Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Acid oxalic

Mesajde valentin » 16 Aug 2011, 15:22

A folosit cineva acid oxalic in aceasta perioada a anului? Daca da, ce rezultate da in combaterea varooa?
Avatar utilizator
valentin
 
Mesaje: 204
Membru din: 08 Mar 2011, 18:21
Localitate: Giurgita Dolj

Re: Acid oxalic

Mesajde un OM » 17 Aug 2011, 06:33

Nu am folosit, dar dupa cate am citit acidul oxalic se da in absenta puietului, noiembrie- decembrie.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Acid oxalic

Mesajde akmm » 18 Aug 2011, 08:52

http://www.dave-cushman.net/bee/wallyshaw.html

La aceasta adresa sunt cateva explicatii despre acidul oxalic.
Spune ca nu are efect asupra acarienilor din celule si ca in prezenta puietului capacit intr-o familie doar 15% din acarieni sunt pe albine, restul in celule.
Se recomanda utilizarea lui in cazul roiurilor unde se presupune ca ar fi o multitudine de carieni dar unde in realitate sunt de fapt foarte putini.
Da si o reteta.
Se face un sirop din 1 kg zahar si un l apa.Se adauga 75g acid oxalic.Se obtine in final 1,67 l solutie.Atentie la cantitati.O daza mica de acid e ineficienta iar una mai mare omoara albinele!
Intr-o seringa de 50ml se ia din aceasta solutie si se stropesc albinele.Intervalele cu albine.Cam 5 ml pe interval.Eficienta este de 90%.Acarienii vor continua sa cada timp de doua saptamani.
Vremea de afara sa fie aproape de zero grade,Albinele in ghem iar lucrarea extrem de rapida.In fapt albinele nici sa nu apuce sa se desfaca.( nu e valabil in cazul roiurilor)
Nu mai spunem ca cei cu fund antivaroa, corect construit, verifica dupa acest interval acarienii cazuti.Ceilalti spun ca nu e bun tratamentul sau ca nu au ,,paduchi''
http://www.beekeepingstarter.com/oxalic-acid.html
La aceasta adresa apar cateva completari.
Se evita:- contactul cu ochii
-contactul cu pielea
-inhalarea
-inghitirea
In caz de contact se spala abundent cu apa.Mortal in caz de inghitire.Asta inseamna ca nu se lasa la indemana copiilor si se marcheaze recipientul corespunzator cu cap de mort.Solutia se prepara atat cat este necesar si doar atunci cand se aplica.Nu se pastreaza timp indelungat, odata preparata.
Poate fi aplicat si prin sray-ere.Au aparut tot felul de recipienti pentru aplicat fas-fas.Aici se spune ca doza de 50ml este pentru familiile puternice.In fapt se aplica 5ml pe interval albine.
Ultima oară modificat de akmm pe 18 Aug 2011, 09:14, modificat 1 dată în total.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Acid oxalic

Mesajde proapis13 » 18 Aug 2011, 09:14

Ca si o completare,cine foloseshte acid oxalic la fundurile antivaroa este de precizat ca acesta ataca sita :shock:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Acid oxalic

Mesajde akmm » 18 Aug 2011, 09:17

proapis13 scrie:Ca si o completare,cine foloseshte acid oxalic la fundurile antivaroa este de precizat ca acesta ataca sita :shock:
salve :D


Cu ocazia asta invatam sa dam o mana de vopsea pe plasa.Chiar daca e zincata.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Acid oxalic

Mesajde janese » 19 Aug 2011, 07:02

o pagina din trei foto...altfel nu am stiut sa postez...traducereaaaaa........a la janese!
Fişiere ataşate
foto1,1.jpg
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Acid oxalic

Mesajde janese » 19 Aug 2011, 07:06

continuare
Fişiere ataşate
foto 2.jpg
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Acid oxalic

Mesajde janese » 19 Aug 2011, 07:07

continuare
Fişiere ataşate
foto 3.jpg
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Acid oxalic

Mesajde livas » 20 Aug 2011, 00:21

Da AO prin picurare este foarte bun dar nu la momentul asta, cand este puiet capacit.Eficacitate 60%.
Logic nu, daca nu are efect asupra dusmanului din celula capacita!!
dar ce vreau eu sa aduc la cunostinta domniilor voastre,e altceva!
pe data de 1aug. am dat caturile jos si am facut un tratament cu AO prin picurare .reteta: 35g AO, 200g miere, restu apa.
la ora 2 trat., a doua zi la ora 2 verificare si era sa cad jos :shock: enorm de multi!!
...si hai la numarat sa vad unde ma aflu. Pe la 700 m-am plictisit :evil:
am pus tabla undeva la loc sigur ,si nu am mai ajuns la ei decat dupa 4 zile!!
cand am inceput sa numar am constatat cu stupoare ca un sfert sa zic au inceput sa miste vesel.Acuma, ma intreb, nu se poate ca in 4 zile sa dispara efectul AO din stup si cei care inca mai erau veseli sa o ia din nou calare?
se prea poate tovarasi!!
Asa ca, dupa umila mea parere, nu ai ce cauta cu AO la timpul asta stiind ca nu poti face mai multe trat.,consecutiv si nu e bun fudul plin pt. ca nu poti rade dusmanul dupa trat.!!
Apropo, parca nenea Janese a spus ca fundul antivarooa va disparea in 10 ani, dar eu ma tem ca va mai sta mult pe la noi datorita trat. cu acizi organici!! ;)
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Acid oxalic

Mesajde proapis13 » 20 Aug 2011, 08:26

traducerea aproximativa a primei parti :D
Oxalic acid, sfaturi, doza, doză. " Oxalic acid este utilizat pentru a combate varroa destructor ", ce este cea mai convenabilă, frunze nici un reziduu în miere, şi bine tolerat de albine în orice mod tinde în stup, este considerat un" naturale "ingredient activ, nu este încă în prezent acoperit de Regulamentul (CE) 2377/90 pe LMR (limite reziduale maxime). Soluția de oxalic acid trebuie să fie proaspăt preparată înainte de utilizare distilate apa, intiepidendo sciogliendovi în interiorul oxalic şi apoi adăugarea de zahăr. Suspendarea hotărând în contact, la combaterea varroa destructor ", pot fi păstrate pentru o perioadă suficient de lungă pentru temperaturi sub 5 ° C, în timp ce cele mai sus aţi avea o creştere semnificativă de un conținut de hidroximetilfurfural devenind toxic pentru albine. În prezent este administrat de picurare API-uri şi de pulverizare, sunt experimente cu alte tehnici de intervenție care exploata capacitatea de acid oxalic care sublimează deasupra unei anumite temperaturi. Tratament prin pulverizare, este bine tolerat de albine, este foarte greu pentru multe stupi, pot prezenta riscuri pentru operator, deci va trebui să ia toate măsurile de protecție, deoarece particule în suspensie în aer vă inhaleze poate irita membranele mucoase, aşa că poate doriţi să se apere atunci când manipulare atât piele şi mănuşi de unică folosinţă, cu ochii şi tractul respirator cu măşti corespunzătoare. Tratamente se efectuează în cea mai fierbinte de ore de la o zi frumoasă, pentru a permite să se usuce api. Necesitatea de a asigura măsurile minime de securitate și protecția apicultura operator, la prim-plan, a dus la perfect tehnica de tratament pentru picurare, care este foarte potrivită pentru cei cu un mare număr de colonii, acest lucru este de a fi administrate de sus, în zona de degajare de piepteni, de o seringă, veterinare, 5 ml. soluţie pentru fiecare fagure de miere Dadant bee-Blatt acoperite.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Acid oxalic

Mesajde proapis13 » 20 Aug 2011, 08:29

A doua parte :D DOZE Preparare: 1000 ml. de apă distilată, 1000 grame de zahăr, 100 de grame de acid oxalic. Utilizare: 50 ml de soluţie de picurat cu o seringă din fagurii de albine prezente. Temperatura> 10 ° C Ml apă distilată. Zahăr gr. Acid oxalic, gr. Ml soluţie. Nu trataţi cu urticarie. 1000 1000 100 1600 32 500 500 50 800 16 250 250 25 400 8 125 125 12.5 200 4 62.5 62.5 6.25 100 2 31.25 31.25 3.125 50 1 Soluţia, cu 100 de grame de acid oxalic este prea concentrat Preparare: 1000 ml. de apă distilată, 400 grame de zahăr, 80 de grame de acid oxalic. Utilizare: 50 ml de soluţie de picurat cu o seringă din fagurii de albine prezente. Temperatura> 10 ° C Apă ml apă distilată. Zahăr gr. Acid oxalic gr. Soluţie ml. Stupi trataţi nr. 1000 400 80 1240 24.8 500 200 40 620 12.4 250 100 20 310 6.2 125 50 10 155 3.1 62.5 25 5 77.5 1.55 31.5 12.5 2.5 38.75 0.77 Rezervat pentru cei care au un număr mare de colonii; Reducerea dozei de cele mai multe de metri, acid oxalic, care este chiar mai mult eficace şi tolerat de către albine. "Prin reducerea dozei de 1.000 de grame de zahăr la 400 pare a fi mai puţin deteriorare a albinelor " Preparare: 1000 ml. de apă distilată, 28 de grame de acid oxalic. Utilizare: 50 ml spray de pe partea din faţă a fagure disponibilă albine, după ce sunt extrase în mod individual. Temperatura> 10 ° C Apă ml apă distilată. Zahăr gr. Acid oxalic gr. Soluţie ml. Stupi trataţi nr. 1000 28 1000 20 500 14 500 10 250 7 250 5 125 3.5 125 2.5 62.5 1.75 62.5 1.25 31.5 0.87 31.5 0.62 Rezervat pentru cei care au puţine colonii; Vă permite să vizitaţi în timp ce la partea de jos a stupului; Tratamentele sunt efectuate în timpul cea mai tare de ore de la o zi frumoasa, pentru a da timp albinele să se usuce. Preparare: 675 ml. de apă distilată, 675 de grame de zahăr, 35 grame de acid oxalic. Utilizare: 50 ml de soluţie de picurat cu o seringă din fagurii de albine prezente. Temperatura> 10 ° C Apă distilat ml. Zahăr gr. Acid oxalic gr. Soluţie ml. Stupi trataţi nr. 675 675 35 1080 21.6 337.5 337.5 17.5 540 10.8 168.75 168.75 8.75 270 5.4 84.32 84.32 4.37 135 2.7 42.16 42.16 2.33 67.5 1.35 21.08 21.08 1.16 33.75 0.67 Soluţia recomandată de către Confederaţia Elveţiană.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Acid oxalic

Mesajde proapis13 » 20 Aug 2011, 08:30

Ultima parte :D
Dozele sunt raportate pentru fiecare stup de 10 piepteni, acoperită în întregime de albine, reduce doza proporțional cu numărul de faguri de albine efectiv ocupate. Defectele evidenţiate în soluţii descris frecvent au condus, apicultori în anumite zone în funcţie de climatice locale, să prefere concentrații mai mici de oxalic acid. Diminuarea concentrațiilor nu înseamnă, reduce gradul de eficacitate de oxalic, deoarece aceasta va reduce în proporții, de asemenea, componente ale soluţiei pentru a găsi un compromis între eficacitatea tratamentului şi efectele asupra albinelor. Întrucât apicultura sezonul cele mai multe varroe este situată aproximativ 2/3 în brood şi un 1/3 pe adult de albine, aplicarea tehnicilor menţionate mai sus de este limitată perioada toamnă-iarnă sau în lipsa de puiet. Nu utilizaţi produs atât de neglijent, pentru a evita pericolul de dependenta. Aşteptaţi pentru o nouă rundă de puiet înainte de a face o operaţiune de curăţare anti-varoozei al doilea, astfel încât albinele nu suferă acelaşi tratament de două ori (octombrie-noiembrie), este posibil să se închidă când vă sunt prelucrării în prezenţa o schimbare de generaţii (ianuarie-februarie). Toamna tratament este definit de "curăţare" şi ajunge la o mai mare eficacitatea la 95%, cu condiția ca colonii tratate este petrecut cel puțin o lună din ultima puterea solide, având în vedere că absorbția de bomboane, care este încet de api, stimul provoacă Regina la depunerilor. De asemenea, este posibil pentru a trata colonii atunci când se hrănesc cu sirop foarte concentrat în cantități mari și pentru o scurtă perioadă, deoarece hrana concentrată pentru un ciclu scurt, stimulează Regina să se stabilească, dar are funcţia de a integra numai stocurilor. Căderea varroe, după tratament, se produce aproximativ după 24-48 de ore. În timpul tratamente rămâne întotdeauna bee procente variabile de varroe, cel mai important lucru este să ştii cât de mult. Pentru a determina procentul de timp varroe trebuie să efectueze un control foretica de tratament cu un produs testat este aplicarea formulei următoare, (AC /(AC + AT)) x 100 = procentul de varroe falls, unde, AC = acarieni căzut următoarele tratament cu oxalic acid; LA = acarieni căzut următoarele tratamentul a produsului testat (perizin). Supravegherea pe procentul de toamna, în absența puiet, vă permite să determină în timp creșterea numărului de acarieni şi să adopte subtilităţile necesare de luptă. Atunci când nu puteţi cu două tratamente pentru a realiza un procentaj ridicat de toamna, mai mult de 95%, trebuie să modificaţi produsului pentru că este în prezența de obișnuință de varroa. Pentru monitorizarea continuă a varroa destructor, în lipsa de tratament, se poate utiliza varroagramma, (publicată în Jurnalul ApitaliA No. 9-10/2002), astfel încât puteţi obţine o idee de gradul de răspândire a infestării în stup, dacă este necesar să se intervină imediat sau pot aştepta. Aceasta presupune că beekeeper este conştient a pragului de intervenție în secţiunea deoarece echilibrul între parazit şi gazdă variază de la diferite luni, de la câteva acarieni în ianuarie la mii în August. Apisticamente Angrisani ing. Pasquale.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Acid oxalic

Mesajde gica » 20 Aug 2011, 22:19

Bun,m-ati convins.Sunteti cei mai tari in tastatura.
Dar a folosit vreunul?
Dar cand a fost discutia cu pisvasserul ala promovat de doi domni cu interese de ce ati tacut ?
Dar Dombazil de ce nu zice nimic?
Dar voi de ce ziceti cand nu stiti nimic ?
Reteta pusa de sovietic este o porcarie daca se aplica la noi.Asta o spune Gica Patitul
Intreb si eu asa,numai :roll:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Acid oxalic

Mesajde livas » 21 Aug 2011, 10:46

Nene
Gica sa ne traiesti!!
Eu folosesc AO de vreo 3 ani nu scriu din cetite de pe aici drept pt. care pot sa spun:
-stiu ca prin pulverizare rama cu rama trat. emai eficace decat prin picurare(logic,nu) dar la 200 te ia boala!!..unde am facut prin pic.,tot am mai vazut cate un dusman, fata de cel prin pulv.
-stiu ca efect are din prima zi dupa cum am scris mai sus!
-stiu ca foarte multi dusmani nu mordecat dupa vreo 3 zile si nu stiu care este mecanisnul prin care actioneaza asupra lor!
-stiu ca la trat. prin sublimare pastila de 1g cum foloseste austiacul, sau 1,7g cum am mai citit pe aici nu e suficient, pt. caoparte din el cand se sparge in microcristale sare din tavita sau se depune pe partile reci pe care le intalneste in cale, (lemn, sarma)
-stiu, pt ca eu fac :mrgreen:, ca 3g nu a produs mortalitate la alb.fatza de 1,7g(urmarit, notat)
daca eu sunt cel care vorbesc fara sa stiu, considerati ca am scris
doar pt. divertisment, ca sa va trageti rasuflarea dv. cei ce stiti deadevaratelea
despre ce vorbiti :ugeek: glumesc!!
cat despre pishuarul alora de care ziceti e drpt ca am fi putut sa dam
si noi cate un NV din spatele lu matale,numa ca atunci cand vezi unu mai pregatit ca tine tre sa taci :cry:
data viitoare tabaram in gasca ;)
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Acid oxalic

Mesajde gica » 21 Aug 2011, 16:11

livas scrie:Nene Gica sa ne traiesti!!
Eu folosesc AO de vreo 3 ani nu scriu din cetite de pe aici drept pt. care pot sa spun:

Nu am scris cu referire la matale nene livas.Da ce,voiai sa-ti sterg postarea.Ca e mai greu de sters celelalte 12.
Dar............mergem inainte,vorba lui Pupe.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Acid oxalic

Mesajde akmm » 22 Aug 2011, 15:36

Acidul oxalic s-ar parea ca e ca si Bee Vitalul.Adica nu ucide acarienii ci doar modifica mirosul din interiorul stupului.Se pare ca e asa de patrunzator ca acarienii parasesc albinele in cautarea unei gazde care nu miroase.Cad pe fund si mor de foame.Deci acidul oxalic nu ucide acarienii.Cu prima ocazie se catara pe albine.Nu acelasi lucru se intampla daca se aplica pe frig si daca stupul are fund antivarroa eficient.Chiar miroase acidul asta?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori