Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Diagnostic

Mesajde tiih » 14 Dec 2015, 12:25

nae scrie:
tiih scrie:Ce sa mai studiez, am citit aproape totul ,inclusiv revista APIACTA....?
Studiaza scrierea corecta ,ai numeroase greseli in aceste propozitii...

ALO, gara! :shock:
Dl Kiloz este etnic maghiar , eu in ungureste /saseste/turceste nu pot scrie dar in romaneste o ''comit'' des .
E drept ca nu inteleg mereu ce spune dar nu pt ca nu-i stiu graiul ci pt ca am lacune apicole , unde ''omul'' e tatic .
Poza nu este purtatoare de boala .
Omul care a postat-o la anunturi a COPIAT_O , nu este a lui . (asa inteleg)
La vanzari vinde matci cu placute numerotate = MARFA ;)
La cumparari ''cumpara'' 150-200 roi :oops: ; un meserias cumpara 200-300 Kg albina= matcile le facea EL ...
Postarea lu'Kiloz o citesc :''ATENTIE tepari!''

ASA am citit eu .
PACE ?


'Punctul'' din stanga e ''umarul'' aripii .
Poza nu-mi spune nimic rau :(
(am criticat o poza fara sa ma gandesc ca omul a suflat albina sa vad matca ...; poza e poza )
Am LE ; stiu cum arata puietul descapacit -varroa , cel fiert , cel racit , ascosferoza,canibalizat ...,afectat de LE = chiar si cel capacit, filament scurt...
Nu vad nimic in poza :( (Nae 6 decembrie..acels topic...)

Fii consecvent dl Nae...si nu fii influentat de stiinta unor oameni cu ''greutate "de pe acest forum...
In alta ordine de idei un meserias nu cumpara nici 150...200 roi,...nici 200-300 kg de albina iar matcile le face el, un ADEVARAT MESERIAS face totul in ograda lui si ar trebui sa aiba curajul "sa puna mana in foc" pentru calitatea produsului oferit....

PACE!

PS.Topicul mi-a dat ideea sa deschidem un alt topic cu filme ale "meseriasilor" care mint,exagereaza..in filmele cu subiect apicol de pe you toube!! ...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Diagnostic

Mesajde alin75 » 14 Dec 2015, 13:46

tiih scrie:......Topicul mi-a dat ideea sa deschidem un alt topic cu filme ale "meseriasilor" care mint,exagereaza..in filmele cu subiect apicol de pe you toube!! ...

:lol: :lol: :lol: pai tocmai acum....... cand "oamenii" au fost "cuminti" si Mosu' le-a facut ........ cardul cat gogoasa!
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Diagnostic

Mesajde cucubau » 14 Dec 2015, 14:34

Pentru andrei macoveiciuc
Respectand tema topicului si tinad cont de postarile anterioare vreau sa fac urmatoarea precizare :
Intodeauna la stabilirea unui diagnostic se pleaca de la o situatie simpla si prin eliminare mergand spre o situatie maxim de ""complicata" se stabileste diagnosticul exact.
Din descrierea ta lipseste un element important "" aspectul fagurilor". Cu acest element se poate stabilii cauza . Majoritate postarilor dau ca verdict cauza: parazitoza . Posibil da , posibil sa fie insotita de cauze virotice sau microbiene .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 14 Dec 2015, 14:48

tiih scrie:...

''Doar boii sunt consecventi ''..., uneori sunt .
Unde m-am contrazis ca nu vad ?, imi pun si ochelarii :shock:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 14 Dec 2015, 20:10

Am dus albine la veterinar cand am vazut ca au diaree si mi-a zis ca este dezinterie. Astazi i-am dus alte albine si i-am specificat clar sa le duca la laborator. In doua zile ar trebui sa stiu exact de ce. Astazi am ajuns mai repede si au scos ramele fara albina dintr-un stup si am pus o diafragma din polistiren axtrudat intre rame si spatiul gol. Astfel albinele nu vor mai incalzi spatiul gol.Atasez o poza cu un fagure ce l-am scos din stup cu mentiunea ca si restul arata cam la fel.Sper sa se inteleaga ceva din poza ca nu pot mai bine de atat. Imagine
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde Mircea_63 » 14 Dec 2015, 20:58

Andrei, daca tot ai abia doi stupi, fa-le un tratament cu oxitetraciclina si varachet (daca ai). Nu ai miere de dat engross si nu te ia nimeni la intrebari daca folosesti antibiotic. Asta e parerea mea si nu sustin ca e cea mai buna! :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 14 Dec 2015, 21:15

Am decat varachet forte, protofil si apivirol forte. Astea aduse din Romania pentru ca aici nu exista tratament decat pentru varoa pe care il procuri de la farmacia veterinara cu reteta prescrisa de veterinar. Am intrebat de antibiotic su nu au decat amoxacilina parca. La nevoie aduc din tara.
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde Mircea_63 » 14 Dec 2015, 21:20

Oxitetraciclina e valabila cea pentru uz uman. Numai ca tu stii mai bine daca o poti obtine acolo.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 14 Dec 2015, 22:05

Diaree /dizenterie intr-o zona unde albina nu intra in ghem ma.. depaseste .
:(
Umezeala mare care duce la nosema ,albina slabita de acarieni = ce ai d-ta
Mi-e greu sa-ti recomand sa schimbi lada, fagurii , sa redimensionezi cuibul , sa-l aerisesti sa nu ai umezeala-mucegai , sa-l tratezi contra acarieni ...
Prea multe si nu stiu ce urmeaza :
-mai frig/cald
-cules de nectar /polen sau nu
E simplu ''schimba fagurii'' dar fara polen si albina cerifera + caldura = ciuciu
La ce umezeala banuiesc ca ai sa le dai si sirop (daca ai nosema il ia greu) e complicat ...
Doar cand m-a lovit loca am mai fost atat de neputincios :(
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 14 Dec 2015, 22:55

Daca aveam umezeala nu trebuia sa vad picaturi pe capac, sau asta e caz extrem? Sunt in ceata rau, astept rezultatul de laborator si apoi iau masuri. Sper sa restrang cuibu si la celalalt stup maine. O seara buna!
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 15 Dec 2015, 18:58

Multi dintre D-VOASTRA care respirati albina nu ziceti nimic , omul are nevoie de ajutor :shock:
Ii tinem hangul lu'Danmirea cu 15 rame 1/2 = sute de Kg miere :( si aici nu postati nimic :oops:
Am stupi din '04 , nu am trecut de Cluj- nu stiu clima din Cipru = un sfat pt albina omului nu pt el .
Multumesc .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 15 Dec 2015, 19:49

Clima de aici este cam asa:
Ziua ajunge pana la 20 grade pe timp de iarna
Noaptea cel mai frig in ultimii 12 ani am vazut -3 grade(asta in cazuri extreme) in mod normat 4 grade
Mai sunt zile cand ploua si sunt mai reci, dar ziua sunt minim 7-8 grade cel mai firg.
De pe la jumatea lui februarie urca temperaturile
Azi am restrans cuibul si la al doilea stup si am pus un podisor din scandurele, pentru ca aveam unul din o bucata de placaj de 8mm cu o sita de aerisire in el.
Peste sita aveam un prosop care era umed (umed nu ud). Urdinis am de 1cmx15cm si l-am deschis la maxim azi. Sa speram ca maine vin rezultatele de la laborator. Azi nu am vazut moarte decat cateva, vreo zece aproximativ.Capacul la stup cum trebuie sa fie? Etans sau cu gauri de aerisire? Alte lazi sau faguri sa schimb ceva nu am si nici nu am de unde face rost, tre sa ma descurc cu ce am.
Va doresc o seara buna!
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde nae » 15 Dec 2015, 20:37

M-ati derutat cu diareea ''vindecata'' din prima postare .
Dv aveti acum un martie la noi in tara .
Umiditatea nu se vede cand albina este in semighem = este activa, ventileaza .
Umiditatea strica polenul , zilele reci tin albina in casa si .. paradoxal sufera de sete ...
La < 5* catalaza ''opreste'' fermentarea in rect , la peste 5* + 5 zile de ploaie = cam strange din craci .
O albina cu nosema strivita iti lasa cateva mil de spori (am citit /nu sunt sigur ) , CATI spori ai in fagurii cu fecale ? :(

Nu ai faguri /variante :(
Sirop cu Protofil , nu mult ca nu-l ia ; nu exagera cu deschiderea urdinisului daca ai aerisiri in capac ...
Cartea zice 0.5 cm la urdinis pt fiecare interval de albina (eu zic macar 2 cm) ; urmareste prosopul si regleaza urdinisul functie de umiditatea -uscarea acestuia .
Inlatura fagurii neacoperiti ; stropeste cu ACE (hipoclorit 5% clor activ) sau apa + clor 5% peretii stupului cu fecale (muti cuibul stanga -dreapta ) si ramele pt largirea cuibului .
Fara antibiotic , ucide si bacteriile ''lactice''- transforma polenul in pastura .
1 tura sirop cu protofil , 1 tura sirop + 5 % clor,stupii indreptati cu fata in partea de maxim de insolatie .
VF sa nu-l faci sub 14* la UMBRA , in interiorul stupului e mai putin =semighem si pericol de intoxicare a cojii .
....
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 15 Dec 2015, 21:00

Stati sa clarificam treaba cu diareea. Am vazut diaree pe afara, pe lada pe jos pe peretele casei, dar in stup nu este. M-am gandit ca esete nosemoza si am fost la veterinar care mi-a zis ca este de fapt dezinterie. Nu stiu cat cunoaste veterinarul dar nu am alt ajutor. Nenea care mi-a dat stupii a zis sa la dau pace ca le trece fara sa intervin si ca nu exista tratament :shock: .Momentan le dau sirop 1/1 cu 20ml/L protofi si 10ml/tinctura de usturoi. Le dau cate 100ml in fiecare seara si pana seara urmatoare il trag pe tot.Azi ar fi a 11a zi de cand le dau sirop cu protofil si de 3 zile am introdus si tinctura de usturoi.Cat pot continua cu siropul?VF inca nu fac, sa vad ce zice laboratorul, si daca este nevoie deabia sambata il pot face ca sa fie temperatura cat mai mare pe dupamasa.Am sa verific prosopul sa vad ce zice se usuca sau nu si reglez urdinisul in functie de asta.In sirop bag ACE sau clor sau tot aia este? Nu sucombeaza albinele de la clor? Zic si eu...... Pe unde am vazut stupi toata lumea are urdinisul de 3cmx 40cm(cat este stupul) deschis la maxim pe toata perioada anului.
andrei macoveiciuc
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Dec 2015, 18:42
Localitate: Cipru

Re: Diagnostic

Mesajde Mircea_63 » 15 Dec 2015, 21:08

andrei macoveiciuc scrie:In sirop bag ACE sau clor sau tot aia este? Nu sucombeaza albinele de la clor? Zic si eu.....


De aceea iti mor... clorul e toxic! :o
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Diagnostic

Mesajde cantemir » 15 Dec 2015, 21:18

nae scrie:...stropeste cu ACE (hipoclorit 5% clor activ) sau apa + clor 5% peretii stupului cu fecale (muti cuibul stanga -dreapta ) ....
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: ady_n şi 18 vizitatori