Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nu stiu ce boala au !!! Rog ajutor

Mesajde ovidiu8403 » 17 Mai 2016, 23:04

astazi 17.05.2016 ora 17.20 la o singura familie , cea mai slaba din stupina , albine moarte pe placuta de zbor la urdinis in blocul de urdinis blocate in fata stupului , nu moarte ci asa amortite deabia miscau insa fara vlaga in ele , doi - trei pumni . 9rame in cuib la aceasta ora .4 rame 1/2 in magazie . din cauza vremii nu am putut deschide cuibul . in magazie o rama era cu larve si puiet capacit . am observat astfel capacele de la puietul capacit cu orifici multiple , nu aplatizat nu bombat , aspect normal insa cu perforatii , larvele in diverse pozitii , rasucite , cazute in celule , oua de 1 zi , larvele cu aspectul redat mai sus aveau puncte negre 2-3 in medie pe fiecare larva . familia cu pricina e intr-un rand de 11 stupi chiar la mijloc . la prima vedere cum nu am stiut sa apreciez m-am gandit la lipsa de mancare si la cald pierzandu-ma neavand alte posibilitati am luat un kg de zahar si l-am umezit intr-o punga de plastic pe rame . Ploua de 2 sapt cules fff slab . Acum dupa o prima consulatie si net ma bate gandu la loca europeana sau un furtisag dar mai degraba boala . nu miros urat de clei sau acru , maine intru in el, iau ramele la mana , caut matca si fac testul cu batul de chibrit . acum astept niste pareri de la binevoitori cu mai mute intamplari . daca e loca boala de puiet de ce cad albinele amortite in fata stupului . am verifcat alti 2-3 stupi sunt bomba . ar fi bine maine sa izolez , mut , chiar la distanta 5-6 km stupul in cauza ? sunt destul de afectat si mie teama ... multumesc cu stima . stupi cu pricina i-am mutat sambata de la o distanta de 7 KM .rog pareri .multumesc .Voi incarca poze maine
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Nu stiu ce boala au !!! Rog ajutor

Mesajde ovidiu8403 » 18 Mai 2016, 08:31

Si daca e o boala de puiet de ce atatea albine moarte si sau amortite cazute . ma gandesc ca a fost mai rece si au stat pe puiet pe urma l-au lasat si puietul a murit . loca europeana cea mai pretabila la ora aceasta si la conditile meteo actuale nu se manifesta prin atatea albine moarte . Voi vedea astazi dupa ora 17 cand ies de la munca ma duc si deschid lada . Tratament la loca de e se impune Oxitetraciclina din ce am citit in amestec cu zahar pudra presarat peste rame .
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Nu stiu ce boala au !!! Rog ajutor

Mesajde daffid mihailov » 18 Mai 2016, 09:41

E posibil o intoxicatie. Dacs larvele sunt intoarse e posibil sa fie "puiet in sac".
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Nu stiu ce boala au !!! Rog ajutor

Mesajde mp1959 » 18 Mai 2016, 10:49

LIpsa mancare, mor de foame... rapid sirop caldut (acum nu dupa mai tarziu)
mp1959
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Mai 2016, 10:45

Re: Nu stiu ce boala au !!! Rog ajutor

Mesajde ovidiu8403 » 18 Mai 2016, 11:13

e posibil . sa moara albinele in stup . iar afara salcamul in floare . e frig 7-8 grade nu zboara.am dat ieri cum ziceam un kg de zahar umezit . abia astept sa intru in el astzi.
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Nu stiu ce boala au !!! Rog ajutor

Mesajde cristian bh » 18 Mai 2016, 11:44

ovidiu8403 scrie:e posibil . sa moara albinele in stup . iar afara salcamul in floare . e frig 7-8 grade nu zboara.am dat ieri cum ziceam un kg de zahar umezit . abia astept sa intru in el astzi.

Dupa o saptamana la salcam,.....la un stup am fost nevoit sa-i pun niste sirop,ca batea vantul prin rame.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Nu stiu ce boala au !!! Rog ajutor

Mesajde varza » 18 Mai 2016, 14:58

Nu sunt un specilist dar verifica cantitatea de hrana disponibila...... ridica stupul cu tot si formeazati o parere. Daca sunt cat de cat ceva rezerve mai ramane posibilitatea familiilor bolnave ..... daca spui ca unele familii arata bine.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Nu stiu ce boala au !!! Rog ajutor

Mesajde ovidiu8403 » 18 Mai 2016, 22:40

Din familia respectiva jumate a murit , nu au avut mancare , nu a acoperit puietul fiind larg si larva neacoperita , puietul capacit neincalzit a murit . am restrans la 6 rame si am dat apiinvert si lor si la restul de familii cate umpic . salcamul stra sa se deschida la mine numai ca e rece si ploua zilnic . Nu am putut crede ca in mai sa moara o fam de foame . dar sunt la inceput si mai am de invatat , daca n u interveneam , in 2-3 zile era complet moarta .Multumesc de sfaturi , voi pune si niste poze . e trist ca din vina mea am avut albine moarte cat un roi ...
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Nu stiu ce boala au !!! Rog ajutor

Mesajde ovidiu8403 » 18 Mai 2016, 23:30

poze , nu faceti ca mine ... multumesc pentru raspunsuri
Fişiere ataşate
IMG797111.jpg
IMG795111.jpg
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Nu stiu ce boala au !!! Rog ajutor

Mesajde ovidiu8403 » 18 Mai 2016, 23:33

recolta rusinii . :(
dupa ce le-am adunat si eliminat din stup , am dat fuga la o consultatie , impreuna cu acel domn am dedus lipsa hranei , imi spunea ca le pot resuscita daca torn sirop pe ele , unele erau moarte , unele amortite , nu le-am mai bagat in stup . am turnat pe rame si intre intervale apiinvert , maine dimineara le bag si jumate de apivit ce mi-a ramas din iarna . deci nu faceti ca mine . sa dormiti prea linistiti si sa nu luati in seama rezervele insuficiente .
Fişiere ataşate
IMG800111.jpg
tristete ...
Cu cat inveti mai mult cu atat iti dai seama ca sti mai putin...
Avatar utilizator
ovidiu8403
 
Mesaje: 193
Membru din: 01 Iul 2013, 08:59
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Nu stiu ce boala au !!! Rog ajutor

Mesajde varza » 19 Mai 2016, 12:31

Bine ca ai intervenit altfel numarai doar cutiile.......Un sut in fund un pas inainte .
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori