Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

puiet varos

Mesajde saremi » 28 Aug 2016, 15:29

va rog sa-mi spuneti cum si cu ce se poate trata puietul varos.
am gasit 3 familii cu puiet varos acum in final de august.
ce se poate face?
am cautat MICOCIDIN SAU CODRATIN dar nu se gaseste!!!
multumesc.
saremi
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Aug 2013, 21:46

Re: puiet varos

Mesajde proapis13 » 28 Aug 2016, 15:37

Cauta informatia la adresa de mai jos
viewtopic.php?f=8&t=446&hilit=PUIETUL+VAROS#p6100
la mine in zona nu am vazut cele doua medicamente...din cate stiu sunt interzise...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: puiet varos

Mesajde Cristi A » 29 Aug 2016, 13:49

FUNGISAN (am avut acum 3 ani un singur stup cu puiet varos, 2-3 tratamente sunt suficiente. Schimba si matca.)

INDICATII: in tratamentul bolilor de puiet: racit, varos, pietrificat, aspergiloza, ascosferoza, micoze si mucegaiuri, ale ramelor/fagurilor si ale stupilor

SUBSTANTA ACTIVA: ammonium quaternary (didecyl dimethil ammonium bromide)ACTIUNE: efect pronuntat fungicid si antiseptic. Nu este toxic pentru albine.

PREZENTARE: flacon brun-inchis, 100 ml solutie de adaugat in apa sau sirop

ADMINISTRARE: 2 ml FUNGISAN la 1 litru de sirop 1/1Pentru pulverizare: 20 ml FUNGISAN la 1 litru de apa fiarta si racita.

Recomandam pulverizarea fagurilor de la rezerva inainte de introducerea lor in stupi, precum si pulverizarea peretilor si a fundurilor stupilor inainte de popularea lazilor cu albine. S-a observat ca bolile puietului sunt produse de ciupercile microscopice din mediul umed si intunecos al stupului. Folosirea FUNGISAN inhiba dezvoltarea acestora.

Flaconul de 100 ml solutie se adauga in 50 litri sirop sau in 5 litri apa (pt. pulverizare)
Cristi A
 
Mesaje: 20
Membru din: 29 Oct 2012, 09:31

Re: puiet varos

Mesajde eugen. » 22 Sep 2017, 17:58

Cristi A scrie:FUNGISAN (am avut acum 3 ani un singur stup cu puiet varos, 2-3 tratamente sunt suficiente. Schimba si matca.)

INDICATII: in tratamentul bolilor de puiet: racit, varos, pietrificat, aspergiloza, ascosferoza, micoze si mucegaiuri, ale ramelor/fagurilor si ale stupilor

SUBSTANTA ACTIVA: ammonium quaternary (didecyl dimethil ammonium bromide)ACTIUNE: efect pronuntat fungicid si antiseptic. Nu este toxic pentru albine.

PREZENTARE: flacon brun-inchis, 100 ml solutie de adaugat in apa sau sirop

ADMINISTRARE: 2 ml FUNGISAN la 1 litru de sirop 1/1Pentru pulverizare: 20 ml FUNGISAN la 1 litru de apa fiarta si racita.

Recomandam pulverizarea fagurilor de la rezerva inainte de introducerea lor in stupi, precum si pulverizarea peretilor si a fundurilor stupilor inainte de popularea lazilor cu albine. S-a observat ca bolile puietului sunt produse de ciupercile microscopice din mediul umed si intunecos al stupului. Folosirea FUNGISAN inhiba dezvoltarea acestora.

Flaconul de 100 ml solutie se adauga in 50 litri sirop sau in 5 litri apa (pt. pulverizare)


este sau nu Fungisan ul antibiotic ?
eugen.
 
Mesaje: 265
Membru din: 09 Sep 2011, 20:55
Localitate: Prahova

Re: puiet varos

Mesajde jonny_it » 22 Sep 2017, 18:06

saremi scrie:va rog sa-mi spuneti cum si cu ce se poate trata puietul varos.
am gasit 3 familii cu puiet varos acum in final de august.
ce se poate face?
am cautat MICOCIDIN SAU CODRATIN dar nu se gaseste!!!
multumesc.


Daca ai umiditate in stup, sau zona este foarte umeda(frecvent ceata, sau zona joasa) sau ai stupii prea aproape de pamant - rezolva asta mai intai.
Apoi strange bine cuibul, stimuleaza putin cu sirop si daca poti schimba reginele. Trece boala si fara alte tratamente.

Se mai poate trata cu clor, dar nu recomand.

Nu am mai vazut puiet varos in stupina mea din 2004 :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: puiet varos

Mesajde stefanmadalin » 22 Sep 2017, 18:10

Fungisanul nu este antibiotic
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: puiet varos

Mesajde balasbebe » 22 Sep 2017, 18:29

saremi scrie:va rog sa-mi spuneti cum si cu ce se poate trata puietul varos.
am gasit 3 familii cu puiet varos acum in final de august.
ce se poate face?
am cautat MICOCIDIN SAU CODRATIN dar nu se gaseste!!!
multumesc.

Daca mai esti pe aici si ne citesti acum este momentul sa schimbi matca si scapi de puietul varos.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori