Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Acid oxalic

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 18 Mar 2020, 13:14

Closcutz scrie:Se poate face dar deja este mult puiet și nu va fi la fel de EFICIENT precum tratamentele in lipsa de puiet.

Tratamentele facute in timpul primaverii sunt ineficiente deoarece acum parazitii nu sunt in numar prea mare si majoritatea sunt in celulele cu puiet. Daca infestarea e totusi foarte mare si e neaparat nevoie de tratament, se poate face tratament cu un medicament sub forma de benzi.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Acid oxalic

Mesajde jonny_it » 18 Mar 2020, 13:38

Vasile_Bucovineanu scrie:
Closcutz scrie:Se poate face dar deja este mult puiet și nu va fi la fel de EFICIENT precum tratamentele in lipsa de puiet.

Tratamentele facute in timpul primaverii sunt ineficiente deoarece acum parazitii nu sunt in numar prea mare si majoritatea sunt in celulele cu puiet. Daca infestarea e totusi foarte mare si e neaparat nevoie de tratament, se poate face tratament cu un medicament sub forma de benzi.


Se pot da tratamente de contact ... valabil pentru cei care au dormit in toamna, in rest ceilalti au alte treburi :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 26 Oct 2020, 12:30

Daca intrebi azi un apicultor de oxalic, iti zice ca e eficient, o poti aplica oricand in toate cele trei forme si ca nici albina, nici puietul, nici mierea, nici ceara nu sunt afectate deloc.

Ar fi minunat!

Cand incepi sa citesti insa topicul si te duci inapoi cativa ani in scurta viata a oxalicului vezi elementele negative.

Ele au disparut fin vizorul apicultorului, insa ar fi de urmarit daca intradevar acele riscuri exista sau nu.

Noi din pacate nu putem trage co cluzii bazate pe analize. Nu avem echipamente, nici resurse.
Ex eficienta. Ar trebui insirate doua grupe de familii cu infestare similara si aplicat concomitent tratament cu oxalic, respectiv cu alta substanta.
Dupa care comparat rezultatul.
Dar si afectarea albinei, remanenta.

Cateva convingeri din anii trecuti din forum

1 ao prin picurare afecteaza puietul
2 ao prin picurare se aplica doar 1 data pe an
3 ao arde intestinul albinei
4 ao se aplica cu masca speciala fiind f periculos pt om, dar pt albina NU.
5 ao se aplica picurat doar cand albina se afla in ghem,
6 ao se aplica doar cand este temp sub 10, 5, 0 gr

Acum ao se considera inofensiv la albina puiet etc, se poate aplica oricand, ori decate ori e nevoie, si in plin cules.

Ar fi util sa punem niste materiale macar de observare, ideal si de analiza, certificari, care sa sustina aceasta schimbare de optica f dinamica.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2020, 13:24

kovacslg scrie:Cateva convingeri din anii trecuti din forum

1 ao prin picurare afecteaza puietul
2 ao prin picurare se aplica doar 1 data pe an
3 ao arde intestinul albinei
4 ao se aplica cu masca speciala fiind f periculos pt om, dar pt albina NU.
5 ao se aplica picurat doar cand albina se afla in ghem,
6 ao se aplica doar cand este temp sub 10, 5, 0 gr

Acum ao se considera inofensiv la albina puiet etc, se poate aplica oricand, ori decate ori e nevoie, si in plin cules.

Ar fi util sa punem niste materiale macar de observare, ideal si de analiza, certificari, care sa sustina aceasta schimbare de optica f dinamica.


1. Anul trecut am testat pe cateva familii acid oxalic prin picurare dat imediat dupa ultimul cules. Dupa cateva aplcari nu a mai ramas varroa. Foarte eficient dar dureaza prea mult timp.
2. Pacaleala de 1 aprilie. Albinele tratate asa nu au avut nici o problema. Asa zis caderile de albine dupa "tratamentul Craciun" sunt din alte cauze si nu din cauza varroa.
3. Albina nu consuma acid oxalic, sunt multe studii in acest sens.
4. Acidul oxalic prin sublimare trebuie aplicat cu masca, la fel si amitrazul si alte substante care degaja fum, pulberi sau vapori
5. Daca este in ghem foarte strans acidul oalic curge pe albine ca apa pe tigla casei si pierdem timpul degeaba
6. Discutia este lunga aici, sunt diferente intre sublimare si picurare + temperatura de dupa tratament.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 26 Oct 2020, 13:44

Am luat din anii anteriori elemente scrise de apicultori pe acest forum.
Si le am insirat.

Eu observ ca acele sustineri nu se mai sustin:))
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2020, 13:53

kovacslg scrie:Am luat din anii anteriori elemente scrise de apicultori pe acest forum.
Si le am insirat.

Eu observ ca acele sustineri nu se mai sustin:))


Am inteles. Intre timp multi apicultori au inceput sa foloseasca oxalicul si s-au aflat mai multe informatii.
Daca la amitraz nu mai sunt prea multe secrete la oxalic mai este treaba, este un tratament relativ nou ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 26 Oct 2020, 14:02

Pct 1
daca puietul e afectat de ao
Sunt multe postari care sustin acest aspect, postari care la acel moment nu erau combatute.
Pct 2
intrebarea e de ce acum cativa ani era acceptat ideea ca ao se aplica doar o singura data pe an, iar acum se poate aplica de n ori
Pct 3
Cum s a ajuns la concluzia ca ingerand substanta albina e afectata?
Sau cum s a ajuns azi sa fie invers?
Pct 4
Ca e indicat masca se stie.
Nu asta e intrbarea la acest punct.
Ci faptul ca in asemenea conditii cum e posibil ca albina sa nu fie afectata.
Pe de alta parte nu se poarta masca cu aceeasi protectie la celelalte substante, sau nu se poarta deloc.
Acolo merge, aici chiar e periculos. Totusi e o diferenta
Pct 5.
Tocmai ca atunci se sustinea ca ideal e sa se aplice pe ghemul strans...iar acum.se poate aplica si vara.
Pct 6
Daca pana acum 3-4 ani era generalizat faptul ca ao se aplica la temperatura mica, acum se aplica oricand...

Putine indormatii / argumente si atunci si acum.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 26 Oct 2020, 14:09

Insa e f clar:

Vrem ca ao sa functioneze.
Vrem o substanta mai prietenoasa cu albinele
Vrem sa tratam si in cules si fara constrangeri
Vrem sa tratam si sa putem fi bio
Vrem ca ao sa nu afecteze mierea
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2020, 14:16

kovacslg scrie:Pct 1
daca puietul e afectat de ao
Sunt multe postari care sustin acest aspect, postari care la acel moment nu erau combatute.
Pct 2
intrebarea e de ce acum cativa ani era acceptat ideea ca ao se aplica doar o singura data pe an, iar acum se poate aplica de n ori
Pct 3
Cum s a ajuns la concluzia ca ingerand substanta albina e afectata?
Sau cum s a ajuns azi sa fie invers?
Pct 4
Ca e indicat masca se stie.
Nu asta e intrbarea la acest punct.
Ci faptul ca in asemenea conditii cum e posibil ca albina sa nu fie afectata.
Pe de alta parte nu se poarta masca cu aceeasi protectie la celelalte substante, sau nu se poarta deloc.
Acolo merge, aici chiar e periculos. Totusi e o diferenta
Pct 5.
Tocmai ca atunci se sustinea ca ideal e sa se aplice pe ghemul strans...iar acum.se poate aplica si vara.
Pct 6
Daca pana acum 3-4 ani era generalizat faptul ca ao se aplica la temperatura mica, acum se aplica oricand...

Putine indormatii / argumente si atunci si acum.


1. Folosesc de multi ani si nu am vazut puiet afectat. Poate in alte conditii sa fie afectat, sincer nu am vazut.
2. Se credea ca albina consuma oxalicul, intre timp s-a aflat ca mecanismul prin care varroa moare este altul .. dar inca nu se stie sigur.
3. Nu s-a gasit oxalic in albinele testate.
4. Omul are plamani si oxalicul ajunge usor in plamani. Traheile insectelor sunt mult mai fine si este imposibil ca oxalicul sa patrunda. Este cum as turna mingi de tenis peste un om, nu au cum sa ajunga in plamani. :)
5. Vara nu este atat de eficient pentru ca avem puiet, valabil petru multe tratamente. Se credea ca afecteaza albinele daca sunt aplicate mai multe tratamente si asa s-a ajuns sa fie recomandat doar un singur tratament in lipsa de puiet.
6. La temperaturi mai ridicate nu mai este atat de eficient pentru ca albinele nu mai stau atat de lipite intre ele. Cel prin sublimare se poate aplica aproape oricand, doar sa nu fie albinele stranse in ghem.

Eu spun din ce am folosit si testat in stupina proprie. Nu trebuie sa faceti ca mine ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Acid oxalic

Mesajde mausica » 26 Oct 2020, 14:18

Ao prin picurare poti sa dai oricand si in sezon. Ideea e ca generatia de albina sa prinda doar 1 tratament.(asa se zice)
Eu cel putin asa am dat fara sa am probleme.
Albinele nu consuma AO
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde mausica » 26 Oct 2020, 14:22

kovacslg scrie:Insa e f clar:

Vrem ca ao sa functioneze.
Vrem o substanta mai prietenoasa cu albinele
Vrem sa tratam si in cules si fara constrangeri
Vrem sa tratam si sa putem fi bio
Vrem ca ao sa nu afecteze mierea

Eu zic sa testezi si apoi poti sa spui constatarile proprii.
F multa lume foloseste(acizii) in tratamente.
Teoria multa strica.
1. Functioneaza
2. Nimic nu e prietenos cu albinele doar mai putin
3. Cu aciizii linistit
4.idem 3
5.ai facut testare sa vezi ca afecteaza mierea? Eu zic ca nu afecteaza
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 26 Oct 2020, 15:51

While oxalic acid at EPA-recommended treatment levels of 5 ml at 3–5% of OA in sugar water has been found to be safe for adult bees, this study shows that oxalic acid is very toxic to honey bee larvae. The current study provides a reasonable model of larval exposure to OA in treated beehives. Beekeepers should be aware that using OA for mite control while larvae are present could have a negative downstream effect on the colony population size and wintering capability.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2020, 16:22

kovacslg scrie:While oxalic acid at EPA-recommended treatment levels of 5 ml at 3–5% of OA in sugar water has been found to be safe for adult bees, this study shows that oxalic acid is very toxic to honey bee larvae. The current study provides a reasonable model of larval exposure to OA in treated beehives. Beekeepers should be aware that using OA for mite control while larvae are present could have a negative downstream effect on the colony population size and wintering capability.


Crezi ca din aia 40-50 ml picurati intre rame ajunge in fiecare celula cu puiet larvar?
Kovacslg, cred ca 99% nu ar vrea o soacra ca tine la cum cauti nod in papura :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Acid oxalic

Mesajde kovacslg » 26 Oct 2020, 16:34

Argumente putine
Glume proaste multe.

Nu ma deranjeaza altfel.
Asta e forumul.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Acid oxalic

Mesajde jonny_it » 26 Oct 2020, 16:52

kovacslg scrie:Argumente putine
Glume proaste multe.

Nu ma deranjeaza altfel.
Asta e forumul.


Eu incercam sa te conving sa il incerci, si dupa nu mai renuntai la el. Pentru cine are ochi argumentele sunt suficiente incat sa incerce.
Bafta!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 26 Oct 2020, 17:06

Din 2014 folosesc AO. În fiecare an tratamentul final am făcut prin picurare.
Sublimare din 2016. Este indicat 2g/familie. Am dat și cu 4g/familie absolut nici
un efect rău nu am avut.
Sublimare fac oricând este nevoie. Și în cules dacă trebuie, dar ocolesc cât se poate.
Așa au picat în octombrie după sublimare la două familii. (posibil vor muri până în primăvară)
Nu am poză dar la tratamentul următor nu mai picau mulți.
În rest pica moderat. (AO funcționează!)
(Peștele trăieste bine merci în apă. Noi numai cu echipament! :lol:)
Fişiere ataşate
AO.jpg
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2859
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori