Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde Balian » 03 Dec 2023, 07:51


O parcelă de porumb bio lângă stupina mea:
IMG-20190610-WA0008.jpg

În urmă cu 40 de ani porumbul nu arăta chiar așa dar aprope. Nu erau parcele bio.
Ce rezolvare propunem noi apicultorii, situaților ca asta? :?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2023, 09:04

Geza,
problema azi e că această chimicalizare a devenit exagerată.
Înainte nu dădeau toți cu atâtea substanțe.
Acum dau cu tot ce se poate și în doze mari.
Un fermier din zona mea mi-a zis: dau doză dublă, triplă de ierbicid.
Dacă s-ar da cu cap, ar fi mai puțin rău.
Anul acesta am mers la rapiță cu o parte din stup la 2 zile după ce a dat fermierul cu insecticid. Cu cealaltă parte am mers la câteva zile mai apoi, pt că așa s-a potrivit.
Stupii duși la 2 zile după stropire au pierdut albină față de ceilalți duși ceva mai târziu.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde Shrek » 03 Dec 2023, 12:14

Nici erbicidele nu mai sunt ce au fost. Am o proprietate in sud pe care am ingradit-o și încerc sa țin curat hotarul curat, fără bălării. De câțiva ani tot erbicidez cu tot felul de substanțe și pier unele bălării și apar altele. Am dat și cu substanță gata preparata de la un amic fermier și tot degeaba. Am cumpărat ceva erbicid total, gen glifosat, dar are un efect limitat! După câteva luni, apar bălăriile din nou! Poate o fi glifosatul cancerigen, dar ce exista acum pe piața, neagra, gri sau legala sunt în cea mai mare parte falsuri! Apa de ploaie! Mai degrabă substanțele folosite contra insectelor dăunătoare din culturi , gen ratisoara sau viermele sarma afectează în mod grav albinele. Zic și eu!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde Balian » 03 Dec 2023, 13:23

Glifosatul este anume inventat și ales că are efect pe moment. Frânează creșterea, nu omoară buruiana, numai frunzele le arde.

Mai țin minte când tatăl meu a dat cu ceva ierbicid pe un drum pavat cu cărămidă. Grupul de flori pe lângă, era mort 8 ani!
Glifosatul dă un atac și răsare buruiana iară să cumperi din nou. Nu 8 ani(!), că dă faliment fabrica.
Dacă noi dăm ca proștii cu substranțele, nu substanța este vinovat ci capul nostru prost. :cry:

Plus nici noi nu mai suntem ce am fost. Nu mai ieșim la sapă. Suntem oameni moderni. Atunci cum să fie cu glifosatul? :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde cristi_vidican » 03 Dec 2023, 22:37

Balian scrie:Mai țin minte când tatăl meu a dat cu ceva ierbicid pe un drum pavat cu cărămidă. Grupul de flori pe lângă, era mort 8 ani!

„Întreabă-l” cu ce a dat!
:lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde Balian » 04 Dec 2023, 11:12

A dat cu ceva ”bun de pe vremuri”. Lucrurile de azi nu sunt bune. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde cristi_vidican » 04 Dec 2023, 11:42

Balian scrie:A dat cu ceva ”bun de pe vremuri”. Lucrurile de azi nu sunt bune. :lol:

Apropo de lucrurile de azi ...
A ieșit noul Duster 3.
Arată foarte interesant la exterior. Parcă prea extravagant, dar e bine că ne-am plictisit de design fără personalitate la Dacia.
Dar, au scos motorul de 1.5 dci, care pe Renault este.
Și au put ceva Hibrid și nu știm cât costă bateria după ce-și va termina durata de viață? Că nu-mi imaginez baterie care să țină 15 ani ani.
E drept, nici mașinile actuale nu mai țin 15 ani.
Am avut un Golf 4 care l-am vândut anu trecut la un preț la care abia dacă luam o centrifugă nouă.
Și acum Golful merge perfect, cu un motor la care nu s-a umblat decât la cureaua de distribuție, filtre și mărunțișuri. El va merge la remat cu motorul neatins.

Deja devin nostalgic după trecut. Semn că îmbătrânesc.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7024
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde Shrek » 04 Dec 2023, 16:12

Am văzut noul duster în prezentare și arata binișor pentru vremurile actuale. Mai ales cel hibrid. Chestia este ca la mașinile noi, n-ai ce sa le faci când se opresc în drum. O împingi pe dreapta și chemi tractarea. Un exemplu concret: s-a oprit în mers ( dusterul), parca l-a scos cineva din priza. Mort! Sun câțiva amici, ii întreb ce ar putea fi, nimic! Astea mai noi , treba pus tester pe ele. Chem tractarea, o duc la un amic cu service, trec doua ore și ma suna : vina sa o iei. A puscat o siguranta! Siguranță o costat 2 ( doi lei). Tractarea ...1000 ( o mie)!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde Balian » 04 Dec 2023, 18:08

Este adevărat pentru mașini electrice, că nu există nici tradiție de fabricație de 100 ani ca la motoare cu ardere interne
și nici infrastructură la fiecare colț. Ce spunea Cristi este mașină hibrid, care chiar aceste neajunsuri rezolvă. Problemele
momentului. O mașină hibrid are un motor electric și unul pe benzină. Dacă eu nu mai vreau să economisesc nimic merg
cu benzină non stop. Nu folosesc pe cel electric. Dar folosesc că sunt calculat. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2868
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Glifosatul, erbicidul cancerigen ce omoară şi albinele..

Mesajde Shrek » 04 Dec 2023, 20:36

Hibridele sunt prea scumpe pentru clasa de mijloc! Dacă nu o cumperi pe firma sa faci o ghidusie cu impozitele nu se merita. Părerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3311
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08


Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori