Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde CristianBee » 29 Aug 2016, 10:30

Ziua buna ,

De cand m-am apucat de apicultura am descoperit si m-am confruntat cu o multitudine de probleme . Printre acestea capitolul : BOLI , este cel mai important . Degeaba ne straduim sa ELIMINAM un parazit sa un fung daca nu am inteles modul in care acestia se folosesc de albine . Cel mai important este sa intelegem aceste lucruri si mai apoi sa lu-am masuri in a ajuta albina sa lupte cu aceste boli . Masurile pot fi profilactice/preventive sau curative ( intr-o masura in care sa aduca boala la un nivel la care albina sa se poata lupta cu aceasta ) deoarece nici o substanta nu va duce la eliminare unei boli cidoar la mascarea acesteia . Trebuie sa stim cu cine are albine de a face pentrua o putea ajuta .
Asadar va invit in a discuta de la masurile pe care le putem lu-a prin echipamentul utilizat pana la biologia bolilor care ne va spune cum sa ajutam albina in lupta contra acestora .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde cucubau » 26 Oct 2016, 23:03

http://www.accesoriivin.ro/accesorii-vinificatie/instrumente-de-laborator/fitile-sulf
Un medicament vesnic valabil fara restrictii si obiectii din partea UE.
Folosirea lui se poate face pe toata perioada anului .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde balasbebe » 27 Oct 2016, 08:14

Nu au ce cauta mistocarii si criminalii pentru noi.
:oops:
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde stefanmadalin » 27 Oct 2016, 09:27

E greu cu combaterea asta integrata.
Exemplu combatere integrata a varroa: Slectie pe material genetic, rame fara celule de trantor/rama claditoare, fund antivarroa, pudrari cu zahar, uleiuri volatile, si in final ceva amitraz, taufluvalinat, timol, flumetrin...s.a.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde balasbebe » 27 Oct 2016, 13:05

Cu cat o matca este mai buna cu atat se umple mai tare cu Varroa.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde stefanmadalin » 27 Oct 2016, 18:07

Cu cat intram mai multi pe topic cu atat numarul mesajelor o sa creasca. :D
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde FlorinPlopsoru » 27 Oct 2016, 19:04

stefanmadalin scrie:Cu cat intram mai multi pe topic cu atat numarul mesajelor o sa creasca. :D

Da !pacat ca suntem multi doar pe forum! In viata reala mai ne ferim unii de alții si la vetre si la tratamente! Cred ca ,,un tratament ideal ,, ar fi sa ne unim cumva,sa acționăm colectiv, sa ne distribuim bine in bazele melifere ,sa facem tratamente concomitent,sa renunțam la o buna parte din producție pt a face selecție,sa mai investim si ceva in cercetare. Am putea cumva sa nu mai vindem albine celor care nu ne dovedesc un minim de cunoștințe in apicultura si ,,ceva,, juniorat( stim ce poate însemna un vecin care face stimulări cand il taie capul si tratează ,,BIO,, orice problema ca in epoca afumaturilor cu balega) . Cumva mai mult ,,antrenament,, pt juniori ( pt ca sunt unul si ma lovesc de multe ziduri cand întreb ceva,si am trei apicultori seniori aproape de mine) ,chiar si valorificarea mierii ar trebui sa o facem impreuna( ma doare cand vad in supermarchet sirop la 3o lei 900g si strâmba din nas la 25 lei kg de miere polifloră -majoritar izmă). Un medicament universal ar fi sa nu mai fim egoiști fata de oameni si fata de albine. Oricum e o utopie ce vb eu acum...nu ma luați in seama!!!!
cine zice ca sta bine, sa ia aminte sa nu cada!!!
FlorinPlopsoru
 
Mesaje: 106
Membru din: 15 Dec 2015, 23:00
Localitate: Plopsoru Giurgiu

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde nicu68 » 27 Oct 2016, 19:07

[quote="balasbebe"]Cu cat o matca este mai buna cu atat se umple mai tare cu Varroa.aveti mare dreptate sunt de aceiasi parere
nicu68
 
Mesaje: 110
Membru din: 24 Feb 2011, 23:17
Localitate: sibiu

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 20:35

balasbebe scrie:Cu cat o matca este mai buna cu atat se umple mai tare cu Varroa.


De ce s-ar umple mai tare cu varroa ? .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde balasbebe » 27 Oct 2016, 21:30

Am un prieten stupar care de curand a pierdut marea majoritate a stupilor. Avea bani si cumpara matci de calitate. El dadea rama dupa rama. Era plin de puiet,de oua si fara acoperire. A mers cat a mers bine dupa care in fiecare iarna pierdea foarte multe familii. Cu zecile pierdea si nu invata minte. Facea tratamentele dar fara sa verifice gradul de infestare. Ramaneau ramele cu miere, albinele dispareau sau mai rau ori murdareau ramele ori se bagau cu capul in celule si le gasea moarte. Iar cumpara matci, facea alti roi si peste iarna dispareau, s-au tot micsorat efectivele.

Mai bine toamna omori o matca decat sa omori cateva rame cu albine. Noi daca schimbam anual matcile nu mai avem nici un criteriu de selectie. La fundul antivarroua albinele nu trebuie sa curete decat de albine moarte, deoarece capacele de ceara pica prin site. La fel cad si larvele de puiet varos.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde CristianBee » 27 Oct 2016, 22:36

Nu a-ti raspuns la intrebare ! . :D
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde stefanmadalin » 28 Oct 2016, 05:55

E lasa, nu toate intrebarile au raspuns. Obisnuieste-te!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde balasbebe » 28 Oct 2016, 06:29

Am zis ca o matca buna depune oua mai mult decat puterea de acoperire a albinelor. Sunt perioade mai calde cand nu sunt probleme, dar dupa 2-3 nopti reci se raceste puietul marginas. Acolo intarzie si se poate imperechea si a doua femela de varoa. Inca nu a aparut colonia care sa se apere, deoarece paduchele este mai vioi decat albina.
In aceasta toamna tot ce a fost mai puternic cu o mare populatie a fost foarte infestata. Roii au ramas mult mai buni, iar familia a ajuns cat un roi. Vorbesc de situatia mea din una din stupine. Nu am dat la timp caturile sa pot face tratamentul. Am inceput doar in 25 august cand de fapt a fost mult prea tarziu.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde filip » 28 Oct 2016, 09:39

Toti doriti matci bune. E ok.
Ce inseamna o matca buna ?
O matca buna in opinia mea e acea matca care reduce ponta in lipsa de cules.
Toamna inceteaza ponta la sfarsitul lunii august.
De aici si discutia despre gradul mare de infestare.
Daca ai facut tratament in august si ai pus o banda ,doua de Mavrirol in functie de cat de populat este,atunci varroua e tinuta sub control.
Unde se greseste totusi?
Se greseste la asigurarea hranei pentru iernare .
In august in loc sa se dea cantitati mari de sirop unde e cazul,se face o stimulare care se transforma in puiet.Si se merge tot asa pana la sfarsitul lunii septembrie.
Unde se rupe lantul varroua ?
O perioada lunga a stupului fara puiet.Septembrie-ian ori Octombrie-Feb.
Deci cei care sustin ca stupul la aceasta data trebuie sa aiba puiet se inseala.
Asta e parerea mea si asa procedez eu :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde mellis » 28 Oct 2016, 10:31

Intercalarea tratamentelor "alternative" in care multa lumea nu crede, cu cele traditionale date an de an.
Un tratament cu uleiuri volatile pe benzi - folosite de multa lume, face minuni.
Au fost ani cand amitrazul nu a mers - fie din metode diverse de aplicare "dupa ureche" fie din scule "performante" folosite tot dupa ureche.
Nu mi-as lasa stupina doar pe baza unui component activ.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde yulian » 28 Oct 2016, 11:39

balasbebe scrie:Cu cat o matca este mai buna cu atat se umple mai tare cu Varroa.

Cel mai bun stup, cu cea mai mare productivitate din stupina a avut la tratamentele din aceasta toamna cei mai multi varroa :shock:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori