Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Acid oxalic

Mesajde DaniRadu » 20 Dec 2015, 21:31

Anul acesta am tratat stupii cu varachet (de 3 ori in august şi de 2 ori în octombrie). Săptămâna trecută am tratat cu oxalic. Astăzi am verificat şi am găsit căzuţi pe tablă la uni stupi câte 4-5 duşmani. Recunosc că eram un pic sceptic de tratament dar după ce am văzut rezultatul cred că voi folosii în fiecare an. Cel mai simplu şi rapid de tratat a fost la MER şi cei cu magazii deasupra pentru că numai am ridicat corpul din partea din spate şi am ajuns la ghem şi cel mai greu la orizontali cu podişor de scândură.
Avatar utilizator
DaniRadu
 
Mesaje: 40
Membru din: 18 Noi 2011, 22:43
Localitate: Bod, Brasov

Re: Acid oxalic

Mesajde Donbazil » 25 Dec 2015, 21:17

Sal'tare!

Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 19 Ian 2016, 16:54

Sal'tare! Şi eu...
:D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 19 Ian 2016, 16:57


;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 01 Feb 2016, 12:22

Publicat pe 18 mai 2015
OK, fac filme, și nu cu ochii în ele, dar ei mi-a facut o fac.
Avertizare, Vă rugăm să citiți toate instrucțiunile.
Ea nu poate fi subliniată cu tărie că acidul oxalic este o substanță agresivă și trebuie să fie tratate cu respect. mănuși și ochelari de protecție rezistente la acizi trebuie purtate și un șorț de tipul celor folosite de către însoțitori mortuar, împreună cu cizme de cauciuc, care au vârfurile acoperite de ghetre, astfel încât orice lichid care se încadrează nu poate cădea în portbagajul. Un aparat respirator care sa specializat filtrarea acid organic va fi necesară în cazul în care acidul este pulverizat sau vaporizată. Acidul oxalic este de asemenea toxic pentru oameni prin ingestie.
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Acid oxalic

Mesajde akmm » 01 Feb 2016, 12:35

DaniRadu scrie:Anul acesta am tratat stupii cu varachet (de 3 ori in august şi de 2 ori în octombrie). Săptămâna trecută am tratat cu oxalic. Astăzi am verificat şi am găsit căzuţi pe tablă la uni stupi câte 4-5 duşmani. Recunosc că eram un pic sceptic de tratament dar după ce am văzut rezultatul cred că voi folosii în fiecare an. Cel mai simplu şi rapid de tratat a fost la MER şi cei cu magazii deasupra pentru că numai am ridicat corpul din partea din spate şi am ajuns la ghem şi cel mai greu la orizontali cu podişor de scândură.

Eu in acest sezon de iarna2015/2016 nu am mai dat cu oxalic.Timpul a fost excesiv de cald si chiar pe 20 dec carau polen de la rapita salbatica.Stim ca oxalicul omoara orice puiet descoperit, si nu am riscat.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Acid oxalic

Mesajde olariu cristian » 01 Feb 2016, 19:15

Acidul oxalic sublimat omoara puietul necapacit ?
olariu cristian
 
Mesaje: 16
Membru din: 02 Iun 2013, 20:24
Localitate: la poalele Muntilor Retezat

Re: Acid oxalic

Mesajde bitt » 11 Apr 2016, 13:36

A incercat cineva cu un nebulator de copii?

http://www.emag.ro/nebulizator-omron-c2 ... DW83MYBBM/
bitt
 
Mesaje: 104
Membru din: 14 Mar 2016, 15:43
Localitate: Bucuresti

Re: Acid oxalic

Mesajde asd2 » 13 Iun 2016, 07:57

Grija la paduchi ca anul asta sunt cu duiumul deja avand in vedere inmultirea excesiva a albinelor.

http://scientificbeekeeping.com/oxalic-dribble-tips/

Se poate face tratament prin stropire si vara 3 saptamani la rand.
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Acid oxalic

Mesajde asd2 » 13 Iun 2016, 07:58

Imagine
asd2
 
Mesaje: 121
Membru din: 07 Iun 2016, 07:35

Re: Acid oxalic

Mesajde amadeusmbi » 09 Aug 2016, 22:32

Benzi cu Acid Oxalic
Livas, da-ti te rog o parere:
http://apiaraucania.blogspot.ro/2016/01 ... arroa.html

Tine telefonul aproape :twisted:
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Acid oxalic

Mesajde amadeusmbi » 12 Aug 2016, 03:46

amadeusmbi scrie:Benzi cu Acid Oxalic
Livas, da-ti te rog o parere:
http://apiaraucania.blogspot.ro/2016/01 ... arroa.html

Tine telefonul aproape :twisted:


Reversul medaliei:
"We have had very good results adding strips in March up to April 20 with good temperatures. These colonies arrived at the beginning of the current season without varroa.

BUT we received several advices from beekeepers which found different levels of bee death because adding strips in coolest areas of the South Hemisphere at the end of April or during May. Then it is necessary not to add strips close to winter season.

IT SEEMS that with low temperatures the bees are sucking the wetted strips looking for water and they dying.

Another reason not to add strips close to winter to late in autumn is that the strips will restrict the brood area like a wall at the beginning of the next beekeeping season. Then if we check there are not varroa in the colonies at the end of winter it is better to wait up to the time to add suppers to add some strips if it is necessary."
sursa: http://teca.fao.org/discussion/varroa-j ... -it?page=2

1. Albina "linge/suge" benzile pentru apa => albina moarta;
2. benzile (sunt cate 4-6 pe stup) limiteaza spatiu pentru ouat in primavara.

=> nu-s de lasat peste iarna.
Ar trebui testate imediat dupa ultima extractive si eventual puse peste rame (intre corpuri) nu printre ele.
1< MEA stationar < 1Bals
Avatar utilizator
amadeusmbi
 
Mesaje: 217
Membru din: 02 Aug 2011, 07:32
Localitate: Iasi

Re: Acid oxalic

Mesajde varza » 12 Aug 2016, 08:52

olariu cristian scrie:Acidul oxalic sublimat omoara puietul necapacit ?

Nu, daca e sublimat.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Acid oxalic

Mesajde comi » 13 Aug 2016, 01:42

Vara poti face cu oxalic vaporizat sau prin stropire dar ca as obtii resultant de 94-98% trebuie as opresti matca de la ponta cu 25 de zile inainte de tratament,asfel carmol la picior de lemn.
Vor cadea cei de pe albine,cei din celule cu puiet bine mersi.
De aceia cel mai indicat este cand nu ai nici un fel de puiet in stup.
Asfel spus munca patriotica.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Acid oxalic

Mesajde asd4 » 18 Aug 2016, 07:54

comi scrie:Vara poti face cu oxalic vaporizat sau prin stropire dar ca as obtii resultant de 94-98% trebuie as opresti matca de la ponta cu 25 de zile inainte de tratament,asfel carmol la picior de lemn.
Vor cadea cei de pe albine,cei din celule cu puiet bine mersi.
De aceia cel mai indicat este cand nu ai nici un fel de puiet in stup.
Asfel spus munca patriotica.


Bine dar asta e general valabil, nu tine doar de oxalic. Eu am facut in iunie prin picurare in 3 reprize fara consecinte negative vizilbile. Aspectul compact al puietului s-a refacut in urma tratamentului. Ar mai trebui 3 reprize acum insa le dau pace pana in noiembrie cand voi da tratamentul final tot prin picurare(de fapt folosesc o pompa).
Intradevar vaporizarea e mai finuta insa si raman reziduuri nasoale pe rame plus ca e mult mai greu de facut.
asd4
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Aug 2016, 07:34

Re: Acid oxalic

Mesajde varza » 19 Aug 2016, 08:13

Asd.... daca spui ca ai facut in iunie.... spune te rog si ce concentratie si cantitate ai folosit . Banuiesc ca nu ai folosit 3,5 % acid oxalic.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori