Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Familii bolnave

Mesajde sorin hreamata » 11 Iul 2016, 13:51

Buna ziua!
Am 2 familii bolnave.Albinele nu mai pot zbura,nu mai ies la cules,mortalitate mare.Resturile din intestin sunt maronii ,dar nu au diaree.La o familie a murit matca.Ce boala ar putea fi si cum sa le tratez? Le-am dus din stupina la distanta mare, si le-am dat sirop cu oxitetraciclina.O familie a tras siropul ,una nu s-a atins de el .Nu s-au observat imbunatatiri. Multumesc anticipat!
sorin hreamata

Familii bolnave

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Familii bolnave

Mesajde varza » 11 Iul 2016, 16:35

sorin hreamata scrie:Buna ziua!
Am 2 familii bolnave.Albinele nu mai pot zbura,nu mai ies la cules,mortalitate mare.Resturile din intestin sunt maronii ,dar nu au diaree.La o familie a murit matca.Ce boala ar putea fi si cum sa le tratez? Le-am dus din stupina la distanta mare, si le-am dat sirop cu oxitetraciclina.O familie a tras siropul ,una nu s-a atins de el .Nu s-au observat imbunatatiri. Multumesc anticipat!

Asa dintro data ambele?? Doar albinele sunt bolnave sau si puietul prezinta anomalii??
Ultima oară modificat de varza pe 11 Iul 2016, 16:41, modificat de 2 ori în total.
varza

Mesajde jonny_it » 11 Iul 2016, 16:37

Poze, un film ceva?

Posibil sa fie o intoxicatie .. sau cine stie.
jonny_it

Mesajde cucubau » 11 Iul 2016, 22:10

In astfel de situatii medicamentul se administreaza prin pulverizare peste ramele cu puiet acoperite de albine.
Siropul administrat in hranitoare este luat doar de albinele sanatoase apte sa participe la muncile din stup si ajunge foarte greu acolo unde este necesar poate chiar deloc.
Un alt inconvenient al administrarii in hranitoare este faptul ca antibioticul ce nu este consumat se degradeaza .
cucubau

Mesajde glaliona » 11 Mai 2017, 17:34

Buna ziua , am un stup cu probleme . Din iarna a esit foarte depopulat si de atunci stagneaza . In primavara am observat ca un colt al lazii avea un strat de mucegai , am incercat sa remediez situatia dar mucegaiul tot aparea . Apoi am observat ca unele albine aveau pete albe pe abdomen , am banuit ca este din cauza mucegaiului si am schimbat lada . Cand am studiat mai bine lada afectata , am vazut ca in locul cu mucegai lemnul era sec in interior si era putred .Acum nu stiu daca acea familie se mai poate trata , daca acea lada mai poate fi reconditionata .Astept pareri si sfaturi .
glaliona

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE