Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde balasbebe » 30 Sep 2016, 21:12

Pe ambalajul original se prezinta si modul de folosire. Si eu m-am mirat putin, dar pana la urma m-am conformat. Trebuie cerut prospectul si citit. Tratamentul se face pe animale dar si la albine trebuie respectat termenul.
Stiu doar atat ca saptamanal nu are rost sa schimbam benzile. Merge si pana la 3 saptamani, 3 benzi si se poate acoperi 2 luni la schema. Eu am intarziat din anumite motive tratamentul si infestatia a fost mai mare. Inca mai sunt paduchi prin celule.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde jexy » 01 Oct 2016, 13:23

Shrek scrie:
jexy scrie:Ce faceti daca va mai ramane solutie preparata? Taktic+ulei de parafina in cazul meu, o folositi la tratamentul urmator? Multumesc anticipat.

O folosesc la tratament anul viitor. Daca raman stupii pana atunci. Daca nu, ung balamalele ori aprind gratarul cu ea. Da'matale ce faci cu ea (solutia)?

O folosesc pentru tratament in fogger si a a mai ramas ceva si nu stiam ce sa fac cu ea, daca o mai pot folosi sau nu la urmatorul tratament.
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde akmm » 05 Oct 2016, 12:57

Treaba sta in calcul.Apoi ce ramane, de regula afum in cotetul gainilor.Fara gaini, evident.Adica in seara in care tratez inchid accesul gainilor dinainte.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 54 vizitatori