Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde fcvaslui » 16 Aug 2011, 21:22

Caut medicamentul acesta. In Vaslui nu exista la farmaciile veterinare.
http://www.msd-animal-health.ro/product ... rodus.aspx
fcvaslui
 
Mesaje: 41
Membru din: 30 Iun 2011, 21:08

Re: taktic

Mesajde sorin_horezu » 19 Aug 2011, 08:49

Eu am luat de la Nek***king anul trecut.
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: taktic

Mesajde barbu radu » 21 Aug 2011, 17:02

pt.albine in ce cantitate il folosesti si modul....daca se poate.multumesc anticipat
Avatar utilizator
barbu radu
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Iun 2011, 15:44
Localitate: calarasi.vatra in Traian-Ialomita

Re: taktic

Mesajde fcvaslui » 27 Aug 2011, 20:15

Am facut rost de medicament. Se pune 80 ml la litrul de gaz lampant. Gazul l-am gasit intr-un magazin apicol din Vaslui. Sa nu cumva sa va ganditi ca din magazinul ACA :D Prietenii stiu de ce am pus emoticonul zambaret dupa ultima propozitie. :D
fcvaslui
 
Mesaje: 41
Membru din: 30 Iun 2011, 21:08

Re: taktic

Mesajde roi_ag » 01 Oct 2011, 22:51

SI CUM SE ADMINISTREAZA ?
roi_ag
 
Mesaje: 21
Membru din: 30 Sep 2011, 22:19
Localitate: PITESTI

Re: taktic

Mesajde teinegru64 » 02 Oct 2011, 07:39

http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: taktic

Mesajde florind » 03 Oct 2011, 15:12

teinegru64 scrie:http://www.youtube.com/watch?v=OtRSodmNOr4



Eu am cumparat un litru de ulei lampant de la Bricostore

Si Tactic de la o farmacie veterinara (am luat cam mult 250g)
Am pus 50ml la litru de ulei lampant si am facut tratamentele cu un gen de furettro de la sarbi.

E k
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Re: taktic

Mesajde balasbebe » 08 Oct 2011, 07:40

Eu am cumparat Tacktic de la o farmacie veterinara. Din pacate nu prea este bun. Se branzeste cand se amesteca cu petrolul. Am inteles ca trebuie prima data amestecat cu apa distilata. La 5 ml de Tacktic se pun 10 ml de apa distilata. Se pune ulei mineral in loc de petrol. Unii folosesc doar apa distilata, dar cei care au incercat nu sunt multumiti. In loc de ulei mineral am folosit si ulei de parafina. Se gaseste la depozitele pentru cosmetica.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: taktic

Mesajde beeasz » 21 Oct 2011, 11:17

O altă metodă de utilizare a Taktic-ului. Se taie 100buc. de 3cm - 21cm din foi de desen care se umectează într o soluție preparată din 24ml Taktic şi 75ml ulei comestibil (benzile se vor pune în poziție verticală pentru o umectare uniformă a benzilor). După umectarea benzilor, se pun pe un ziar care se va răsuci şi se lasă la zvântat 12 ore. Se pune o bandă la familie între ramele cu puiet, se fac 5(cinci) tratamente înlocuind bana la 7 zile(ATENȚIE RESTURILE DE LA BANDA ANTERIOARĂ SE SCOT DIN STUP)
Vă doresc mult succes.
beeasz
 
Mesaje: 9
Membru din: 16 Mai 2011, 21:47
Localitate: Arad

Re: taktic

Mesajde RazvanTi » 21 Oct 2011, 13:08

zic si eu nu dati cu parul...
in loc de petrol lampant nu ar merge banala glicerina?
spun asta pentru ca aparatele de fum de prin cluburi au lichidul pe baza de glicerina.
mmmm?
sau etil glicolul rezultat prin evaporare e nociv albinelor?
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde tinno44 » 09 Mai 2012, 11:09

Am confectionat si eu , orientanduma dupa unele modele de pe net , un aparat de fumigatie pentru tratamentul anti varoa cu tacktic solutie
La inceput nu am prea stiut ce cantitate de tacktic sa amestec cu petrolul lampant dar dupa mai multe calcule si incercari am ajuns la o concluzie . Acum tratez rapid si eficient peste 120 de familii de albine si m-am gandit ca nu ar fi rau sa spun si altora ca poate pe cineva intereseaza lucru acesta dat fiind ca eu can am inceput sa proiectez aparatul si sa procur substantele etc nu prea am gasit pe net un lucru cert sau sigur , doar pareri peste pareri
Uni sustin ca la 100 ml de petrol se pune 5 ml de tacktic , dupa paretea mea , la o pompita care injecteaza in camera de ardere 1 ml de petrol combinatia de mai sus coincide cu aproximativ 1.8 picaturi de varachet forte , sa nu uitam ca varachetul Forte contine 20% Amitraz Iar Tackticul are 12,5% Amitraz ( substanta activa )

Prin urmare am constatat si am experimentat dupa calcule indelungate si studiate ca la un aparat de fumigatie al carui pompita introduce in camera de ardere 1 ml de solutie cantitatile sunt urmatoarele:

14,5 ml de Tacktic la 100 ml de petrol =(echivalent) cu 5 picaturi de varachet forte pusa pe o banda de fumigatie

11,6 ml de Tacktic la 100 ml de petrol =(echivalent) cu 4 picaturi de varachet forte pusa pe o banda de fumigatie

8,7 ml de Tacktic la 100 ml de petrol =(echivalent) cu 3 picaturi de varachet forte pusa pe o banda de fumigatie

5,8 ml de Tacktic la 100 ml de petrol =(echivalent) cu 2 picaturi de varachet forte pusa pe o banda de fumigatie

Aceste rezultate le-am obtinut dupa calcule amanuntite prin extragerea procentului de Amitraz din ambele solutii ( Varachet Forte si Tacktic ) si comparandule plus teste

Alte detalii:

1 cutie Varachet Forte = 35 lei - 6,5 ml solutie concentratie 20% Amitraz - Tratezi Aprox 60 Familii de albine - timp intre 30 min si 60 min
1 Flacon Tacktic = 40 lei - 250 ml solutie - concentratie 12,5 % Amitraz - Tratezi Aprox 2000 de familii de albine - timp estimat la 60 familii de albine 10 min max-1 litru ( 1000 ml ) de petrol lampant sau ulei lampant = 17 lei - ajunge pentru tratarea a 1000 de familii de albine

Astept parerile voastre
tinno44
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Mai 2012, 10:23

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde fanella » 09 Mai 2012, 22:06

Si eu tratez cu tactic si cred ca ai calculat bine. O intrebare am totusi de unde procuri Tacticul ca eu nu=l gasesc si solitia pe care o am mai ajunge pentru un tratament.
fanella
 
Mesaje: 131
Membru din: 14 Mai 2011, 21:56
Localitate: com. Vladila, jud. Olt

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde tinno44 » 10 Mai 2012, 14:06

Am gasit Taktic la o farmacie veterinara , multi se lauda ca au dar cand suni si intrebi zic ca nu mai au pe stoc
tinno44
 
Mesaje: 4
Membru din: 09 Mai 2012, 10:23

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde baumann » 14 Mai 2012, 18:40

Pana acuma am folosit cam 5-6 ml de Tacktic la 100 ml petrol si sincer nu am calculat ce cantitate de substanta activa are solutia folosita,dar rezultatele au fost foarte bune.Comparativ cu Varachet am avut rezultate mai bune cu Tacktic,desi dupa calculele mele am folosit mai putina substanta activa(amitraz).Nu stiu daca din cauza ca petrolul se prinde mai bine la suprafata cu care intra in contact astfel avand efect mai indelungat.
baumann
 
Mesaje: 8
Membru din: 01 Iul 2011, 14:31

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde akmm » 15 Mai 2012, 13:15

Am tot citit despre amestecul Taktik-petrol lampant.As vrea sa stiu daca este autorizata folosirea petrolului lampant in stupi.Ma refer la remanenta in ceara/miere/lemn.Scuze daca au mai fost precizari.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Tratament Antivaroua cu Tacktic

Mesajde baumann » 15 Mai 2012, 18:26

Eu de obicei fac tratamentele inainte de iernare cand nu mai extrag miere.Cum am observat mirosul de petrol se simte cam o saptamana dupa ultimul tratament(fara puiet).Fac acuma un experiment:am auzit de la un apicultor din Ungaria ca tratamentele antivaroa se fac numai toamna,asa am facut doi ani la rand si sunt multumit cu rezultatele obtinute pana acuma.
baumann
 
Mesaje: 8
Membru din: 01 Iul 2011, 14:31

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori