Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde jenica67 » 22 Feb 2015, 21:21

Mai bine le tratezi pe majoritatea decat deloc. In functie de zona, nu prea fac zboruri prea multe albine. Poti sa inchizi si stupii pana la ora 11-12, cand deja temperatura este suficient de ridicata si atunci le faci tratamentul, ca apoi sa le eliberezi. Ideia este oricum acum sa scazi numarul de acarieni. Poti sa iti pui si localitatea la avatar, sa vada lumea de unde esti. In Banat marti o sa fie o zona excelenta, pentru cei ce vor sa faca un tratament.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde nae » 22 Feb 2015, 21:44

AndrewIS scrie:din cate am cititi tratamentul se face cand toate albinele sunt in stup, ori dimineata devreme ori seara, de prferat dimineata ca sa ventileze in timpul zilei stupul. ori daca le fac dupa amiaza la 14 15 grade cand ele inca au activitate, este eficient?

Inteleg ca te referi la fumigatie cu VF !?
Putinele femele care au trecut iarna se ascund rapid avand pe aceeasi rama puiet in diferite stadii = e greu sa le prinzi cu fumigatia, adica nu-i eficienta .
Primavara ,pana la un punct al dezvoltarii, familia este intr-un semighem - sa presupunem ca temperatura masurata la umbra este egala cu cea din cutie dar in mijlocul cuibului e nevoie de 34-36* = daca ventileaza racesc cuibul , daca nu se intoxica ''putin'' ... :( ; am facut fumigatii primavara , nu mai fac .

De ce nu incercati mavrirol/amitraz pe benzi sau vaporizat ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Molluc » 22 Feb 2015, 21:51

nae scrie:
AndrewIS scrie:din cate am cititi tratamentul se face cand toate albinele sunt in stup, ori dimineata devreme ori seara, de prferat dimineata ca sa ventileze in timpul zilei stupul. ori daca le fac dupa amiaza la 14 15 grade cand ele inca au activitate, este eficient?

Inteleg ca te referi la fumigatie cu VF !?
Putinele femele care au trecut iarna se ascund rapid avand pe aceeasi rama puiet in diferite stadii = e greu sa le prinzi cu fumigatia, adica nu-i eficienta .
Primavara ,pana la un punct al dezvoltarii, familia este intr-un semighem - sa presupunem ca temperatura masurata la umbra este egala cu cea din cutie dar in mijlocul cuibului e nevoie de 34-36* = daca ventileaza racesc cuibul , daca nu se intoxica ''putin'' ... :( ; am facut fumigatii primavara , nu mai fac .

De ce nu incercati mavrirol/amitraz pe benzi sau vaporizat ?

Salutare. dvs. cum procedati cu benzile de amitraz. Folosesiti primavara in stupi.
Molluc
 
Mesaje: 130
Membru din: 03 Ian 2014, 11:50
Localitate: Cluj-Napoca

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde AndrewIS » 22 Feb 2015, 22:04

nae scrie:
AndrewIS scrie:din cate am cititi tratamentul se face cand toate albinele sunt in stup, ori dimineata devreme ori seara, de prferat dimineata ca sa ventileze in timpul zilei stupul. ori daca le fac dupa amiaza la 14 15 grade cand ele inca au activitate, este eficient?

Inteleg ca te referi la fumigatie cu VF !?
Putinele femele care au trecut iarna se ascund rapid avand pe aceeasi rama puiet in diferite stadii = e greu sa le prinzi cu fumigatia, adica nu-i eficienta .
Primavara ,pana la un punct al dezvoltarii, familia este intr-un semighem - sa presupunem ca temperatura masurata la umbra este egala cu cea din cutie dar in mijlocul cuibului e nevoie de 34-36* = daca ventileaza racesc cuibul , daca nu se intoxica ''putin'' ... :( ; am facut fumigatii primavara , nu mai fac .

De ce nu incercati mavrirol/amitraz pe benzi sau vaporizat ?


Pai vaporizat il folosesc...adica cu fureto sarbesc..cat despre substanta folosita iar e ceata in cultura mea antivarroa, fiecare foloseste ce a dat randament, la unii VF, la altii Taktic iar la altii mavrirol, ce sa mai zic de A.O... eu am 10 stupi din august 2014, nu va spun cati apicultori am intrebat si cata ceata era la pregatirile de toamna :oops: , dar a trecut ..uite ca e februarie si toti stupii sunt ok pana la ora asta, vreau sa mai iau 50 sa ma apuc serios de treaba, dar nu prea mi permit sa ma joc de a substantele, o sa fac un rezumat din nou si voi aplica in functie de concentratia de substanta activa. Cu prospectu' in fata si cu experienta din toamna cand am folosit benzi cu VF cu 3 picaturi/banda(si mi venea sa dau foc la stupi de nervi ca mi se stingeau benzile) trec si de primavara, voi aplica un tratament ca sa dorm linistit.
AndrewIS
 
Mesaje: 57
Membru din: 24 Aug 2014, 11:31
Localitate: IASI

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde nae » 22 Feb 2015, 22:07

Molluc scrie:
nae scrie:... am facut fumigatii primavara , nu mai fac .

Salutare. dvs. cum procedati cu benzile de amitraz. Folosesiti primavara in stupi.

Verific existenta acarianului ,daca apare fac daca nu ..nu .
Anul trecut am folosit prima data amitraz pe servetele :D
Gasesti pe net mai mult decat ce stiu eu .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde thomas » 23 Feb 2015, 20:19

Cei care folositi varojet.uri pt un numar mic de stupi.. se merita? sau e acelasi lucru cu introducerea cu tavita a benzilor de VF pe urdinisuri?
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Hans » 23 Feb 2015, 22:27

[b]
thomas scrie:Cei care folositi varojet.uri pt un numar mic de stupi.. se merita? sau e acelasi lucru cu introducerea cu tavita a benzilor de VF pe urdinisuri?
[/b
La un numar mic de stupi:
Eu am 26 (stupina in Germania ), cind am reusit sa procur Vf. am confectionat un "varojet" improvizat dintr-un borcan cu capacit metallic care se insurubeaza ( de gem) in interiorul caruia am fixat cu ajutorul unei sirme, approximativ pe centrul borcanului un bigudiu metallic in care introduc banda cu Vf. In capac am realizat 2 gauri prin care am introdus doua furtune cumparate din magazinul de materiale de constructii (sectorul gradinarit) . Un furtun este conectat la o pompa de picior, cum era pe vremuri in fiecare autoturism, celalalt furtun se untroduce in urdinis. Se imbiba un fitil cuVF, se aprinde, se introduce in bigudiu, se insurubeaza capacul cu cele doua furtune ( diametru de 6 mm) si se pompeaza incet : pe un furtun se impinge aer in borcan ceea ce asigura si arderea benzii, prin celalalt furtun intra fumul pe urdinis in stup, prin sticla borcanului se observa arderea completa a benzii fumigene.
Primitiv, dar functioneaza excelent. Confectionat ein cca 20 Minute , tratament pe stup cca. Un minut. Oricum eu nu as fi avut de unde sa cumpar varojet nici varachet nu pot procura decit foarte sporadic, astfel ca eu tratez in principal cu acid formic , o data iarna cu acid oxalic roii artificiali vara cu acid lactic.
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Arhivistu » 28 Feb 2015, 19:22

Ar fi bine facut acum un tratament cu varachet?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde thomas » 28 Feb 2015, 19:38

Da, maine dimineata, daca e asa cald cum a fost azi, eu le fac. Grija cu dozajul. Daca e nor si n.or sa iasa la zbor, nu ma risc..

@Hans . Mersi pt ideea cu varojeul. Eu am improvizat unul dintr.o sursa de alimentare a unui calculator vechi.
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Arhivistu » 28 Feb 2015, 20:02

Dimineata e totusi rece,cred ca sunt in ghem
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde thomas » 28 Feb 2015, 23:23

azi dimineata pe la 7.40 deja incepusera sa zboare dupa polen.. erau 6 grade.. Nu cred ca mai fac ghem intre cand e noaptea temperatura cu +
Vedem cum va fi dimineata..
Stationar. Dadant 1/1 10 rame. Cat 3/4.
thomas
 
Mesaje: 715
Membru din: 06 Feb 2013, 21:30
Localitate: Pucioasa,DB

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde proapis13 » 28 Mar 2015, 10:23

...o alternativă la produsul chimic a proteja albinele, se aplică termoterapia și răcirea stupului artificial
.. metoda, 100% eficacitate, este deja certificata după 5 ani de studii de la Universitatea din Tubingen (DE)
http://www.beeethic.it/index.php/it/la- ... invenzione
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde daffid mihailov » 28 Mar 2015, 11:38

Unii rusi o practicau de ceva veme,insa fara puiet.
Am inteles ceva de 39 de grade. Cat timp, in ce perioada, alte detalii nu da.
In imagine arata 33 de grade.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde george_axente » 01 Apr 2015, 10:50

proapis13 scrie:Poate cineva sa ne lamureasca ce face rusul asta in filmulet ??
Борьба с клещем Варроа - combaterea acarianului varoa
http://m.youtube.com/watch?v=VsQ3-Uv15y4



Foarte interesant tratamentul acesta termic. Oare se face tot de 3 ori la 7 zile ? (nu inteleg din film) Sau se face vreun tratament si la rame separat dupa ce se scutura albina ? (ma gandesc ca raman paraziti si in faguri).
george_axente
 
Mesaje: 15
Membru din: 28 Feb 2015, 13:22

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde peterneamt » 02 Oct 2015, 22:33

Acid oxalic 2 % soluţie cu apă
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde peterneamt » 18 Oct 2015, 21:03

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 21 vizitatori