Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Viespile

Mesajde tiih » 08 Sep 2015, 14:33

Dl gica ai mare dreptate,daca anul trecut nu prea au atacat multe...anul asta va fi pericol....cand se termina cu fructele,strugurii,cand se mai raceste vremea, vor face ravagii...fiecare stupar RESPONSABIL ar trebui sa le combata cat mai bine in "batatura" lui la fel ca si pe ....soareci,prigorii,ciocanitori...etc
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Viespile

Mesajde Cristi Ciocoiu » 23 Sep 2015, 14:55

intr-un bol aveam putina miere uitata si cam prafuita (cam de un deget) si am pus-o langa stupi pentru a o linge albinele.
Am ramas surprins dupa cateva zile sa vad multe viespii moarte in bol(doar viespii moarte - nici o albina ). O fi o noua metoda de a le distruge.
Am sa mai incerc si cu sirop, sa vad daca va avea acelasi efect.
Fişiere ataşate
IMG_20150922_113702.jpg
Cristi Ciocoiu
 

Re: Viespile

Mesajde peterneamt » 23 Sep 2015, 21:55

Puneţi în stupină seara într-o tavă metalică zahăr şi umectaţil cu puţină apă. Când amurgeşte albinele pleacă la stupi şi rămân doar viespile . Cu ajutorul unui arzător faceţi ravagii în câteva secunde.... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Viespile

Mesajde Florin Dobre » 26 Sep 2015, 09:38

As vrea sa vad si eu o stupina atacata de viespi...sa ma dumiresc si eu ce-i cu dusmania asta pe sarmanele galbejite. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Viespile

Mesajde gica.mosu » 26 Sep 2015, 10:11

Florin Dobre scrie:As vrea sa vad si eu o stupina atacata de viespi...sa ma dumiresc si eu ce-i cu dusmania asta pe sarmanele galbejite. :?


....Daaaaa.Florine,intra pe pag mea si vezi(pozeleee)...si n-ai sa te mai minuneziiiiiii :!: :mrgreen: P.S-daca'ti sunt asa di dragi,,,de ce nu le domesticesti=ai ranane in istorie :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Viespile

Mesajde Florin Dobre » 26 Sep 2015, 10:15

gica.mosu scrie:....Daaaaa.Florine,intra pe pag mea si vezi(pozeleee)...si n-ai sa te mai minuneziiiiiii :!: :mrgreen: P.S-daca'ti sunt asa di dragi,,,de ce nu le domesticesti=ai ranane in istorie :idea:

Ce poze bre...la matale tre sa vin sa vad live. Hai recunoaste ca-ti mai fuge ochiul dupa cate o ''viespe''!. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Viespile

Mesajde gica.mosu » 26 Sep 2015, 10:29

...DAAAA=recunosc in fata"M.A.N"...i-mi plac,alea cu "aripile"scurti si cele cu ata'n fud-"matcutele"...chiar daca'mi intra gunoae'n ochi sam mai fac si cit-o deslipire de "lentilaaa".... :idea: :lol: :lol:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Viespile

Mesajde asd » 26 Sep 2015, 12:15

Conu' Leonida fata cu reactiunea. Saracele viespi :(
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Viespile

Mesajde eugen5 » 09 Oct 2015, 12:40

Am si eu o nelamurire si tot incerc sa gasesc raspuns la ea,Ieri am observat ca un stup s-a depopulat de tot si nu stiu cauza,am gasit si puiet capacit pe 5 cm patrati, si nu stiu ce sa fie, viespile furtisag dar mierea era acolo...si albine putine erau cred cum duceau miere de acolo nu stiu ce sa zic...astept parerile dumneavoastra...!
eugen5
 
Mesaje: 12
Membru din: 17 Mar 2013, 00:35
Localitate: maramures Tg lapus

Re: Viespile

Mesajde Ovidiu123 » 09 Oct 2015, 12:58

Salut
Albine moarte nu ai gasit pe fundul stupului sau in fata lui?
Cat de puternica era colonia?Daca era slaba,mai mult ca sigur s a depopulat in urma unui atac masiv de viespi SAU ai o infestatie mare de varoa care isi face de cap inca de pe acum.
Tratamente ai facut?Mancare zici ca aveau.
Poate a fost ghemul(semi ghemul) ca nu a fost foarte frig prea mic si temperaturile scazute din ultimul timp..
Sunt multe posibilitati.Asta e parerea mea de incepator.
Stimă
Avatar utilizator
Ovidiu123
 
Mesaje: 388
Membru din: 04 Iul 2014, 23:51
Localitate: Galicea

Re: Viespile

Mesajde nae » 09 Oct 2015, 18:41

[quote="Ovidiu123]
Sunt multe posibilitati.Asta e parerea mea de incepator.[/quote]
Salut Ovidiu .
Sunt putine variante :D .
Batrane si nepasare (durere-n P...la ) . ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Viespile

Mesajde alt stupar » 09 Oct 2015, 19:44

eugen5 scrie:Am si eu o nelamurire si tot incerc sa gasesc raspuns la ea,Ieri am observat ca un stup s-a depopulat de tot si nu stiu cauza,am gasit si puiet capacit pe 5 cm patrati, si nu stiu ce sa fie, viespile furtisag dar mierea era acolo...si albine putine erau cred cum duceau miere de acolo nu stiu ce sa zic...astept parerile dumneavoastra...!

Lasa-i naibii viescpi, ala a mierlit-o de la paduchi, viespea-i doar pe post de necrofag in situatia asta.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Viespile

Mesajde proapis13 » 15 Oct 2015, 17:30

Nu am vazut viespii ca in anul asta de cand sunt posesor de albine...
La trei zile odata umplu cate trei sticle cu fainosag de viespii si le gasesc pline
Data trecuta am fost curios si am avut rabdarea sa numar cate sunt intr-o sarja...960 bucalate...
Astazi adunand gutuile dadui peste un cuibar de viespii situat sub o dala de beton...
Deseara fac un foc de tabara,incercai un mic rug insa nu are nici un efect...
Nu stiu la voi cum o fi dar la mine pana la ora 11.30 cand iesira albinele masiv,
viespile facura zboruri de orientare la urdinise...e JALEEEE....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Viespile

Mesajde mellis » 15 Oct 2015, 17:33

Confirm,
Eram impotriva mazilirii lor dar anul acesta am vazut cum stau la urdinis la vanatoare - prea multi- fac prapad.
Mi-am propus sa pun capcane - este un dezechilibru undeva - sunt prea multi si albinele nu fac fata.
Ce mai folositi pentru capcane?
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Viespile

Mesajde proapis13 » 15 Oct 2015, 18:05

Am un fainosag de le da pe spate nu alta... :lol:
250ml apa,100g zahar,50ml otet din mere si miere,butelca de plastic si...rabdare... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Viespile

Mesajde Florin Dobre » 15 Oct 2015, 18:22

Bagati si voi o imagine ceva sa vad si eu invazia. :?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 34 vizitatori