Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Acid oxalic

Mesajde proapis13 » 09 Aug 2013, 22:12

Aparat pt aplicat tratament acid oxalic hand-made
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Acid oxalic

Mesajde proapis13 » 08 Dec 2013, 18:26

Am gasit pe un site de la sirbi acest dispozitiv home-made de dozat acidul oxalic
Pentru cine il contacteaza am inteles ca il trimite contra sumei de 1000 dinari aprox 9-10 euro
Cum romanii nostri sunt inventivi m-am gandit ca e cineva care vrea sa faca o replica
Eu unul vreau o sculita ca asta de la cel ce face o replica
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Acid oxalic

Mesajde paraul_porcului » 18 Dec 2013, 10:35

Legat de vaporizare:

Cel mai important lucru de stiut este intervalul de temperatura in care trebuie mentinuta cat de cat vaporizarea - intre 157 si 188 grade celsius

http://scientificbeekeeping.com/oxalic- ... f-2-parts/

La temperaturi de peste 188 acidul se descompune in acid formic si dioxid de carbon, cu alte cuvinte nu mai e eficient.

Orice dispozitiv am folosi, mai ales cele care folosesc bateria auto ca sursa de alimentare trebuie testat "la rece" in prima faza. Trebuie gasit timpul cat lasam dispozitivul conectat la sursa de asa maniera incat (1)sa nu supraincalzim si (2) sa ardem intreaga cantitate de acid. De recomandat a folosi o tavita facuta dintr-un metal mai gros in carne pentru a avea o inertie termica mai mare. Dispozitivele de vanzare pe piata dincolo folosesc bujii incandescente auto ca si incalzitor si sunt nejustificat de scumpe.

Se foloseste 1g / corp de stup (3/4) - masura este un capac de Cu de 1/2 toli
Se aplica la peste 5 grade C, tinandu-se stupul inchis 10-15 minute.

Ar fi bine sa puneti o foaie de control cu 2 zile inainte de a aplica tratamentul pentru a putea verifica eficacitatea tratamentului.

Paduchii odata cazuti nu se mai trezesc veci. Spun asta ca am citit un post in care se spunea ca au "inviat" paduchii. Verificati a 2-a si a 3-a zi foaia de control (la stupii fara fund antivaroua merge o foaie de birotica cu o plasa deasupra). In prima saptamana cad cei mai multi dupa care tot mai putini. Daca e puiet se fac 3 tratamente la 7 zile - cel mai bine dupa 15 august asa incat la ultimul tratament sa nu mai fie puiet. Se poate repeta fara probleme si dupa, important e ca la ultimul sa nu mai fie puiet.
Fişiere ataşate
vaporizator.jpg
exemplu de vaporizator folosind bujie incandescenta
Incepator - 2 stupi - zona piemont Fagaras
paraul_porcului
 
Mesaje: 65
Membru din: 05 Dec 2013, 11:24

Re: Acid oxalic

Mesajde paraul_porcului » 18 Dec 2013, 10:37

Am mai uitat o chestie: furnicile cara paduchii varroa de pe foaia de control - chestie banuita de mine si confirmata de multi useri de pe beesource, inclusiv Randy Oliver mentioneaza acest lucru.
Incepator - 2 stupi - zona piemont Fagaras
paraul_porcului
 
Mesaje: 65
Membru din: 05 Dec 2013, 11:24

Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 05 Feb 2014, 13:14

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 05 Feb 2014, 13:18

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Acid oxalic

Mesajde vevidadra » 16 Aug 2014, 22:17

Salutare ! Vreau să întreb dacă mai folosește cineva așa aparat de tratare a albinelor cu acid oxalic ?
Avatar utilizator
vevidadra
 
Mesaje: 355
Membru din: 31 Mar 2012, 17:23
Localitate: r.Moldova, or.Ungheni

Re: Acid oxalic

Mesajde bravatrade » 04 Sep 2014, 01:17

Buna seara, anul acesta vreau sa fac tratamentul cu acid oxalic, am facut deja cu acid formic si astept pana in momentul in care nu o sa mai fie puiet sa fac oxalicul cu ajutorul vaporizatorului electric, am citit tot ce era pe forum despre dozaj si din cate am inteles se aplica 1g pt un corp 3/4...CE CREDETI E BINE DACA APLIC 1g oxalic pt un corp 1/1 avand cuibul strans pe 6, 7 rame asta undeva in noiembrie cand sper sa nu mai fie puiet?? Sper sa ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri pt ca nu mi permit sa fac experimente pe saracile albinute! Va multumesc anticipat
bravatrade
 
Mesaje: 5
Membru din: 27 Apr 2011, 13:54
Localitate: Pitesti

Re: Acid oxalic

Mesajde csabio » 12 Sep 2014, 22:16

C-am 3 zile mi-a luat citirea topicului despre acidul oxalic la vecinii nostri din west. Recomandarile sunt 1 gram / stup,dar muulti au scris si 2 grame.Totodata nu recomanda mai mult de 4 sublimari in toamna /iarna fiindca franeaza mult dezvoltarea din primavara a fam. tratate. Eu personal in 2012 am facut cu sirop de zahar si acid oxalic cristale tratament la fam. si a dat rezultate bune.Din pacate amitrazul nu mai este suficient. Timp de 2 saptamani au tot cazut acarienii.Interesant este faptul ca in acea primavara am avut cateva familii cu diaree, putin probabil din cauza trat. dar nu am exclus. Urmatoarea toamna am folosit bee vital, este buna dar si scumpa. In aceasta iarna am se reiau stropitul cu sirop cu A.O. dupa reteta urm.40 gr acid oxalic dihidrat / 585 gr apa/ 625 gr zahar= 1 litru de sirop. sper ca va merge.
apropos a cumparat sau a facut cineva dozator /stropitor de sirop pt A.O. de la sarbi de pe youtube. Interesant ca la noi se c-am abtine lumea de la cest topic.
stima
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Acid oxalic

Mesajde italianu » 28 Sep 2014, 16:02

atentie la a.o. ca inhalat prduce blocaj renal. Nu-i de joaca ,masca pe figura
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Acid oxalic

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 30 Sep 2014, 10:11

Nu mai are rost vaporizare atat de tarziu ca e pierdere de timp. Aplicarea cu siringa odata cand nu mai e puiet in toti stupii si la revedere. Cel mai bine dat dimineata pe racoare cand sunt stranse in ghem albinele. E un tratament super eficient, ieftin si ridicol de simplu de aplicat. :)
Pe viitor vreau sa merg pe un bloc de tratamente cu acid formic la 1 August + 1 tratament acid oxalic toamna tarziu sau la inceputul iernii.
Vaporizarea e alternativa sanatoasa pentru puiet pentru ca varianta in solutie dauneaza.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Acid oxalic

Mesajde italianu » 30 Sep 2014, 14:18

hntrnth@mailinator.com scrie:Nu mai are rost vaporizare atat de tarziu ca e pierdere de timp. Aplicarea cu siringa odata cand nu mai e puiet in toti stupii si la revedere. Cel mai bine dat dimineata pe racoare cand sunt stranse in ghem albinele. E un tratament super eficient, ieftin si ridicol de simplu de aplicat. :)
Pe viitor vreau sa merg pe un bloc de tratamente cu acid formic la 1 August + 1 tratament acid oxalic toamna tarziu sau la inceputul iernii.
Vaporizarea e alternativa sanatoasa pentru puiet pentru ca varianta in solutie dauneaza.



Si uite asa ne (VĂ) mor familiile!
TRAIASCA CEI CARE FAC ROIURI DE VINZARE! :lol: :lol:
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Acid oxalic

Mesajde hntrnth@mailinator.com » 01 Oct 2014, 08:17

Cu ajutorul Lui Dumnezeu nu (un lucru pe care multi il ignora si care conteaza cel mai mult in orice faci)

Anul trecut am tratat doar cu acid oxalic vaporizat - vreo 4 sesiuni in toamna. Anul asta am folosit acid formic in August si acum in Septembrie.
Am facut teste pentru a vedea nivelul de infestare in primavara si la sfarsitul verii. Sunt foarte multumit de rezultate. Acidul formic e mai scump dar mai rapid de aplicat. Vaporizare nu mai fac ca mi-ar lua prea mult timp.

Din testele facute in primavara am ajuns la concluzia ca nu am ce sa tratez - infectie 0. Daca a fost varoa a fost sub capacele. Am discutat cu destui stupari si nici ei nu trateaza primavara. Ei acuma ce merge pentru mine s-ar putea sa nu mearga pentru altii. Sunt convins ca si zona conteaza mult la varoa, concentratia de stupi, daca ceilalti fac pastoral etc.

Daca as constata o infectie mare inainte de salcam cu siguranta ca as trata insa pana acum nu a fost cazul.
hntrnth@mailinator.com
 
Mesaje: 145
Membru din: 18 Sep 2014, 09:17
Localitate: Sibiu

Re: Acid oxalic

Mesajde csabio » 12 Dec 2014, 19:36

posibil sa fie asa putini cei care fac trat,cu oxalic sau e ceva secret?
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: Acid oxalic

Mesajde proapis13 » 12 Dec 2014, 20:12

csabio scrie:posibil sa fie asa putini cei care fac trat,cu oxalic sau e ceva secret?

Dupa tratarea cu oxalic matcile din anul 2-3 intrerup ponta si unele nu o mai reiau
iar o parte din mortalitatile constatate la regine peste iarna se datoreaza acestui tratament :!: :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Acid oxalic

Mesajde varza » 14 Dec 2014, 12:40

Salutari tuturor. A incercat cineva AO in prezenta puietului si care sunt efectele? Ma refer la metoda prin stropire cu siringa. Din cate am citit pe apiardeal se spunea ca se pot efectua in timpul sezonului activ, e adevarat nu pe aceasi generatie de albine de mai multe ori. Care ma poate lamuri eventual din experienta. Multumesc :)
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori