Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

bienen wolk

Mesajde nicu has » 27 Feb 2011, 11:06

am cumparat de la un magazin de laga wiena un tratament pt varroua pe baza ecologica se poate da si in timpul culesului nu iasa la analize a mai filosit cineva aceasta solutie?
nicu has
 
Mesaje: 811
Membru din: 26 Feb 2011, 19:36
Localitate: caransebes

Re: bienen wolk

Mesajde Hans » 11 Mar 2011, 14:27

Si in Austria exista mai multe medicamente contra varooa, daca a-i cumparat medicamentul "Dani´s Bienenwohl", trebuie sa sti ca nu este suficient
pentru a scapa de varooa, poti folosi ca solutie intermediara eventual pentru a mentine starea de infestare mai redusa dar nicidecum ca tratament
eficace contra varoozei deoarece este un medicament relativ slab, pebaza de uleiuri eterice : Thymol, eucalyptus Camfo si mentol. Deci daca nu vrei sa ai surprize neplacute nu te baza pe "Bienenwohl" !!!!
In Romania a m folosit cusucces Varachet-mai exista in prezent acest medicament? Daca "DA" m-ar interesa sa stiu cum a-si putea obtine (Eu locuiesc in Germania.
Va multumesc!
Hans
 
Mesaje: 38
Membru din: 10 Mar 2011, 20:01

Re: bienen wolk

Mesajde MyBees » 11 Mar 2011, 15:31

Da, varachetul exista si este principalul tratament impotriva Varooa, impreuna cu benzile de Mavrirol pentru toamna. Eu am mai utilizat in perioada calda si Beevital, insa tot la Varachet ajungem daca vrem o rata de succes cat mai mare.
Teoretic ar trebui sa fie simplu sa gasiti printr-un magazin online. Nu stiu excat care ar fi costurile de livrare prin curier, dar nu ar trebui sa fie prohibitive avand in vedere ca greutatea/volumul nu sunt semnificative.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori