Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde alin75 » 29 Aug 2015, 16:42

Tankard scrie:Asa cum putem sa folosim aceiasi culoare la marcat matcile,asa putem sa facem si cu tratamentele,apicultorii dintr-o zona pot fi anuntati prin asociatie.SE poate da o lege sau un ordin anual stabilit de dsv,cam la fel ca si prohibitia la pescuit,dsv-ul hotaraste data la care sa se faca tratamentele in anul respectiv,in functie de gradul de infestare,mortalitatea din iarna,evolutia familliilor de albine din anul anterior,etc... de putut se poate,amenzi usturatoare pentru apicultorii care nu respecta programul de tratament,retragerea autorizatie,etc...

-apare o problema,insa,nu prea le convine producatorilor de medicamente ca le scad vanzarile...;
-pana la urma cu ajutorul asociatilor se pot informa toti apicultorii ca respectarea unui program de tratamente le va aduce numai beneficii;
Dealtfel cei care nu au internet sunt foarte bine informatii cand e vb de fonduri europene,subventii,pretul mierii,etc..credeti-ma.

...dar,daca s-ar incepe demersurile in acest sens sunt sigur ca peste 20-30 de ani toti crescatorii de albine vor face tratamentele in acelasi timp :D

PS>Daca ordinul de tratament ar suna ceva in genu "JOI 15 aprilie 2030 la ora20 si 3 minute toata lumea face tratament antivarroa.Cei ce vor fi depistati ca la ora 20 si 5 minute nu au inceput sa faca tratamentul vor fi pedepsiti.Pedeapsa consta in taierea unei urechi si presararea de sare neiodata pe rana,precum si privarea de dreptul de-a mai intra intr-o carciuma timp de 5 sezoane apicole...pedeapsa este necontestabila si neatacabila in justitie. :D Cu asta am rezolvat problema cu data si ora fixa,iar intarzierile nu vor fi mai mult de o zi,sunt sigur...

... si daca joi ploua.... :?: , in schimb..... cu sarea sunt de acord :lol: :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde asd » 29 Aug 2015, 16:46

Nu stiti ce vreti. Daca vreti controale fiti siguri ca vor veni si interdictii in a mai folosi genul de tratamente pe care le folositi. Credeti ca nu suntem destul de impovarati, economic vorbind?
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde Tankard » 29 Aug 2015, 17:11

... si daca joi ploua.... :?: , in schimb..... cu sarea sunt de acord :lol: :lol:[/quote]

Astea sunt detalii cu care nu-mi bat capul...:))
Tankard
 
Mesaje: 123
Membru din: 26 Aug 2013, 12:04
Localitate: Tulcea

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde asd » 29 Aug 2015, 19:24

Eu ma refeream la acumularea de reziduuri chimice in doze neletale care duce la imunizarea paduchilor. Ma gandeam ca si Dvs. sugerati acelasi lucru. Ce sa faci is mai greu de cap.

Acumularea acestor reziduuri poate sa atinga cote foarte mari datorita faptului ca aceeasi ceara va fi topita si refolosita la nesfarsit.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde varza » 26 Sep 2015, 18:41

Buna tuturor. Care mai este infestarea cu varoua la voi in stupina? Pana acum nu prea am gasit nemernici pe suber in urma tratamentelor..... ceea ce ma cam ingrijoreaza :?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde atty_AR » 26 Sep 2015, 20:52

Salutare! In luna august am facut 3 tratamente cu VF dupa prospect, au cazut aprox. intre 30-60 de bucati. Dupa scurt timp am observat in fata stupilor ca se plimbau albinele pe jos, am zis... hai ca mai fac un tratament si am facut unul. Dupa un control amanuntit prin cuiburi, surpriza neplacuta infestatie serioasa de varroa pe albine pe unele chiar si 2. Sun un prieten care are furreto italian sa vina sa le faca un taratament cu taktic, zis si facut. Rezultatul pe foaia de control intre 150 si 300 de indivizi numarati /stup, foaie de control am pus la 4 stupi. Urmeaza sa le mai fac 2 tratamente pt ca mai am ceva puiet.
Nu stiu cat de mult sunt afectate albinele care ierneaza dar am sa vad la primavara.
atty_AR
 
Mesaje: 73
Membru din: 13 Iun 2012, 09:39
Localitate: socodor jud. Arad

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde asd » 27 Sep 2015, 11:47

Metoda descrisa in deschiderea acestui topic foarte buna si este cea mai folosita pentru a determina gradul de infestare a unei colonii. Unde sunt dubii referitoare la eficienta unui anume tratament se poate folosi metoda.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde Trantorul@ » 27 Sep 2015, 17:16

atty_AR scrie:Salutare! In luna august am facut 3 tratamente cu VF dupa prospect, au cazut aprox. intre 30-60 de bucati. Dupa scurt timp am observat in fata stupilor ca se plimbau albinele pe jos, am zis... hai ca mai fac un tratament si am facut unul. Dupa un control amanuntit prin cuiburi, surpriza neplacuta infestatie serioasa de varroa pe albine pe unele chiar si 2. Sun un prieten care are furreto italian sa vina sa le faca un taratament cu taktic, zis si facut. Rezultatul pe foaia de control intre 150 si 300 de indivizi numarati /stup, foaie de control am pus la 4 stupi. Urmeaza sa le mai fac 2 tratamente pt ca mai am ceva puiet.
Nu stiu cat de mult sunt afectate albinele care ierneaza dar am sa vad la primavara.



Nu din cauza tratamentului aplicat si anume VF nu au picat ci din cauza ca se aflau sub capaceala majoritatea la inmultit ( am patit si eu sa nu fie bun ...dar mai rar) .... cei 30 - 60 de bucati au fost cei aflati afara adica un 10 - 15 % .... iar cand nu mai cresc puiet si astepti sa eclozeze nu prea mai au unde sa reintre si ii prinzi afara si de aia or cazut 150 300 .... aici nu inteleg multi chestia cu paduchii ... tre ceva care sa aiba efect indelungat si cum iasa de sub capaceala sa-i rezolve .... nu prea este asa ceva ( sau nu stiu eu sau este prea scump) si cand afara ii cald daca pui benzi de mavrirol , ..... le propolizeaza de numa ( am patit ca in 3 -4 zile au fost majoritatea propolizate , bani aruncati) ... formicu ar fii o solutie sub capaceala dar .....

Asa ca o sa te sperii cat o sa mai iasa din puietu ala capacit pe care il mai ai ....

Asa ca dupa capu meu asta prost tratamentele din August sunt ..... rilu /crocodilu cele 3 la 6-7-8 zile doar se reduce din varroua .... pentru ca sunt zone unde inca se creste puiet si cum iasa cum intra iar sub capaceala .... in luna respectiva ar trebui aplicat un tratament care sa fie spre exemplu in stup si sa acopere toata luna respectiva zi de zi !

Spre ex. faci cele 3 tratamente din August .... si iti raman vo 150 -200 de femele varroua si intra la inmultit in ultimile palme de puiet T* mai scade prin Septembrie perioada de eclozare se lungeste cu cateva ore .... si in loc de 3-4 iasa 4-5-6 sa fie numa 200 * 5 = 1000 de varroua care in 2 saptamaini iti cam termina o familie chiar daca nu atunci o sa se vada in iarna rezultatele celor 1000 de varroua...

P.S. Lasa unu pana nu mai ai puiet sau descapaceste daca mai ai putin si fa cu acelasi V.F. si ai sa vezi rezultatele ...
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde atty_AR » 27 Sep 2015, 19:02

Mavrirol nu mai pun, am pus primii doi ani cand am inceput sa lucrez cu albine, vorba ta bani aruncati.
Problema este ca asa infestatie de varroa nu am mai intalnit si mi-e frica ca va scadea populatia pe primavara.
Ultimul tratamemt in totdeauna am facut in lipsa puietului si asa am sa fac si anul acesta dar ''schimbam placa'' .
Sunt curios ce va cadea la urmatoarele 2 tratamente...oricum furreto nu va lipsii din stupina mea.
atty_AR
 
Mesaje: 73
Membru din: 13 Iun 2012, 09:39
Localitate: socodor jud. Arad

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde Bambucha » 29 Sep 2015, 16:06

Trantorul@ scrie:... tratamentele din August sunt ..... rilu /crocodilu cele 3 la 6-7-8 zile doar se reduce din varroua .... pentru ca sunt zone unde inca se creste puiet si cum iasa cum intra iar sub capaceala ....

Spre ex. faci cele 3 tratamente din August .... si iti raman vo 150 -200 de femele varroua si intra la inmultit in ultimile palme de puiet T* mai scade prin Septembrie perioada de eclozare se lungeste cu cateva ore .... si in loc de 3-4 iasa 4-5-6 sa fie numa 200 * 5 = 1000 de varroua care in 2 saptamaini iti cam termina o familie chiar daca nu atunci o sa se vada in iarna rezultatele celor 1000 de varroua...

P.S. Lasa unu pana nu mai ai puiet sau descapaceste daca mai ai putin si fa cu acelasi V.F. si ai sa vezi rezultatele ...


Eu am facut acest test, acum 4 ani! Unde nu am facut tratamentele in august au cazut cu pana la de 3 ori mai multi paduchi si am intrat cu un interval mai putin la iernat fata de cei tratati. Din punctul meu de vedere este foarte eficae un tratament succesiv imediat dupa FS atunci cand un procent bun din paduchi se regaseste pe albina datorita blocajului din cuiburi.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde Trantorul@ » 29 Sep 2015, 17:39

Bambucha scrie:
Trantorul@ scrie:... tratamentele din August sunt ..... rilu /crocodilu cele 3 la 6-7-8 zile doar se reduce din varroua .... pentru ca sunt zone unde inca se creste puiet si cum iasa cum intra iar sub capaceala ....

Spre ex. faci cele 3 tratamente din August .... si iti raman vo 150 -200 de femele varroua si intra la inmultit in ultimile palme de puiet T* mai scade prin Septembrie perioada de eclozare se lungeste cu cateva ore .... si in loc de 3-4 iasa 4-5-6 sa fie numa 200 * 5 = 1000 de varroua care in 2 saptamaini iti cam termina o familie chiar daca nu atunci o sa se vada in iarna rezultatele celor 1000 de varroua...

P.S. Lasa unu pana nu mai ai puiet sau descapaceste daca mai ai putin si fa cu acelasi V.F. si ai sa vezi rezultatele ...


Eu am facut acest test, acum 4 ani! Unde nu am facut tratamentele in august au cazut cu pana la de 3 ori mai multi paduchi si am intrat cu un interval mai putin la iernat fata de cei tratati. Din punctul meu de vedere este foarte eficae un tratament succesiv imediat dupa FS atunci cand un procent bun din paduchi se regaseste pe albina datorita blocajului din cuiburi.



Asa-i numa ca io nu stiu cum arata cuiburi blocate in Iulie si nici cum arata culesul sau mierea de floarea soarelui .... ca si mine mai sunt multi .... fiecare cu particularitatile si zona lui .... am si specificat ca au efect de reducere .... si gradul de infestatie difera de la familie la familie ... am care descapacesc in faza de ochi roz/mov dar nu ataca varroua .... e intre alea si celelalte care nu prea descapacesc sau putin ... e diferenta destul de mare intre gradul de infestatie .... la fel am mai scris umbra/soare povesti ca cei de la umbra nu fac paduchi .... chiar fac mai multi decat cei din soare ...

P.S. Nu vand roiuri ... da am auzit pe unii invatati de " " pe la sedinte cu audienta destul de mare sa puna o picatura de VF in plus si pot lasa urdinisele deschise!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sa gandeasca altii pentru noi!!!
Ne meritam soarta cu varf si indesat!!!
Un pierde vara!!!

Sa fi domn ii o intamplare, sa fii om ii lucru mare!!!
Trantorul@
 
Mesaje: 717
Membru din: 04 Mar 2012, 19:23
Localitate: Hunedoara

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori