare . ;)
aparul
 

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde stupul » 06 Mar 2013, 19:21

Ei vezi! De-aia n-are ursul coada!
Daca ar da relatii , poate ca am gasi greseala si astfel l-am ajuta si pe el. Sunt convinsa ca nu de prost s-o apucat sa dea cu oxalic. Sigur vroia sa scape si el de otrava din stup.
stupul
 
Mesaje: 157
Membru din: 06 Feb 2012, 11:29

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde aparul » 06 Mar 2013, 19:33

nu din cauza aceea,dar a crescut ca numar si intre timp(15ani) s-au descoperit metode alternative.
aparul
 

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde comi » 06 Mar 2013, 22:20

www.dave-cushman.net/bee/naturaloils.html
Aici gasiti uleiuri naturale pt.tratamente impotriva varroa si acarieni
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde comi » 06 Mar 2013, 22:22

Pt. tratamentul cu acid oxalic facut pe timp de iarna concentratia este de 3,2 la suta.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde comi » 06 Mar 2013, 22:30

Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Szilagyi Ovidiu » 07 Mar 2013, 01:48

Buna tuturor!! Cand se poate face primul tratament de varoa din primavara asta,sau cand ar fi indicat?
Multumesc.
Trântorii se deosebesc uşor de albine. Sunt mai mari.Speranţa este singura albină care face miere fără flori.
Avatar utilizator
Szilagyi Ovidiu
 
Mesaje: 34
Membru din: 09 Ian 2013, 02:16
Localitate: Targu Mures

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde akmm » 07 Mar 2013, 08:36

aparul scrie:In ce priveste metoda cu zaharul pudra e buna doar in a constata prezenta acarilor in stup(in momentul cind ii vezi cu ochiul liber =esti mort :lol: ,sau pe aproape )

Observatia este corecta.
Zaharul pudra nu se foloseste ca tratament ci ca diagnosticare a infestarii.Daca in urma controlului cad acarieni, se trece pe tratamente.
Cati acarieni trebuie sa cada?
Stiind ca 85% dintre ei se afla in celule in sezonul activ, tragem concluzia functie de numarul aproximativ de albine si ramele cu puiet capacit.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde ovidiu_78 » 14 Mar 2013, 15:06

Am vazut intr-un catalog asa ceva pt combaterea varoa?!o fi eficient?!a mai vazut,lucrat cineva cu asa ceva?!daca nu,la ce bun atitea inventii?!ma indoiesc ca si cei care lucreaza la scara industriala ar avea timp pt asa ceva,deci sa fie pt hobbysti?!
Fişiere ataşate
image.jpg
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde aparul » 14 Mar 2013, 18:35

in mod sigur nu e ptr cei care trebuie sa-si cistige piin
aparul
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


cron