Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde oroles » 04 Noi 2016, 19:26

Nosemoza fara simptome nu pune probleme. In fiecare stup există spori de nosema si lucrul acesta este stiut de mulți de pe aici. Am vazut ca unii băieți au început deja sa numere sporii de nosema din probe, aceasta fiind singura metodă certificata de a spune ca există o problemă legata de nosema. Ce ne facem ca am găsit incepatori care după primul an stia de nosema si se plangea de ea, dar nu stia despre diareea cauzată de mierea de mana, nu stia de diareea cauzată de prezența unui dăunător sau de intervențiile lui prea dese etc. ? Chestia e ca la noi la romani cum s-a scăpat o albina pe ea cum fugim la Fumagilin. Nu cred ca sunt mulți care se pot lauda cu un certificat pe care sa scrie in clar "nosemoza". Fac analize de două ori pe an. Am luat in primavara trecuta probe dintr-un stup cu putina diaree cauzată cel mai probabil de ciocanitori. Mi-a venit rezultatul negativ. Acest medicament este folosit la noi mai mult ca biostimulator si nu ca tratament. Inclusiv modul in care se cumpara, cum se aplică presupun comportamente ale stuparilor ca la niste dependenti de droguri. SUA se confruntă cu o altă problema dupa atata timp. Se numeste tahifilaxie sau rezistenta la antibiotice. Ca sa nu mai spun ca si la albina, ca si la om, flora intestinala se distruge după administrarea antibioticului si greu se reface. Iar mulți dau si mai mult medicament si tot asa...
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau


Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde teinegru64 » 04 Noi 2016, 19:53

Vad ca nimeni nu pomeneste de mult recomandatele unificari?
Or fi ele chiar asa de benefice?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde cucubau » 04 Noi 2016, 21:06

oroles scrie:Nosemoza fara simptome nu pune probleme. In fiecare stup există spori de nosema si lucrul acesta este stiut de mulți de pe aici. Am vazut ca unii băieți au început deja sa numere sporii de nosema din probe, aceasta fiind singura metodă certificata de a spune ca există o problemă legata de nosema.

Asa este aveti multa multa dreptate. La noi de cand s-a inventat ceaiul de urzica facut cu apa de ploaie toate bolile contagioase au fost eradicate . Singur paduchele rezista , dar cu timpul si el va ceda in fata ceaiului de musetel amestecat cu tinctura de propolis. :lol:
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde oroles » 04 Noi 2016, 21:21

@cucubau, strategia ta se numeste "reducere la ridicol" si e des folosita in manipulare. Eu am venit cu argumente solide, nu cu glume de autobaza. Nu cred ca ai auzit solutii de genul celor mentionate de tine de la mine. Doream sa atrag atentia asupra unor aspecte si in special asupra faptului ca: foarte putini din cei care dau Fumagilin pot demonstra printr-un buletin de analiza ca boala este prezenta in stupina si ii afecteaza; niciun apicultor nu are recomandare de la vreun medic veterinar pentru Fumagilina; Fumagilina nu e singurul tratament pentru nosemoza, deci nu e Dumnezeu pe pamant; administrarea de antibiotice nu este intotdeauna 100% benefica, mai exita si "efecte perverse". Imi pare rau ca am intoxicat forumul cu niste informatii. O sa o fac mai rar!
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 04 Noi 2016, 21:23

Dumeata Cucule spui ca torni musetel cu tintura de propolis si merleste paduchele cand bea ? :shock: :?:
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 04 Noi 2016, 21:25

Nu prea cred ce spui . Cred ca iar neai dat fumigiline .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde teinegru64 » 04 Noi 2016, 22:15

Nicolaie Astaifoaiei scrie:Nu prea cred ce spui . Cred ca iar neai dat fumigiline .

Si ce rau iasta?Din cate stiu tu supravietuiesti doar cu fumigene.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde cucubau » 05 Noi 2016, 21:09

oroles scrie:Nosemoza fara simptome nu pune probleme.

Cati posesori de stupi cunosc cu adevarat simptomele de boala , oare toti acei stupi care nici nu mor dar nici nu evolueaza de ce sufera?
Toti acei stupi pe care ii lasati pe vatra in speranta ca se vor redresa si in loc sa evolueze se pierd an de an de ce sufera ?
Foarte multi stupari se plang ca foarte multe matci tinere sunt schimbate linistit , oare acolo ce-o fi?
In perioada de iernare se pierd multe matci , oare de ce?
Acestea nu sunt indicii de boala?

Am luat in primavara trecuta probe dintr-un stup cu putina diaree cauzată cel mai probabil de ciocanitori. Mi-a venit rezultatul negativ.

In caz de nosemoza ar trebuii sa se stie ca doar in perioadele in care albinele nu pot iesi la zbor de curatire este prezenta diareea , dar nici atunci nu este prezenta in interiorul stupului decat in cazuri foarte foarte grave .
Referitor la analize las-o mai moale , conteaza si proba , dar conteaza la fel de mult si cel care a efectuat analiza.
Daca rezultatul ar fi fost declarat pozitiv iti dai seama ce ar fi insemnat ? ...carantina , repetare analize, adio pastoral.
Desigur nu-si asuma nimeni raspunderea pentru astfel de cazuri.
Fumagilina nu e singurul tratament pentru nosemoza, deci nu e Dumnezeu pe pamant; administrarea de antibiotice nu este intotdeauna 100% benefica,

Pentru cineva care nu deosebeste o familie bolnava de una sanatoasa , nu poate sa faca diferenta intre un medicament eficient si un apifas laudat , bun doar pe hartie.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 05 Noi 2016, 21:11

teinegru64 scrie:
Nicolaie Astaifoaiei scrie:Nu prea cred ce spui . Cred ca iar neai dat fumigiline .

Si ce rau iasta?Din cate stiu tu supravietuiesti doar cu fumigene.

Ce teei de mine ? :oops:
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 05 Noi 2016, 21:16

teinegru64 scrie:
Nicolaie Astaifoaiei scrie:Nu prea cred ce spui . Cred ca iar neai dat fumigiline .

Din ca te stiu tu supravietuiesti doar cu fumigene

Decat ti se nazare ca sti.
Nu dau Fumigene ca Cucu bau ca pute mierea a spurcat .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde cucubau » 05 Noi 2016, 23:31

Intr-o postare anterioara precizam ca sunt mari inadvertente intre realitate si si multe imformati promovate copy paste.
Exemplu :

Nosemoza clinica acuta se recunoaste dupa urmatoarele semne: uzura prematura a albinelor si depopularea stupului; scurtarea vietii in perioada de iarna; pete de diaree pe speteze, faguri, pereti si fundul stupului; fecale diareice de culoare maronie cu miros fetid eliminate sub forma de jet in timpul zborurilor de curatenie facute chiar si pe timp nefavorabil, observabile pe scandura de zbor, capacul si fata stupului; albinele bolnave prezinta abdomenul destins, flasc, se deplaseaza cu dificultate, sunt incapabile de zbor, au aripile intinse si picioarele adunate sub torace, paralizeaza si mor.

(Manualul Apicultorului – Editia a VII-a 2000)

Prin analiza acestui paragraf se poate vedea ca autorul a luat-o binisor pe aratura.
In primul rand trebuie precizat ca albinele bolnave nu isi pierd capacitatea de zbor ci ies afara din stup si nu se mai intorc.
Perioada de viata este scurtata si vara , nu numai iarna.
Pete de diaree nu se intalnesc pe scandura de zbor si foarte rar in interiorul stupilor doar in cazuri foarte grave si doar in perioade cand albinele nu pot iesi la zbor de curatire.

Nosemoza cronica evolueaza inaparent putand fi diagnosticata numai prin examen de laborator.
Diagnosticul nosemozei se stabileste pe baza semnelor clinice coroborate obligatoriu cu examenul de laborator care consta in examenul anatomopatologic al intestinului mediu si microscopic al continutului acestuia.

(Manualul Apicultorului – Editia a VII-a 2000)

Inca o data autorul a dat-o in balarii,
Laboratoarele noastre sunt incapabile pentru astfel de analize , numai forma acuta a bolii poate fi depista .

Tratamentul bolii se realizeaza prin administrare de Protofil in sirop si pasta, cate 17-20 ml la litrul de sirop si 34 ml la 1 kg de pasta de zahar. In lipsa Protofilului se vor utiliza ceaiuri din plante medicinale: sunatoare (Hypericum perforatum), flori de coada soricelului (Achilea millefolium), frunze de menta (Mentha piperita), flori de musetel (Matricaria chamomilla), frunze si flori de busuioc (Ocimum basilicum).

(Manualul Apicultorului – Editia a VII-a 2000)

Alta informatie eronata,
Protofil poate fi folosit doar profilactic .
Si ca acestea sunt multe erori in tot ce inseamna teorie apicola.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde tinumaftei » 06 Noi 2016, 00:58

oroles scrie:Acest medicament este folosit la noi mai mult ca biostimulator si nu ca tratament.

Acesta este folclor! Nu este folosit de nimeni pentru stimularea pontei pentru ca, in fapt, din observatii si din literatura, fumagilina reduce ponta matcii pe durata administrarii. Iar faptul ca are un pret foarte mare nu determina pe nimeni sa il dea ca pe apa de ploaie.
Este singurul medicamemt eficient in tratarea acestei boli care, in opinia mea, este prezenta in forma cronica in 95% din stupinele din RO.
Restul sunt apa sfintita, nu face nici bine nici rau!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde daffid mihailov » 06 Noi 2016, 01:04

Si, nu se găsește nimeni sa speculeze piața si sa aduca medicamentul miracol si pe la noi? AAA dar suntem prea săraci sa dam fumidil B.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde tinumaftei » 06 Noi 2016, 01:22

daffid mihailov scrie:Si, nu se găsește nimeni sa speculeze piața si sa aduca medicamentul miracol si pe la noi? AAA dar suntem prea săraci sa dam fumidil B.

Se gasesc destui care il aduc. Internetul este plin de oferte. Dar poate cineva sa autentifice continutul floaconului? La pretul asta tentatia de a pune niste faina in flacon si a o vinde cu 1000 de lei este mare!!
tinumaftei
 
Mesaje: 574
Membru din: 05 Dec 2015, 23:29

Re: Cine foloseste Fumagilin -B ????

Mesajde cucubau » 06 Noi 2016, 01:41

tinumaftei scrie: gasesc destui care il aduc. Internetul este plin de oferte. Dar poate cineva sa autentifice continutul floaconului? La pretul asta tentatia de a pune niste faina in flacon si a o vinde cu 1000 de lei este mare!!

Traim in Romania si ori ce pare posibil . Totusi exista ceva elemente de siguranta , pentru cine a cumparat macar o data stie sigur cum arat un flacon autentic.
Iar de pret , face toti banii. Faceti un calcul si vedeti cat costa protofilul , apoi cate flacoane de protofil sunt necesare si veti vedea ca nu este asa mare diferenta de pret. diferenta este doar de eficienta .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori