Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Depopulare masiva FS 2015

Mesajde stefanmadalin » 19 Iul 2015, 13:44

Dragos2006 scrie:Cand a inflorit prima floare in sud a fost si ploaie , apoi au aparut si problemele. Care au mirosit problema au parasit zona afectata in primele 24 de ore.

Si tu spui ca albinele au lins apa de gutatie cu insecticid? De ce tocmai apa de gutatie?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Depopulare masiva FS 2015

Mesajde Dragos2006 » 19 Iul 2015, 19:38

daca vei face sapaturi pe net vei gasi studii inclusiv cu filme in care exact asta se studiaza.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Depopulare masiva FS 2015

Mesajde andrei_calinescu » 19 Iul 2015, 22:47

La floare trebuie mers pe lanuri mici, cateva zeci de ha sau cateva ha(sole puse de sateni). Probleme mari au fost pe lanuri mari si foarte mari(sute-mii de ha).
Sunt observatii personale deoarece am avut ocazia sa ma duc la sute de ha dar am ales din nou solutia de sole mai mici. Efectele nu au fost devastatoare, dovada mortalitatea care nu a fost excesiva, productia potrivita de miere si aspectul prezent al stupilor.
Problema se va pune daca acesti fermieri mici-mijlocii vor fi inghititi de cei care lucreaza mii de ha si nu e vorba doar de FS.

Dragoshelu are dreptate cu apa de gutatie, otrava pe cara albina o cara permanent in stupi de la monoculturi(grau, porumb, etc), acea solutie continand practic otrava sub forma de roua, pe care albina o aduce in stup si ulterior o foloseste pentru alimentarea puietului.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Depopulare masiva FS 2015

Mesajde rihmond » 19 Iul 2015, 23:11

andrei_calinescu scrie:La floare trebuie mers pe lanuri mici, cateva zeci de ha sau cateva ha(sole puse de sateni). Probleme mari au fost pe lanuri mari si foarte mari(sute-mii de ha).
Sunt observatii personale deoarece am avut ocazia sa ma duc la sute de ha dar am ales din nou solutia de sole mai mici. Efectele nu au fost devastatoare, dovada mortalitatea care nu a fost excesiva, productia potrivita de miere si aspectul prezent al stupilor.
Problema se va pune daca acesti fermieri mici-mijlocii vor fi inghititi de cei care lucreaza mii de ha si nu e vorba doar de FS.

Dragoshelu are dreptate cu apa de gutatie, otrava pe cara albina o cara permanent in stupi de la monoculturi(grau, porumb, etc), acea solutie continand practic otrava sub forma de roua, pe care albina o aduce in stup si ulterior o foloseste pentru alimentarea puietului.

Adevar graiesi cit de curind vom fugi cu stupi din lanurile de floarea soarelui .
Docamdata fac stationar,avind in zona mea culturi ale taranilor care nu-si permit sa cumpere seminte tratate,ci folosesc seminte din anul ce a trecut.
Avatar utilizator
rihmond
 
Mesaje: 290
Membru din: 14 Mar 2013, 09:13
Localitate: turnu magurele

Re: Depopulare masiva FS 2015

Mesajde lucky5strike » 19 Iul 2015, 23:30

Nu mai visati. Doar floarea de mare suprafata are vigoarea, umiditatea asigurata in sol si pregatirea ireprosabila a terenului necesare unui spor respectabil. Un lan sanatos, familii bune, un pic de ajutor de sus si dai lovitura.

Otrava e cam aceeasi pretutindeni.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori