Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 26 Sep 2017, 21:15

teinegru64 scrie:Hai sa nu mai fim fete mari.Daca e reclama sterge adminu' :D

Nu de altceva dar nu demult la o asemenea întrebare am intrat în discuţii inutile cu cineva, despre falimentul
meu personal. Poate i-am răspuns prea categoric, şi poate nu trebuia. (900 lei)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde mausica » 26 Sep 2017, 22:25

cristi_vidican scrie:
mellis scrie:Soldat
Culcat!
Soldat,
Masca pe figura, inamicul ataca...

N-am facut armata, dar voi face sigur de aici inainte

Zici ca ai scapat nu ??
Lasa numa ca iti iese tie pe cap armata de acuma :lol:
Vezi cum e si cu avioane la joasa inaltime ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde tinumaftei » 28 Sep 2017, 07:41

Imi poate spune cineva ce dimensiuni are plita de la sublimator (diametru interior si adancime) si din ce material este facut?
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Acid oxalic

Mesajde asd5 » 28 Sep 2017, 07:47

Inaltime cat mai mica ca sa incapa pe urdinis si capacitate de aprox. 2cc

https://www.google.ro/search?dcr=0&biw= ... zGmmO0Sd98

Sunt variante mult mai simple de aplicare. N-as da banii aia pe un sublimator nici sa ma torturezi. Nu merita.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 28 Sep 2017, 08:57

tinumaftei scrie:Imi poate spune cineva ce dimensiuni are plita de la sublimator (diametru interior si adancime) si din ce material este facut?

Sunt mai multe tipuri de sublimatoare. Ce amintește asd5 este un mic creuzet din aluminiu în care să încapă 2-3g AO. Este încălzit cu o bujie incandescentă
auto, fără termostatare, la 12v (baterie auto). Cosumă foarte mult curent (pentru 250W cca. 20A). Descarcă acumulatorul repede.
Celălalt care funcționează la 220V are un creuzet de 40mm diametru și 40mm adîncime din material refractar are termostat și capac în care pui AO.
Diferența și cred dezavantaj al primului este că nu are capac și în acest fel vine gaz peste tine mai tot timpul. La a doua variantă pui AO în capac întors peste
cap o introduci țeava în orificiu (nu în urdiniș) și întorci aparatul cu 180 de grade. Gaz nu vine pe tine aproape deloc. Acest aparat este scump e adevărat, și la
prima vedere nu prea merită prețul, dar este destul de practic și eficient. Dezavantajul primului cred că s-ar putea rezolva tehnic foarte ușor. :idea:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde tinumaftei » 28 Sep 2017, 10:40

Balian scrie:
tinumaftei scrie:Imi poate spune cineva ce dimensiuni are plita de la sublimator (diametru interior si adancime) si din ce material este facut?

Sunt mai multe tipuri de sublimatoare. Ce amintește asd5 este un mic creuzet din aluminiu în care să încapă 2-3g AO. Este încălzit cu o bujie incandescentă
auto, fără termostatare, la 12v (baterie auto). Cosumă foarte mult curent (pentru 250W cca. 20A). Descarcă acumulatorul repede.
Celălalt care funcționează la 220V are un creuzet de 40mm diametru și 40mm adîncime din material refractar are termostat și capac în care pui AO.
Diferența și cred dezavantaj al primului este că nu are capac și în acest fel vine gaz peste tine mai tot timpul. La a doua variantă pui AO în capac întors peste
cap o introduci țeava în orificiu (nu în urdiniș) și întorci aparatul cu 180 de grade. Gaz nu vine pe tine aproape deloc. Acest aparat este scump e adevărat, și la
prima vedere nu prea merită prețul, dar este destul de practic și eficient. Dezavantajul primului cred că s-ar putea rezolva tehnic foarte ușor. :idea:

Multumesc.
Am incercat sa fac si eu unul, o struto-camila intre cele doua si nu mi-a reusit. Acum am gasit rezistenta, piesa de baza de la modelul cu capac si eram curios sa stiu dimensiunile si materiale din care este facut. Nu este asa de complicat. Ceva migaleala..
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Acid oxalic

Mesajde varza » 27 Oct 2017, 16:29

Am vazut ca majoritatea au trecut pe vaporizare. Acum vreau sa intreb de ce mai exact? Nu am mai rasfoit topicul. Inteleg ca e mai sigur prin faptul ca se poate administra cam ca si varachetul (adica de mai multe ori) . Dar daca eu intentionez sa aplic doar 1 data pe an considerati necesara vaporizarea in locul metodei prin picurare? Cum este ca sit timp necesar ? multumesc
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Acid oxalic

Mesajde cristi_vidican » 27 Oct 2017, 17:32

varza scrie:Am vazut ca majoritatea au trecut pe vaporizare. Acum vreau sa intreb de ce mai exact? Nu am mai rasfoit topicul. Inteleg ca e mai sigur prin faptul ca se poate administra cam ca si varachetul (adica de mai multe ori) . Dar daca eu intentionez sa aplic doar 1 data pe an considerati necesara vaporizarea in locul metodei prin picurare? Cum este ca sit timp necesar ? multumesc

Vaporizarea este mult mai bună decât picurarea.
La picurare poți să dai doar toamna târziu, după ce nu mai e puiet.
Am înțeles că ar „arde” albina în intestin.

La vaporizare poți să dai când vrei, nu afectează albina.
Ca timp, mie vaporizarea îmi ia mai mult ca fumigația cu VF.
La fumigație, 60 de stupi îi termin în mai puțin de 1 oră.
La vaporizare îmi ia cam 20 de minute în plus.
Plus că stai cu masca pe figură și după 60 de stupi vrei concediu 1 săptămână.

Picurarea e ieftină, vaporizarea e foarte scumpă. Mă refer la scule.

După 1 an de vaporizat de multe ori pot să spun că e bun, arde ce prinde.
Problema e să prindă, că varroa e mult în celule.
Așa că, va rămâne o variantă de combinare.
La bază e tratamentul eficient prin contact.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 27 Oct 2017, 17:44

varza scrie:Am vazut ca majoritatea au trecut pe vaporizare. Acum vreau sa intreb de ce mai exact? Nu am mai rasfoit topicul. Inteleg ca e mai sigur prin faptul ca se poate administra cam ca si varachetul (adica de mai multe ori) . Dar daca eu intentionez sa aplic doar 1 data pe an considerati necesara vaporizarea in locul metodei prin picurare? Cum este ca sit timp necesar ? multumesc

Se numeşte sublimare. Dacă aplici o dată, este aproape cât să nu faci deloc. Dacă nu ai păduchi (ceea ce este puţin probabil) merge şi dacă nu faci deloc.
Corect ar fi (spun eu) dacă acoperi cu tratamente, ciclul de puiet (trântor) căpăcit 14 zile+2 zile, cu ritmicitate de cca. 4 zile. Deci 4 tratamente. La această oră însă, nu prea mai este indicat tratament prin sublimare. Din noiembrie încolo aplică AO prin picurare, o singură dată maxim de două ori. Este foarte eficient. Dacă pui o placă sub rame poţi vedea cât cade după tratament. Succes!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde cristi_vidican » 27 Oct 2017, 17:55

Balian scrie: La această oră însă, nu prea mai este indicat tratament prin sublimare. Din noiembrie încolo aplică AO prin picurare, o singură dată maxim de două ori. Este foarte eficient. Dacă pui o placă sub rame poţi vedea cât cade după tratament. Succes!

De ce?
Din cauza temperaturii?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde Balian » 27 Oct 2017, 18:06

cristi_vidican scrie:
Balian scrie: La această oră însă, nu prea mai este indicat tratament prin sublimare. Din noiembrie încolo aplică AO prin picurare, o singură dată maxim de două ori. Este foarte eficient. Dacă pui o placă sub rame poţi vedea cât cade după tratament. Succes!

De ce?
Din cauza temperaturii?

Nu spun că n-ar merge dacă ghemul nu este încă format, dar în zona noastră (Bihor) pe marţi anunţă ger. Sub 8 grade albina se adună în ghem. Vaporii de AO în ghem nu prea are nici un efect, însă prin picurare eficienţă maximă.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde crisandp2 » 27 Oct 2017, 18:39

Buna seara,
e bien sa poti da cu oxalic prin picurare mai devreme de decembrie, daca nu mai ai puiet, ca sa poata iesi albinele sa-si curete matzele arse de acid.
Asa se sugereaza pe scientificbeekeeping.com de catre dl Randy Oliver.
Si Maximus, printul neincoronat al apiculturii bio, face la fel.
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Acid oxalic

Mesajde crisandp2 » 27 Oct 2017, 19:32

SURSA
http://scientificbeekeeping.com/oxalic- ... f-2-parts/

CITATUL CU EFECTUL ASUPRA ALBINELOR
"The result is, the acid ends up in their stomach and during winter without a cleaning flight it shortens the life of the bees."

TRADUCEREA

,,Rezultatul este că acidul ajunge în stomac și în timpul iernii fără o curățare scurtează viața albinelor.''
crisandp2
 
Mesaje: 33
Membru din: 18 Iul 2014, 17:49

Re: Acid oxalic

Mesajde kiloz » 29 Oct 2017, 19:01

Albinele afectate ,care au fost ranite si supte de varoa,oricum au o viata mai scurta. Primind tratament cu un acid efectul se suprapune . Acidul in contact cu rana produsa este o moarta sigura pentru indivizii respectivi. Cei afectati parasesc stupul si dispar chiar si pe vreme necorespunzatoare de zbor. Cu cît mai mare este numarul lor , cu atit mai mare este mortalitatea si pierderile in familia respectiva. Efectul este dublu citeodata neluat in calcul.r
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Acid oxalic

Mesajde mausica » 29 Oct 2017, 22:45

cristi_vidican scrie:
varza scrie:Am vazut ca majoritatea au trecut pe vaporizare. Acum vreau sa intreb de ce mai exact? Nu am mai rasfoit topicul. Inteleg ca e mai sigur prin faptul ca se poate administra cam ca si varachetul (adica de mai multe ori) . Dar daca eu intentionez sa aplic doar 1 data pe an considerati necesara vaporizarea in locul metodei prin picurare? Cum este ca sit timp necesar ? multumesc

Vaporizarea este mult mai bună decât picurarea.
La picurare poți să dai doar toamna târziu, după ce nu mai e puiet.
Am înțeles că ar „arde” albina în intestin.

La vaporizare poți să dai când vrei, nu afectează albina.
Ca timp, mie vaporizarea îmi ia mai mult ca fumigația cu VF.
La fumigație, 60 de stupi îi termin în mai puțin de 1 oră.
La vaporizare îmi ia cam 20 de minute în plus.
Plus că stai cu masca pe figură și după 60 de stupi vrei concediu 1 săptămână.

Picurarea e ieftină, vaporizarea e foarte scumpă. Mă refer la scule.

După 1 an de vaporizat de multe ori pot să spun că e bun, arde ce prinde.
Problema e să prindă, că varroa e mult în celule.
Așa că, va rămâne o variantă de combinare.
La bază e tratamentul eficient prin contact.

Nu imi spune ca ai dat degeaba banii...
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Acid oxalic

Mesajde Closcutz » 29 Oct 2017, 23:46

Sunteti multumiti ori ba de vaporizatoarele de acid oxalic?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 27 vizitatori