Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

problema - stup la nivel de roi

Mesajde supika » 07 Iun 2015, 12:04

Va salut! Ma numesc Ovidiu si sunt nou pe forum. Sunt incepator si am nevoie de ceva sfaturi. Am si eu ceva probleme cu cativa stupi care din primavara au ramas la nivel de roi, nu se dezvolta. Matca depune puiet dar depune imprastiat, nu depune compact desi e matca tanara de anul trecut, e marcata cu verde, miere e ceva in jurul puietului. Toti stupii au fost stimulati la fel, au fost tratati la fel, dar doar cativa sunt cu probleme. A fost cules, deci ar trebui sa le mearga bine. Din ce am observat e numai albina mica, tanara, si am impresia ca nu ajunge culegatoare, se intampla ceva cu albina. Ori matca are probleme ori e ceva boala.. Am verificat trantorii si cei proaspat iesiti si nu au paduchi. Mi-ati putea da niste sfaturi? E matca de vina? E apicultorul de vina? Ce ar putea avea stupul de nu se dezvolta? Ce s-ar putea face? Multumesc pentru raspunsuri!
supika
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Iun 2015, 11:39

Re: problema - stup la nivel de roi

Mesajde wineto77 » 07 Iun 2015, 12:51

Salut,fagurii din stup sunt negri?
Crezi ca pokerul e un joc de noroc?...joaca la 6/49 ai mai multe sanse.Eu(din experienta)
Avatar utilizator
wineto77
 
Mesaje: 154
Membru din: 22 Noi 2013, 16:56
Localitate: BUZAU-NEHOIU

Re: problema - stup la nivel de roi

Mesajde Mircea_63 » 07 Iun 2015, 19:27

Pune mana si ajuta-i cu rame cu puiet capacit. Ca sa aibe ponta sustinuta matca are nevoie si de doici. Daca ii ajuti si constati ca a fost degeaba... aiaie. Ponta imprastiata poate avea ca si cauza cosangvinizarea, adica imperecherea cu trantori rude de gradul I ;)

Te obisnuiesti si cu ideea ca din 10 matci, unele merg foarte bine si altele jalnic, lasi compasiunea deoparte si elimini fara mila tot ce e slab.

Fii atent si la spatiul de ouat. Are destul? Daca ai protofil... da-le fara zgarcenie. Iar daca nu vrea si nu vrea, lichideaza matcile, unifica si in cazul in care tii sa inmultesti, incerca cu alte matci. Doua mari greseli sunt repetate frecvent: dam de botci, ca e stup cu prag ridicat de roire, bun sau ca e roitor si neproductiv...facem roi si astfel amplificam instinctul de roire. Alta: un stup nu merge cum trebuie, ne punem cu ajutoare si rabdare pe el de parca ar fi propriul copil, insa de cele mai multe ori sunt eforturi risipite in zadar.

Mai tarziu vei costata ca ai muncit degeaba cu cate un stup cat cu alti zece stupi care au facut si treaba.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: problema - stup la nivel de roi

Mesajde cucubau » 07 Iun 2015, 19:55

Tine cuibul strans, elimina ramele ce nu sunt acoperite de albine si un tratament cu antibiotic , este vorba despre "nosemoza",
pentru detalii http://badislava.blogspot.ro/p/tratamente-cu-antibiotice-in-stupina.html
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: problema - stup la nivel de roi

Mesajde nae » 07 Iun 2015, 20:03

supika scrie: Sunt incepator si am nevoie de ceva sfaturi. E apicultorul de vina?

Respectul meu .Faptul ca ai ''vazut'' si intrebi este FB .
Nu stiu ce ai acolo .
La ora asta nu-i bine .
-VF rapid 2 tratamente din 3x3 sau 4x4 zile + 2 servetele cu tactik/scabatox la 7 zile .
-APA curata si rece la dispozitie (boala de mai )
-caturile jos daca sunt DB , subarul scos total , umbriti IMEDIAT daca nu ai capacul izolat ,urdinisul marit functie de albina de pe scandura -sa nu fie la ventilat ci la carat apa/nectar ; daca ai fund plin strangi cuibul pe mijloc intre doua diafragme + urdinis TOTAL .
Dupa asta treci la fineturi :
-analize loca/varroa/nosema
-schimbi matca
-schimbi ... ce mai auzi d-ta
-
-
SUCCES .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: problema - stup la nivel de roi

Mesajde supika » 08 Iun 2015, 19:49

Multumesc mult pentru raspunsuri!

@cucubau In link-ul tau este specificat tratamentul cu antibiotice (oxitetraciclina injectabila, penicilina , sau chiar streptomicina).

Puteti sa-mi spuneti pentru tratamentul cu antibiotice cate grame/ml (ma intereseaza dozajul) de antibiotic se pune la 1l de sirop, in functie de forma antibioticului?
supika
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Iun 2015, 11:39

Re: problema - stup la nivel de roi

Mesajde supika » 08 Iun 2015, 20:03

wineto77 scrie:Salut,fagurii din stup sunt negri?

In general nu, am incercat sa schimb ramele negre, mai sunt ceva dar nu de speriat.
supika
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Iun 2015, 11:39

Re: problema - stup la nivel de roi

Mesajde cucubau » 09 Iun 2015, 18:14

supika scrie:Multumesc mult pentru raspunsuri!

@cucubau In link-ul tau este specificat tratamentul cu antibiotice (oxitetraciclina injectabila, penicilina , sau chiar streptomicina).

Puteti sa-mi spuneti pentru tratamentul cu antibiotice cate grame/ml (ma intereseaza dozajul) de antibiotic se pune la 1l de sirop, in functie de forma antibioticului?

Se poate folosi 0,5-1g/litru de sirop .
Adica in cazul penicilinei sau streptomicinei (streptomicina este interzisa in Romania ) doua flacoane de 1g fiecare /la un pet de 2litri de sirop din zahar in proportie de 1/1 . Atentie la oxitetraciclina , cea care se gaseste sub forma de pulbere folosita in hrana animalelor nu are acelas efect precum ca cea injectabila . Cea injectabila se foloseste in concentratie de 5-7 ml/litru de sirop.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori