Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Acid oxalic

Mesajde peterneamt » 06 Feb 2018, 12:56

Noul nebulizator de acid oxalic de la Bee Ruck. Cu membrana specială, acidul oxalic poate fi descompus foarte fin până la 4%, astfel încât, cu acest dispozitiv, albinele pot fi blocați de mai multe ori. În ianuarie 2018 va exista o actualizare cu îmbunătățiri suplimentare ale dispozitivului.

peterneamt

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Cristian IONITA » 29 Noi 2018, 12:45

Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Cristian IONITA

Mesajde Alex Lakotiti » 10 Dec 2018, 18:56

Ceva noutati in domeniul tratamentelor cu acid oxalic? ...Avand in vedere noile informatii despre modul de hranire a pretenului varroa?
Alex Lakotiti

Mesajde nickialomita » 11 Dec 2018, 23:03

Cred ca e timpul sa facem un oxalic prin picurare. Eu am facut la cei de acasa.
nickialomita

Mesajde Alex Lakotiti » 12 Dec 2018, 18:02

Si eu am facut deja la toti.
Alex Lakotiti

Mesajde tiih » 13 Dec 2018, 10:28

nickialomita scrie:Cred ca e timpul sa facem un oxalic prin picurare. Eu am facut la cei de acasa.

Chiar crezi ca e timpul sa ridici capacul stupului acum la mijloc de decembrie si in plina perioada de iernare,cu albinele in ghem.... sa faci tratament impotriva paduchelui.....sau esti influentat de filmele de pe You Tube..jumatate din ele interesante ..jumatate din ele...catastrofa?
Cine nu a facut tratament CORECT SI LA TIMP in toamna anului trecut 2017,cine nu a facut tratament CORECT SI LA TIMP, in toamna anului 2018...mai poate schimba ceva...acum in plina iarna?!

Iar daca am facut corect atunci...de ce sa le mai deranjez acum?
Iar daca nu am facut corect atunci..acum tratamentul poate fi..."frectie la un picior de lemn"!

Fara sa vreau imi amintesc de un articol aparut cu ani in urma in revista"Viata Studenteasca" ...in timpul sesiunii de examene...Erau mai multe poze facute intr-un parc reprezentand tineri plimbandu-se prin parc,tinandu-se de mana prin parc,.copii jucandu-se galagiosi prin parc..iar in ultima poza un tanar pe o banca incercand ,cu o carte in mana ,sa invete pentru sesiune(nu in biblioteca,nu intr-o sala de lectura cum ar fi normal....)
Sub poza scria..."Cine nu stie sa se relaxeze in parc,nu va sti nici sa invete in parc...)
Parafrazand...."cine nu stie ca iarna albinele trebuie sa ierneze fara a fi deranjate catusi de putin...nu stie nici cand sa faca..tratamentele corecte impotriva paduchelui.. :!: ..
tiih

Mesajde jonny_it » 13 Dec 2018, 11:52

nickialomita scrie:Cred ca e timpul sa facem un oxalic prin picurare. Eu am facut la cei de acasa.

La cum viscoleste aici cred ca este timpul sa fac un ceai, :lol: oxalic am facut acum cateva saptamani cand albinele inca mai ieseau pe afara.
jonny_it

Mesajde ignatov andrei » 13 Dec 2018, 12:36

jonny_it scrie:

La cum viscoleste aici cred ca este timpul sa fac un ceai, :lol: oxalic am facut acum cateva saptamani cand albinele inca mai ieseau pe afara.

Ce ai frate, te-ai pocait...?!?
Un "ceai' fierbinte din vin rosu, cu mirodenii de la Fuks, e otravitor...?!? :lol:
ignatov andrei

Mesajde jonny_it » 13 Dec 2018, 12:46

ignatov andrei scrie:Ce ai frate, te-ai pocait...?!?

Ce este atat de rau in asta? :lol:

ignatov andrei scrie:Un "ceai' fierbinte din vin rosu, cu mirodenii de la Fuks, e otravitor...?!? :lol:

Este bun si vinul, cu felii de portocala, mar si scortisoara. :D
jonny_it

Mesajde tiih » 13 Dec 2018, 13:29

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Ce ai frate, te-ai pocait...?!?

Ce este atat de rau in asta? :lol:

ignatov andrei scrie:Un "ceai' fierbinte din vin rosu, cu mirodenii de la Fuks, e otravitor...?!? :lol:

Este bun si vinul, cu felii de portocala, mar si scortisoara. :D

Hotarati-va o data domnii mei :lol:
La fel ca in apicultura...mie nu imi plac jumatatile de masura...
Ori un ceai simplu daca avem probleme de ...sanatate ....si varsta.!...
Ori un "ceai cu vin rosu" ...eventual sange de taur...bun pentru femei ..daca il beau barbatii!!! :lol:
tiih

Mesajde nickialomita » 13 Dec 2018, 15:34

Tiih...ai drepate dar strategia de lupta impotriva varoua este mult mai complexa decat pare. De la zona la zona lucrurile stau diferit . La mine puietul a fost pana ffftarziu. Tratamente am facut destule si cand a trebuit , numai ca eficienta lor nu a fost cea dorita din cauza puietului f tarziu. in cateva zile revin cu poze si informatii de la cele 2 foi de control. Deci contrar la ce ai spus tu...se poate invata si in parc destul de bine.
nickialomita

Mesajde Balian » 13 Dec 2018, 15:51

În zona de vest la începutul lui noiembrie a fost o pauză de puiet.
După care a reluat matca. Momantan puiet la multe familii. Când
ies albinele adăpătorul este populat. Și eu am făcut tratamet cu
AO picurat. Cred că degeaba. 1-0 pentru varroua! :(
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde jonny_it » 13 Dec 2018, 15:54

tiih scrie:Hotarati-va o data domnii mei :lol:
La fel ca in apicultura...mie nu imi plac jumatatile de masura...
Ori un ceai simplu daca avem probleme de ...sanatate ....si varsta.!...
Ori un "ceai cu vin rosu" ...eventual sange de taur...bun pentru femei ..daca il beau barbatii!!! :lol:

Vinul rosu este tot pentru cei din prima categorie :lol:
jonny_it

Mesajde jonny_it » 13 Dec 2018, 15:56

Balian scrie:În zona de vest la începutul lui noiembrie a fost o pauză de puiet.
După care a reluat matca. Momantan puiet la multe familii. Când
ies albinele adăpătorul este populat. Și eu am făcut tratamet cu
AO picurat. Cred că degeaba. 1-0 pentru varroua! :(

Exista si tratamente de contact... facute cu atentie pot fi la fel de eficiente ca oxalicul.
Oxalicul nu se da acum, albinele nu mai pot iesi afara sa se curete de reziduri si apare mortalitatea din cauza oxalicului.
Nu va luati dupa filmele de pe Youtube facute in tari unde in decembrie inca mai ies afara. ;)
jonny_it

Mesajde Balian » 13 Dec 2018, 16:03

jonny_it scrie:Nu va luati dupa filmele de pe Youtube facute in tari unde in decembrie inca mai ies afara. ;)

La noi a ieșit și în decembrie. De aici se trage problema :(
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde jonny_it » 13 Dec 2018, 16:12

Balian scrie:
jonny_it scrie:Nu va luati dupa filmele de pe Youtube facute in tari unde in decembrie inca mai ies afara. ;)

La noi a ieșit și în decembrie. De aici se trage problema :(

Tratamente de contact puse la inceputul toamnei. Scade usor dar sigur numarul de varroa. Pe timp de vara roi la pachet tratati cu oxalic si gata.
Aici nu au mai iesit afara de ceva timp, este iarna adevarata.
jonny_it

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE