Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde gica.mosu » 09 Aug 2015, 10:54

Din ce zicea tatuca si din ce am urmarit in decursul anilor(39 de albinarit)...in ani ploiosi avem paduchi peste medie(varroa) iar in ani secetosi avem viespi+muste la greu :mrgreen: ...Am facut sondaj in apr ,dupa salcam 2 si dupa tei....rez ff putini paduchi cazuti :idea: si totusi pe 13 aug trb sa fac tr 3 la 7 zile cu furetto+scabatox( 31iul -6-13 aug)...LA PRIMELE DOUA AU CAZUT FF PUTINI=6-10 indivizi la cei la care i-am verificat...Cum am mai scris ....nu va luati dupa ce zice x-y...verificati=tratati=dormiti linistiti....SPOR la toti-Mosu :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde cristian bh » 09 Aug 2015, 11:14

BUNKA scrie:
Donbazil scrie:Sal'tare!
Acuma daca raspundem exact la sondaj - titlul topicului - fiecare ar trebui sa scriem ce-am constatat si mai putin sa facem teoria infestarii cu varooa.....


Uite nu mai teoretizez :) concluzia ar fi așa......După o iiarna în care am pierdut foarte mult varoa datorita faptului ca multe colonii au crăpat , tendinta este de revenire la normal, de crestere a numarului lor, deși acum sunt putini tendinta este de a se ajunge iar în câțiva ani la populațiile frumoase de varoa pe care le-am avut în 2014.
Deșiam suferit pierderi puternice iîn rândul populației varoa, cred ca tot răul este spre bine pt ca vom reuși pana la urma sa ameliora și sa selectionam niște sușe de paraziti foarte rezistenți.
Capul sus colegi...ne vom reface familiile de varoa în câțiva Ani! :) :)))))))


Sa stii,....chiar am bagat de seama chestia asta (da nu pe pielea mea),,,,,,chiar nu-i place,....da deloc,,, lu varoua asta ,,,sa se inmulteasca asa aiurea ,,,,,fara de albina prin preajma-i!!! :o
nu stiu ,....vorba aia,.....incercarea moarte n-are, cum s-o potrivi la tine! :lol:

Da e bine ca esti optimist!!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde asd » 09 Aug 2015, 13:25

gica.mosu scrie:Din ce zicea tatuca si din ce am urmarit in decursul anilor(39 de albinarit)...in ani ploiosi avem paduchi peste medie(varroa) iar in ani secetosi avem viespi+muste la greu :mrgreen: ...Am facut sondaj in apr ,dupa salcam 2 si dupa tei....rez ff putini paduchi cazuti :idea: si totusi pe 13 aug trb sa fac tr 3 la 7 zile cu furetto+scabatox( 31iul -6-13 aug)...LA PRIMELE DOUA AU CAZUT FF PUTINI=6-10 indivizi la cei la care i-am verificat...Cum am mai scris ....nu va luati dupa ce zice x-y...verificati=tratati=dormiti linistiti....SPOR la toti-Mosu :!:


A zis bine tatuca. Anul trecut au fost 2 factori esentiali: iarna usoara si primavara/vara ploioasa. Mai rau nici ca se putea. Anul asta ma bazaie viespile mai ceva ca albinele pe la urechi.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde andrei_calinescu » 09 Aug 2015, 13:44

Am efectuat deja 2 tratamente incepand cu 29 iulie.
Sunt inca trantori, deci nu sunt probleme.
Dar le-am facut cu gandul la larvele/ouale ce vor deveni albine de iarna.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde asd » 11 Aug 2015, 14:37

Cel mai corect tratament in perioada asta cat mai e puiet ar fi cel de lunga durata. De ce nu se face/comercializeaza si la noi MAQS sau Apivar?
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde Florin Dobre » 11 Aug 2015, 19:27

Am executat primul fum pe 8 august.
Am verificat inamicii cazuti la 9 lazi cu FAV si suber...media pe la 50. Cei mai multi au fost 93; cei mai putini au fost 3. Unde am gasit putini acarieni pe subar furnicile deja patrulau pe acolo...cred ca nu degeaba. :D
Grosul cade in prima ora de la fumigatie. Pe 15 o sa verific productia de varroua in timp util...pana nu-i depisteaza furnicile si ii cara de pe tabla. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde Bambucha » 11 Aug 2015, 20:22

Florin Dobre scrie: o sa verific productia de varroua in timp util...pana nu-i depisteaza furnicile si ii cara de pe tabla. :lol:


La 30 de min iti faci deja o impresie aproape de realitate.

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde Florin Dobre » 11 Aug 2015, 20:55

Foarte fain clipul! Multam Calin!
Si se mai vaitau cate unii ca furnicile sunt paguboase. Le dedic clipul de mai sus. :)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde asd » 12 Aug 2015, 07:52

Florin Dobre scrie:Foarte fain clipul! Multam Calin!
Si se mai vaitau cate unii ca furnicile sunt paguboase. Le dedic clipul de mai sus. :)

Am stupi pe pamant cu musuroaie de furnici sub ei. Cu toate astea nu am vazut furnici pe rame niciodata. Chestia asta cu varroa si furnicile am observat-o si eu.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde Bambucha » 12 Aug 2015, 09:45

Nici eu n-am vazut personal nici un fel de furnica, viespe, crocobauri intr-un cuib de albina. Un cuib sanatos, bine inchegat va reusi sa se apere oricat de mic ar fi.
Cu ani in urma ma apucam sa dezgrop cuiburi de viespi, sa dau foc, sa pun capcane etc... urmarindu-le mai bine comportamentul am inteles rolul viespilor de necrofagi si le dau pace, am auzit mituri cum ca viespea ar fi intrat toamna in cuib si ar fi omorat matca familiei (prostii). Mai degraba ma irita vrabiile in special primavara cand au nevoie si ele de proteina pentru pui. Inhata albina incarcata cu nectar care vine grea catre stup in loc sa manance albina moarta/batrana din oglinzile stupiilor, poate si din cauza asta am avut procent doar de 80 % in mai la imperechere.

Fata de 2014 anul asta e unul mai putin paduchios, asta nu inseamna ca trebuie lasata garda jos. Procentul de paduchi prezenti in familie acum depinde de multi factori: rasa, tip de stuparit, famile/roi, etc.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde asd » 12 Aug 2015, 09:52

Apropos de viespi: un avantaj major al urdinisului superior este ca e mai bine aparat mai ales in diminetile racoroase de toamna cand viespile isi fac de cap. De ce zice Michael Bush ca la urdinisele superioare nu trebuie garda de soareci? Nu da explicatia ci doar afirma treaba asta. Explicatia e ca din cauza caldurii albinele sunt active in partea de sus si pot pune garzi chiar si iarna daca nu e ger.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde mellis » 12 Aug 2015, 10:01

Nu subestima sorecii iarna, albina este inactiva la cateva grade, iar soarecii cauta caldura, iarna este ger si soarecii patrund si prin podisor uneori..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde BUNKA » 13 Aug 2015, 13:52

asd scrie:Apropos de viespi: un avantaj major al urdinisului superior este ca e mai bine aparat mai ales in diminetile racoroase de toamna cand viespile isi fac de cap. De ce zice Michael Bush ca la urdinisele superioare nu trebuie garda de soareci? Nu da explicatia ci doar afirma treaba asta. Explicatia e ca din cauza caldurii albinele sunt active in partea de sus si pot pune garzi chiar si iarna daca nu e ger.


A și explicat, legat de șoareci...e puțin probabil sa urce pe lada, sa intre pe sus, sa coboare printre albine pe fund colo unde îi place sa stea, aapoi ușurează ventilația, te scutește de munca de a tăia buruienile , aerul umed este eliminat ușor în timpul iernii, etc.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde BUNKA » 13 Aug 2015, 13:55

mellis scrie:Nu subestima sorecii iarna, albina este inactiva la cateva grade, iar soarecii cauta caldura, iarna este ger si soarecii patrund si prin podisor uneori..
Sanatate..



Daca e dadant cred ca are pe unde cobora, dacă e un Layens strâns la 6-7 rame sau Warre sau Delon nu cred ca îi iese figura.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde daffid mihailov » 13 Aug 2015, 14:31

Nu lipsa ploilor, ci temperaturile ridicate sunt rezultatul infestare mai mica anul acesta. Cu alte cuvinte au beneficiat de tratament termic (gratis). :)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Sondaj tendinta varroa 2015

Mesajde peterneamt » 15 Aug 2015, 08:42

Vă rog nu neglijaţi tratamentele........chiar dacă nu prea cad prin sită....... asta nu înseamnă că nu sunt sub căpăceală......! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 2 vizitatori