Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Diagnostic

Mesajde andrei macoveiciuc » 16 Dec 2015, 21:00

Nu au venit rezultatele astazi, mi-a zis ca maine. Poate nu a avut veterinaru timp sa mearga la laborator. Am observat azi mai multa activitate la urdinisul stupului care am restrans cuibu cu cateva zile in urma. Poate incep sa isi revina. Pe jos am vazut doar vreo trei ca se tarau iar moarte deloc astazi.Doamne ajuta!
andrei macoveiciuc

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde andrei macoveiciuc » 17 Dec 2015, 21:23

Au venit doar rezultatele la testul parazitar care este negativ. Testarea de viroze si bacterioze mai dureaza, poate maine.... Am intrebat la farmacia umana de oxitetraciclina si au decat un unguent. Au in schimb tetraciclina capsule, e buna in caz ca trebuie sa dau antibiotic?
O seara buna!
andrei macoveiciuc

Mesajde alin75 » 17 Dec 2015, 21:26

andrei macoveiciuc scrie:Au venit doar rezultatele la testul parazitar care este negativ. Testarea de viroze si bacterioze mai dureaza, poate maine.... Am intrebat la farmacia umana de oxitetraciclina si au decat un unguent. Au in schimb tetraciclina capsule, e buna in caz ca trebuie sa dau antibiotic?
O seara buna!

Da farmacii veterinare, nu sunt pe acolo?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
alin75

Mesajde nae » 17 Dec 2015, 22:11

alin75 scrie:Da farmacii veterinare, nu sunt pe acolo?

Sunt dar trebuie reteta , la albine nu poate avea ca e interzis .
Am folosit Oxitetraciclina=teramicina , pot sa-ti spun cum s-o folosesti (nu te ajuta dar ...), nu trateaza toate ''radacinile'' , mai sunt sulfamide ,eritromicina = trebuie sa caut in carti ca nu stiu cum si ce :)
La oxi :
-0.5-0.75 g/L sirop (puritate 99%) 200-300 g /fam din 3 in 3 zile 3 administrari si alte 2 la 5 zile intre ele (nu garantez acuratetea amintirilor )
Din practica :
- nu pudrare cu zahar praf = oxideaza in 6 ore parca -efect zero, il scoate afara
-siropul sa-l pui in cantitati mai mici si cresti gradual , il ia greu ca e amar + cand iti ''fierbe'' burta refuzi mancarea (un semn de boala este si existenta albinelelor moarte in haranitor-in sirop)
Fam stransa ,aerisita si afumata (varroa).
:)
nae

Mesajde andrei macoveiciuc » 17 Dec 2015, 22:30

La farmacii veterinare nu au oxitetraciclina si nici tetraciclina. Reteta pot face rost nu este problema. Nu scrie pe reteta ce tratezi cu medicamentul respectiv. Problema este ca nu este oxi decat in forma de unguent pentru cosuri. Asta nu ma ajuta cu nimic. Ori folosesc tetraciclina ori ceva echivalent cu oxitetraciclina. Asta in caz ca am nevoie musai.
andrei macoveiciuc

Mesajde nae » 17 Dec 2015, 22:32

Nu ai .
Cipru nu e in UE ?,cum iti da reteta pt antibiotic-tinta albina ?
nae

Mesajde andrei macoveiciuc » 18 Dec 2015, 08:43

Sunt prieten cu veterinaru si imi da reteta. Daca ai sti cate magarii se fac cu retetele ai sa fii uimit. Zicea veterinarul ca a mai dat si la altii antibiotic la albina, tetraciclina. Asta pe vremea cand se gasea la farm veterinara ca de cand cu UE nu mai este nimic. Da sa speram ca nu trebuie antibiotic. Momentan ploua de 2 zile si nu pot sa intervin cu nimic. O zi buna tuturor!
andrei macoveiciuc

Mesajde nae » 18 Dec 2015, 10:48

andrei macoveiciuc scrie: Momentan ploua de 2 zile si nu pot sa intervin cu nimic. O zi buna tuturor!

UMIDITATEA din aceste zile e cel mai bun laborator ;)
Salut si d-tale .
nae

Mesajde andrei macoveiciuc » 20 Dec 2015, 17:03

Nu au gasit nimic la laborator. Intre timp au trecu si ploile, iar fiind cald azi am facut un VF. De murit nu prea mai vad moarte, iar cele care sunt moarte sau muribunde au aripile mancate.Ce am observat si mi se pare interesant.... Am schimbat hranitorul la un stup, aveam in podisor si l-am inlocuit cu hranitor in rama.Am dat hranitorul nou cu ulei de floarea soarelui sa nu traga siropul in lemn, iar cand am pus hranitorul in lada albinele au incepul sa linga uleiul de pe lemn. Eu am sters lemnul bine inainte de al pune inauntru dar tot a ramas unsuros.La fel am procedat si cu lada cealalta cu ceva timp in urma, dar nu am observat fenomenul.Adica nu i-am dat atentie. Acea familie este mai activa in momentul de fata decat cea la care am schimbat hranitorul recent. O avea ceva a face cu uleiul? :?
andrei macoveiciuc

Mesajde kiloz » 20 Dec 2015, 18:08

Albinele incearca sa curete orice este strain pentru stup.Uleiul de floareasoarelui ,e lipicios,se lipesre orice mizerie in el chiar si albinele,cu timpul se oxideaza,rincezeste.Se poate sa contine si alte adaosuri sau chimicale.Cind fierbem lazile in ulei,uleiul este incalzit la 150-200 de grade.Si dupa aia uscat si vinturat bine,si asa albinele il curata interiorul lazii. Este bine sa aiba cit mai putin de lucru! Hranitorul trebuia fiert in parafina,sau in ceara topita.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz

Mesajde Mircea_63 » 20 Dec 2015, 18:41

Uneori mai binele este dusmanul binelui. Sa vezi cand o fi sa se rancezeasca uleiul ala...

Uleiul de in cu care se da pe lemn este ulei sicativat. Nu rancezeste ci se usuca si formeaza o pelicula rezistenta asemanatoare lacului. Asta de floare... se impute, nu se sicativeaza. Sicativarea fiind o polimerizare in prezenta oxigenului din aer.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde andrei macoveiciuc » 20 Dec 2015, 20:30

Cred ca o sa fac alte hranitoare in cazul asta si nu le mai dau cu nimic.Din pacate nu am ceara iar parafina nici atat.Doar sa cumpar niste ceara si sa o topesc iar apoi sa o torn in hranitor pentru a crea o pelicula. Uite asa invata omul, ULEIUL DE FLOAREA SOARELUI NU ESTE BUN!
Sa aveti o seara frumoasa!
andrei macoveiciuc

Mesajde nae » 20 Dec 2015, 20:42

andrei macoveiciuc scrie:Din pacate nu am ceara iar parafina nici atat.

Lumanari =parafina , nu din cele parfumate .
nae

Mesajde Mircea_63 » 20 Dec 2015, 20:44

Stai asa... Hranitoarele sunt scobite in lemn? sau din lemn si placaj imbinate?

Daca sunt scobite si nu curge siropul din ele, nu e neaparat nevoie sa le ceruiesti. In plus, daca e de ceruit, ceruieste imbinarile. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde andrei macoveiciuc » 20 Dec 2015, 21:04

Sunt din o bucata de lemn de brad scobita. Daca le fierb pe astea de le am in apa ar trebui sa iasa uleiul, nu? Si apoi le dau cu parafina (lumanari neparfumate).
andrei macoveiciuc

Mesajde paul » 22 Mai 2018, 07:12

Regina oua compact. Larvele sunt compacte. Puietul capacit este pestrit.
Am verificat infestarea cu varroa (am decapacit celule capacite de trantori) si n-am vazut nimic.
Ce ar putea fi ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE