Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: taktic

Mesajde tuturicius » 04 Oct 2015, 01:36

petru MD scrie:
beeasz scrie:O altă metodă de utilizare a Taktic-ului. Se taie 100buc. de 3cm - 21cm din foi de desen care se umectează într o soluție preparată din 24ml Taktic şi 75ml ulei comestibil (benzile se vor pune în poziție verticală pentru o umectare uniformă a benzilor). După umectarea benzilor, se pun pe un ziar care se va răsuci şi se lasă la zvântat 12 ore. Se pune o bandă la familie între ramele cu puiet, se fac 5(cinci) tratamente înlocuind bana la 7 zile(ATENȚIE RESTURILE DE LA BANDA ANTERIOARĂ SE SCOT DIN STUP)
Vă doresc mult succes.

si nuati avut nici odata probleme folosind asa doza mare???? pentru,mi e foarte mare stiu ca americanii (am un unchi care lucreaza acolo in domeniu dat) ei fac 1 litru de taktik la 5 de ulei rafinat. dar 25ml la 75ml im pare ca e prea mult

Am folosit eu concentratia asta si a fost prea mica ;) Nu au cazut varozii, doar vreo 3. Fasiile au inmagazinat prea putin amestec din ce am vazut eu. Ulterior am avut recolta catre suta de varozi din familia aia.
Corect este sa vorbim despre concentratie SI cantitatea de amestec pe care o inmagazineaza benzile, fasiile, betele etc. Sau, mai simplu spus, conteaza cat amitraz introducem in stup.
Dupa fasiile de hartie cu care am dat chix am folosit fasii de lemn de 210x22x1 mm, care au inmagazinat fiecare bucata cate 0,75 ml de amestec Taktic:ulei 1 la 4. Doua bucati am pus in fiecare familie, intre rame. Sunt multumit de rezultat. O sa scriu mai mult pe pagina mea si o sa pun si o poza.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde petru MD » 04 Oct 2015, 07:50

chear va rog mult domnu " tuturicius" sa dati mai mult informatie despre aceasta metoda ...
multumesc.
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde kiloz » 04 Oct 2015, 08:20

Trebuie luat in calcul si grosimea cartonului,hirtiei. Cantitatea respectiva este calculat pentru un carton de 200gr/metru patrat.Daca folositi alt tip de suport trebuiesc recalculate dozele dupa specificul de absortie [ grosimea] al suportului respectiv.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde mausica » 04 Oct 2015, 09:32

petru MD scrie:dragi apicultori care folosit takticu (amitraza) aveti grija cum il folositi in ce pod si de dozare . prodezativa si d-va daca il foloti,cu pulverizor purtati in timpul lucrari masca de protectie . peura un semn ca ati folosit doza prea mare asta eritare albinelor dac dupa ce ati dat cu fum ele ies forte tare afara incem a zbura inprejurul stupului inseamna ca ati facut gafa... peurma la primavara va intrebati dece asa greu merg familiile? si raspuns ii " ati afectzt reginele" tupa prelukrare albina tre sa ramina linistit daca e racoare nuntrebue sa se inprasti cuibu
voi face cred ca luni ultimu tratamen si o sa pun un video cum se primeste la noi....
succese si aveti grija cu tratamentu

La Taktic substanta activa Amitraz este in concentratie de 125g/1000
La Varachet are substanta activa Amitraz in concentratie de 200g/1000
La Varachet ICDA recomanda :
Dozarea numărului de picături:
- 2 picături pentru un corp de stup multietajat
- 3 picături pentru un corp de stup Dadant
- 5 picături pentru un corp de stup orizontal de 20 de rame.
Iar in cazul in care au fost restranse :
1 picătură pentru 1/2 corp multietajat,
- 2 picături pentru 2/3 corp Dadant
- 3 picături pentru 1/2 de corp orizontal de 20 rame.
Daca tinem cont de asta si facem tratamentul cu Taktic atunci trebuie sa avem aceasi concentratie de substanta activa ca si la varachet.De aici s-a ajuns la 7-8-10 ml taktic/100ml ulei parafina
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde Avram » 04 Oct 2015, 09:58

Eu stiam ca Varachetul Forte Are ... amitraz 150 mg /ml.
taufluvalinat 60 mg / ml

Sanatate
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde petru MD » 04 Oct 2015, 12:19

sunt deacord cu maimatica lu domnu " mausica" dar incercati si faceti cu doza mai mica ( folosind FOGGER) si sunt convins ca o sa aveti rezultate bune
si atunci nu nevoe sa bagam atita otrava...
p.s. spunind toate acestea ma refer doar la prelucrarea cu fogeru in rest pina cind nustiu cum e....
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde mausica » 04 Oct 2015, 12:57

petru MD scrie:sunt deacord cu maimatica lu domnu " mausica" dar incercati si faceti cu doza mai mica ( folosind FOGGER) si sunt convins ca o sa aveti rezultate bune
si atunci nu nevoe sa bagam atita otrava...
p.s. spunind toate acestea ma refer doar la prelucrarea cu fogeru in rest pina cind nustiu cum e....

Uite am folosit pana acum un procent de 8% taktic/100ml ulei de parafina si sunt f multumit.Insa voi incerca sa cobor procentul de taktic sa vad daca mai are acelasi rezultat.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde petru MD » 04 Oct 2015, 15:32

mausica scrie:
petru MD scrie:sunt deacord cu maimatica lu domnu " mausica" dar incercati si faceti cu doza mai mica ( folosind FOGGER) si sunt convins ca o sa aveti rezultate bune
si atunci nu nevoe sa bagam atita otrava...
p.s. spunind toate acestea ma refer doar la prelucrarea cu fogeru in rest pina cind nustiu cum e....

Uite am folosit pana acum un procent de 8% taktic/100ml ulei de parafina si sunt f multumit.Insa voi incerca sa cobor procentul de taktic sa vad daca mai are acelasi rezultat.



doresc doar sa faca inca odatz remarca, folesc asa doza mica doarca daca lucrez cu fum (foggeru) din cauza ca cind dai o portie de fum care in 2-3 secunde ocupa tot stupu si el o sa fie o,portie mare de tacktic. in caz cind cind folosim placute imbibate cu tacktic tackticu se evapora mai greu,mai ales cind e amesticat cu ulei e normal, atunci reactiile adverse naunloc sa fie.
sanatate...
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde alin75 » 04 Oct 2015, 16:30

Pentru mine tratamentul/procedeul care are remanenta cel mai mult timp, este cel mai ok. Eu de asta folosesc benzile (va garantez ca dupa 3 saptamani inca miroase in stup). Daca nu esti multumit de interval (eu la 3 saptamani le schimb) poti face schimbul si mai repede. Acum dau si VF (de fapt cu el incep in septembrie), dar dupa 3 zile am deschis stupul si nu mai miroase! La fogger cat are remanenta?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde petru MD » 05 Oct 2015, 03:03

alin75 scrie:Pentru mine tratamentul/procedeul care are remanenta cel mai mult timp, este cel mai ok. Eu de asta folosesc benzile (va garantez ca dupa 3 saptamani inca miroase in stup). Daca nu esti multumit de interval (eu la 3 saptamani le schimb) poti face schimbul si mai repede. Acum dau si VF (de fapt cu el incep in septembrie), dar dupa 3 zile am deschis stupul si nu mai miroase! La fogger cat are remanenta?

daga lucrez cu fogger peste 20 min nu mai simti nici un mirsos de tacktic iar paduchii mai cad pina in a treea zi
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde alin75 » 05 Oct 2015, 06:57

petru MD scrie:
alin75 scrie:Pentru mine tratamentul/procedeul care are remanenta cel mai mult timp, este cel mai ok. Eu de asta folosesc benzile (va garantez ca dupa 3 saptamani inca miroase in stup). Daca nu esti multumit de interval (eu la 3 saptamani le schimb) poti face schimbul si mai repede. Acum dau si VF (de fapt cu el incep in septembrie), dar dupa 3 zile am deschis stupul si nu mai miroase! La fogger cat are remanenta?

daga lucrez cu fogger peste 20 min nu mai simti nici un mirsos de tacktic iar paduchii mai cad pina in a treea zi

Merci! Am vb. aseara in live.....
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Tactik folosit la impregnarea de benzi

Mesajde brianoo_bz » 30 Noi 2015, 23:54

Va salut dragi colegi
imi poateti spune si mie cum se poate folosi takticul la imprgnarea de benzi
ce dozaj ? am inteles ca se amesteca cu ulei de floarea soarelui.....
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Tactik folosit la impregnarea de benzi

Mesajde mausica » 30 Noi 2015, 23:58

Asta e mesajul lui Tuturicius....el a tratat asa:

Anul acesta am tratat cu Taktic in amestec cu ulei de FS imbibat in fasii de lemn de brad.
210x20x1 mm fasia, 0,75 ml amestec absoarbe, 2 fasii la un stup, indiferent de marimea familiei (eu am ME pe doua corpuri cuibul, fara exceptie).
1 Taktic : 4 ulei FS adica 20% concentratie Taktic in amestec, 1,5 ml amestec administrat pe fasii la un stup.
0,3 ml Taktic / familie / administrare.
Schimbate fasiile la o saptamana, 3 aplicari.
Fasiile atarnate intre rame.
Seara leg fasiile gramada, puse pe cant, cu doua gumitze. Apoi vars peste solutia de ulei 0,75 ml x nr. de fasii. Dimineata este absorbita toata solutia si fasiile nu mai sunt ude.
La fiecare aplicare am taiat fasii noi, pentru ca cele folosite o data nu au mai aborbit solutia, am gasit-o dimineata cand am deschis pachetul printre ele, neabsorbita.
In poza se vede o fasie deasupra gramezii si sub ea se mai vede o fasie la care nervurile din lemnul tare s-au nimerit cam in plan cu panza cand am taiat. Scandura care da fasii de alea trebuie eliminata pt. ca alea absorb mai putina solutie. Cea care este peste gramada arata tipic si e ok.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Tactik folosit la impregnarea de benzi

Mesajde alin75 » 30 Noi 2015, 23:58

viewtopic.php?f=8&t=577&start=128#p211433
L.E acum e târziu pentru tacktik......
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde jexy » 30 Sep 2016, 20:42

Ce faceti daca va mai ramane solutie preparata? Taktic+ulei de parafina in cazul meu, o folositi la tratamentul urmator? Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
jexy
 
Mesaje: 87
Membru din: 01 Sep 2011, 17:50
Localitate: Dolj

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde Shrek » 30 Sep 2016, 20:57

jexy scrie:Ce faceti daca va mai ramane solutie preparata? Taktic+ulei de parafina in cazul meu, o folositi la tratamentul urmator? Multumesc anticipat.

O folosesc la tratament anul viitor. Daca raman stupii pana atunci. Daca nu, ung balamalele ori aprind gratarul cu ea. Da'matale ce faci cu ea (solutia)?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori