Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

viespe mandarin in romania?

Mesajde iunicu » 20 Iun 2015, 12:19

Am dat la lins echipament folosit la extractie. La un momentdat, trec pe langa tava de descapacit si vad pe furculita apicola un viespoi mare cat toate zilele. Rasucesc furculita si il imobilizez cu spatele pe tava. Intind cealalta mana si apuc un cutit, pus si el la lins. Incerc sa infig varful cutitului in lighioana, printre dintii furculitei. Exoscheletul este atat de tare incat parca incerc sa impung un sambure de maslina. Imi scapa din prinsoare dar nu zboara find manjit cu miere. Ca ultima solutie prind cutitul de lama si ii trag un maner pe carca. Adoarme. Ma duc sa iau un pahar in care sa il spal de miere si sa il pregatesc de poza. Ma intorc cu paharul si gasesc pe urias plimbanduse schiop prin tava. Il iau prizonier in pahar folosind furculita drept capac si fug in atelier. Acolo ne cinstim, lui ii pun o dusca de alcol tehnic si mie una de pruna. Nu tine la bautura si adoarme la loc. Ce naiba ma fac cu el cand s-o trezi din betie?

https://m.facebook.com/photo.php?fbid=1 ... 9&__tn__=E
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: viespe mandarin in romania?

Mesajde comi » 20 Iun 2015, 18:48

Stai linistit viespari din astia prindeam cand eram copil in apropierea Dunarii si asta acum 40-45 de ani in special pe florile de ceapa prin mai iunie si ii legam cu ata de papiota si sa vezi atunci distractie...pt ca jucariile lipseau cu desavarsire pe atunci.
Si acum i-mi aduc aminte de intepatura lor,parca te ardea cu fierul inrosit in foc, mama ce durere atroce!
Dar de ceva vreme poate 15-20 de ani nu am mai vazut zburatoarele aste in zona mea.
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: viespe mandarin in romania?

Mesajde comi » 20 Iun 2015, 19:06

M-am documentat si ce ai acolo nu pare o,,mandarina,, este mai degraba un barzaune sau la noi in zona ii spunem bazgan.
Are trei ace in forma de trident si doare rau de tot!
Am scapat ca daca era mandarina numai eram pe forum si pt eliminarea veninului trebui dializa!
Omoara astea la chinezi pe banda rulanta!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: viespe mandarin in romania?

Mesajde iunicu » 20 Iun 2015, 20:27

E mandarin 100%. Am studiat bine lighioana. O am pastrata intr-un borcanas pentru orice expertiza. Telefonul meu nu face poze performante dar ochiul meu e inca bun. Sunt copil crescut la tara si stiu ce insecte zboara pe la noi. Pe asta il vad prima oara.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: viespe mandarin in romania?

Mesajde comi » 20 Iun 2015, 22:00

Asta este mammoth waps sau in latina megascolia maculata flavifrons.
Daca are 3 ace .
Daca are unul singur e mandarina!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: viespe mandarin in romania?

Mesajde iunicu » 21 Iun 2015, 07:20

Da Comi, este intradevar viespea mamut. Multumesc pentru luminare, cred ca m-am speriat degeaba.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: viespe mandarin in romania?

Mesajde proapis13 » 21 Iun 2015, 10:09

Este temuta viespe cu 3 ace,nu ataca omul doar daca este prinsa si inteapa din instinct..
Di n care stiu este nectarifera NU insectivora...!!!
Nu iti face griji...la mine in zona nu a apatut in anul asta...si nici albina neagra...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: viespe mandarin in romania?

Mesajde valy » 21 Iun 2015, 11:25

in zona brailei avem fara numar de cand eram copil,pe atunci erau rare acum isnsa sun f f f multe
valy
 
Mesaje: 188
Membru din: 01 Ian 2014, 20:01
Localitate: braila 0769294535


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori