Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde jr2 » 15 Feb 2016, 03:50

Eu sunt mai batran! Am inceput cu Sineacar,care, cica ar fi fost cancerigen. Oricum a fost o prima victorie in lupta cu parazitulA urmat Varachetul,cu ajutorul caruia am reusit sa controlez cat de cat gradul de infestare cu Varoa J.acum am furetro si mi se pare ca sunt in bancul ala cu cele doua blonde:
-auzi draga mi-am cumparat perie ptr wc!
-si cum e?
-era mai bine inainte cu hartia igienica!
De ce spun asta? La primul tratament am gasit1-2 indivizi pe hartia de control.
M-am speriat si cel de al doiles l-am facut cu varachet pe fitil,in doza de pe prospect;"recolta" de pataziti a fost impresionanta!
Cel de al treilea tratament l-am facut cu furetro,dar am dat 3 pufuri! Paraziti cu gramadaa!
Acum stau si ma intreb,cate pufuri sa dau ptr a asigura doza de amitraza ca cea aplicata pe fitil?
jr2
 
Mesaje: 161
Membru din: 11 Ian 2013, 15:53

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde akmm » 15 Feb 2016, 10:07

stupar scrie:Programul bio este o mare minciuna.Atata timp cat faci pastoral la rapita si FS,n-ai ce comenta!Si neamtu e mincinos!!!

Asta nu am mai auzit.Neamt mincinos, hot si ticalos pe deasupra (vezi cazul Volkswagen).
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde csaa » 23 Mar 2016, 21:06

Am luat Startovit si, pe foia cu prospectul care mi s-a dat, am gasit precizari privind si alte produse: Varostop si Ecostop. Pretul e destul de maricel, dar daca are eficienta pe care o scriu ei (98%) merita.
A incercat cineva aceste doua produse? Daca da, cu ce randament?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde brianoo_bz » 23 Mar 2016, 23:47

am incercat varostop foarte bun
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde proapis13 » 24 Mar 2016, 00:11

brianoo_bz scrie:am incercat varostop foarte bun

O fi fost,dar daca il folosesti conf prospectului pretul este prohibit...parerea mea.... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde mircea marcel » 26 Mar 2016, 02:12

AM o intrebare:

eu am turte puse pe rame acum - daca dau cu varachet acum e problema ca sunt turtele acolo?
mircea marcel
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mar 2015, 22:21
Localitate: timisoara

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde gica.mosu » 26 Mar 2016, 08:51

Nuuuu,nare treaba una cu alta :idea: Un sfat-o parere,asteapta pana temp noturne cresc peste 12* pt ca albina sa fie rasfirata iar tratamentul mai eficient...Spor-G.M :!: P.s- daca ai fund plin la...stupi e bine de pus la 2-3st cate o foiaie de control :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde mircea marcel » 26 Mar 2016, 09:30

gica.mosu scrie:Nuuuu,nare treaba una cu alta :idea: Un sfat-o parere,asteapta pana temp noturne cresc peste 12* pt ca albina sa fie rasfirata iar tratamentul mai eficient...Spor-G.M :!: P.s- daca ai fund plin la...stupi e bine de pus la 2-3st cate o foiaie de control :idea:




AM fund AV , iar temperatura e cam 2 grade noaptea zilele astea la Timisoara, iar astazi sunt cam 10 pe la ora amiezii. Ideea este ca e inorat si vor fi toate intrate in stup si ma gandeam sa le dau un varachet azi .

INteleg ca trebuie sa fie mai cald ca sa fie eficient tratamentul dar ajuta oricum si daca -l fac si pe timpul asta??
mircea marcel
 
Mesaje: 48
Membru din: 21 Mar 2015, 22:21
Localitate: timisoara

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde akmm » 28 Mar 2016, 08:44

mircea marcel scrie:
gica.mosu scrie:Nuuuu,nare treaba una cu alta :idea: Un sfat-o parere,asteapta pana temp noturne cresc peste 12* pt ca albina sa fie rasfirata iar tratamentul mai eficient...Spor-G.M :!: P.s- daca ai fund plin la...stupi e bine de pus la 2-3st cate o foiaie de control :idea:




AM fund AV , iar temperatura e cam 2 grade noaptea zilele astea la Timisoara, iar astazi sunt cam 10 pe la ora amiezii. Ideea este ca e inorat si vor fi toate intrate in stup si ma gandeam sa le dau un varachet azi .

INteleg ca trebuie sa fie mai cald ca sa fie eficient tratamentul dar ajuta oricum si daca -l fac si pe timpul asta??

Gasiti pe cineva din zona sa va citeasca prospectul de pe Varachet forte.Inteleg ca aveti pachetul.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde varza » 02 Apr 2016, 20:19

Intrucat nu sunt sigur de infestatia cu varosi si de cat de eficient a fost tratamentul facut in toamna am decis sa testez pe o unitate infestatia cu benzile varotom. Problema este cum le aplic sau daca are cineva ceva informatii despre ele. Pe ambalaj scrie in ceva limba de neinteles :lol: . Deci care se ofera sa faca o fapta buna si sa imi explice si mie cum sta treaba cu ele inclusiv daca merge cu fund antivaroua deschis ? Multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Kingraa » 15 Mai 2016, 17:17

Știu că titlul sună ca și reclamele de pe Facebook dar cât adevăr cuprinde?
http://viralking.ro/video/W0z/apicultor ... ntru-asta/
Kingraa
 
Mesaje: 52
Membru din: 27 Sep 2015, 21:53
Localitate: Campia Turzii

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Avram » 22 Aug 2016, 23:04

Discutii pe teme apicole - Domnul Dan Puisoru vorbeste de la minutul 15:45 despre un tratament impotriva varoua.
Daca a mai folosit cineva ... niste pareri

https://www.youtube.com/watch?v=IA9Z7_ixpBY
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Arhivistu » 25 Aug 2016, 19:51

Ce tratamente mai folositi acum la inceputul sezonului 2017?..Eu am inceput cu Varachetul clasic :ugeek:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde yulian » 25 Aug 2016, 19:57

Am dat la roiuri cu Beevital...e greu ca ai o aplicare empirica...12 ml/familie...si dintr-o sticla de jumatate..cine stie cat inseamna 12 ml. Productia merge pe Taktik.
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde jonny_it » 26 Aug 2016, 09:01

Avram scrie:Discutii pe teme apicole - Domnul Dan Puisoru vorbeste de la minutul 15:45 despre un tratament impotriva varoua.
Daca a mai folosit cineva ... niste pareri

https://www.youtube.com/watch?v=IA9Z7_ixpBY


Am facut in 2 ani asa, este foarte eficient. Merge mai repede cu panglica din aia groasa pentru chingi, gasiti la dedeman, asa nu prea o sa gasiti albine moarte din cauza uleiului.
Dar la fel de ok este si cu servetele in pungi, doar ca dureaza mai mult si mor cateva albine, nu foarte multe.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: tratament Varoza metode si metode

Mesajde Avram » 26 Aug 2016, 16:34

Multumesc
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori