Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde SorinDaniel » 01 Noi 2016, 01:01

balasbebe scrie:Am zis ca o matca buna depune oua mai mult decat puterea de acoperire a albinelor.

Asta depinde de noi, cat de strans tinem cuibul.

tiih scrie:Ca dl cucubau am intalnit cu ceva ani in urma destule cazuri cu puiet peste puterea de acoperire a albinelor ..in august -septembrie iar stupii i-am gazat fara mila caci erau intr-un evident declin,matca depunea in disperare oua iar familia de albine se diminua vazand cu ochii :idea: (anumite viroze+nosema)


Ati incercat sa strangeti cuibul, sa eliminati catul daca are si sa stimulati un sirop medicamentos? Sau poate ati considerat ca orice interventie in plus la acea familie nu merita, consumati timp si efort pentru nimic. Atunci ati ales varianta interventie minima pentru o mai mare eficienta in activitatea dumneavoastra ?
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde tiih » 01 Noi 2016, 09:32

tiih scrie:Ca dl cucubau am intalnit cu ceva ani in urma destule cazuri cu puiet peste puterea de acoperire a albinelor ..in august -septembrie iar stupii i-am gazat fara mila caci erau intr-un evident declin,matca depunea in disperare oua iar familia de albine se diminua vazand cu ochii :idea: (anumite viroze+nosema)


Ati incercat sa strangeti cuibul, sa eliminati catul daca are si sa stimulati un sirop medicamentos? Sau poate ati considerat ca orice interventie in plus la acea familie nu merita, consumati timp si efort pentru nimic. Atunci ati ales varianta interventie minima pentru o mai mare eficienta in activitatea dumneavoastra ?[/quote]

Am ales aceasta varianta((gazarea) ptr ca incepand cu anul 2000 ...cand s-a interzis prezenta antibioticelor in miere..nu am mai folosit gram de antibiotic in stupina (eu care pana atunci foloseam antibiotic gen streptomicina pentru stimularea ponteii matcii!!! sau teramicina...locamicin....ptr cazuri mai grave de boala(LE) sau chiar profilactic).
Cand anual obtii o cantitate mare de miere,si ai un numar suficient de stupi(nu "plangi" daca gazezii 1...2..stiind ca poate asa ai salvat 100....200) e metoda cea mai eficienta si cea mai SIGURA!
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde SorinDaniel » 01 Noi 2016, 10:47

tiih scrie:Am ales ultima varianta ptr ca incepand cu anul 2000 ...cand s-a interzis prezenta antibioticelor in miere..nu am mai folosit gram de antibiotic in stupina (eu care pana atunci foloseam antibiotic gen streptomicina pentru stimularea ponteii matcii!!!)

Stiu ca sunt stupari care fac cate 10,15 tratamente cu amitraz pe an. Amitrazul ramane in ceara si de aici va putea fi depistat si in miere. Cred ca eliminarea amitrazului nu este o solutie, mai bine reducem tratamentele, incercam sa folosim pentru mierea marfa rame care sa nu fi fost in stupi cand am tratat. La fel si pentru oxitetraciclina sau streptomicina.
Nu mai dam pentru stimulare dar pentru o familie cu simptome de boala eu zic ca nu strica. Sunt de acord chiar cu un mic tratament preventiv macar o data la doi ani. Poate exista stupari care datorita experientei care o au cu procesatorii, ma vor contrazice. :) dar eu cred ca nu iasa in miere daca procedam asa.

Anul acesta, in toamna am facut un singur tratament cu taktic prin fumigatie cu furetro iar la 7 zile am introdus benzi cu taktic. Am facut un control zilele trecute la un stup si nu prezenta paduchi, In mod normal, as vrea sa mai fac un tratament acum cand nu mai au puit. Dar timpul nu permite si daca vad ca nu au paduchi , renunt la tratament.

Exista pareri ca albina pe celula mai mica, cu un spatiu mic intre rame, pastreaza o igena mai buna si sunt rezultate bune impotriva varoua.
Eu nu incerc asa ceva pentru ca nu am timp de experimente si nici nu vreau o solutie care nu are un stas la noi si nu este pe deplin verificata.

Cum procedez eu :
1. Primavara un tratament cu taktic si la 4-5 zile benzi impregnate cu taktic.
Problema cea mai mare este controlul varoua in timpul culesului.
2. Stropiri cu sirop de zahar 1/1 , cand se umbla in stup sau deasupra podisorului cu sita. Metoda se pare ca da rezultate.
3. Administrarea de uleiuri esentiale
4. Dupa ce se extrage miere de salcam, incerc sa mai fac un tratament. cu taktic daca constat ca au paduchi
5. Toamna fac tratamentele care le-am spus.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde tiih » 01 Noi 2016, 12:49

Ptr Sorin....vezi ca faci niste confuzii...armitrazul nu e un antibiotic....
Nu am gazat nici un stup din cauza paduchelui....Probleme sunt cu virozele.....Sunt putini stupi in tara care mor din cauza paduchelui si foarte multi care mor din cauza virozelor.Poarta de intrare in organisnul albinelor pentru unii virusi o constituie intepaturile paduchelui...iar pericolul e mortal CAND STUPINA E INFESTATA CU ACESTI VIRUSI.....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde SorinDaniel » 01 Noi 2016, 13:23

tiih scrie:Ptr Sorin....vezi ca faci niste confuzii...armitrazul nu e un antibiotic....
Nu am gazat nici un stup din cauza paduchelui....Probleme sunt cu virozele.....Sunt putini stupi in tara care mor din cauza paduchelui si foarte multi care mor din cauza virozelor.Poarta de intrare in organisnul albinelor pentru unii virusi o constituie intepaturile paduchelui...iar pericolul e mortal CAND STUPINA E INFESTATA CU ACESTI VIRUSI.....


Nu am afirmat asta, nu fac nici o confuzie, sigur ca nu este antibiotic.
Am dat doar exemplu referitor la ce spuneati despre motivul pentru care nu mai folositi streptomicina, adica mierea la procesator.
Se pare ca in viitor si amitrazul va fi interzis datorita remanentei in ceara si automat, ajunge in miere.
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde bogdanel0887 » 02 Noi 2016, 10:28

Va rog sa-mi spuneti si mie cum ar fi mai bine sa procedez. Am facut un tratament cu varachet in august, unul la sfarsitul lunii sepembrie si unul in octombrie. Normal ar mai trebui unul dar am fost plecat si nu am putut. Pot pune Mavrirol acum? e prea tarziu? sau sa mai fac unul cu varachet? Mentionez ca au cazut multi paduchi si la ultimul tratament.
bogdanel0887
 
Mesaje: 15
Membru din: 09 Iul 2015, 14:11

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde danielM » 02 Noi 2016, 11:10

În zilele următoare se anunță o încălzire. Nu ştiu ce zona eşti. Urmăreşte vremea şi mai aplică un varachet după prospect.
danielM
 
Mesaje: 198
Membru din: 25 Feb 2011, 13:31
Localitate: Reteag , jud BN

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde SorinDaniel » 02 Noi 2016, 12:44

Eu as pune benzi cu MAVRIROL
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde SorinDaniel » 02 Noi 2016, 12:55

Depinde intradevar de vreme, daca este cald, se poate trata si cu Varachet dar benzile de Mavrirol actioneaza pe termen mai lung. Conteaza mult si gradul de infectare.
La o infectare mai puternica as trata cu Varachet (albinele sa nu fie in ghem).
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde bogdanel0887 » 02 Noi 2016, 15:37

Sunt langa Pitesti. Dupa cum arata fundul stupilor dupa ultimul tratament cred ca infestarea era destul de puternica. O sa le fac totusi un tratament cu Varachet in weekend daca sunt peste 15 grade .
bogdanel0887
 
Mesaje: 15
Membru din: 09 Iul 2015, 14:11

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde SorinDaniel » 02 Noi 2016, 21:42

Nu gresesti, poti sa le faci, au anuntat cald.
Eu am facut o proba, la 40 albine am avut 3 paduchi asa ca este posibil sa le fac si eu un tratament. :)
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde Shrek » 02 Noi 2016, 22:10

Eu am facut o proba, la 40 albine am avut 3 paduchi asa ca este posibil sa le fac si eu un tratament. :)[/quote]
Zau? Ai socotit cu regula de trei simpla de ti-au iest doar trei paduchi? La fix 40 de albine?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde pvc » 02 Noi 2016, 22:47

Am folosit si anul trecut si anul acesta Taktik.In o sticla de 2 L de apa aqua carpatica am bagat vreo 85 de fasii de lemn 300/20/2 mm si peste am rasturnat, amestecat in prealabil, continutul unui flacon de Taktik si 1.8 l ulei de floarea soarelui.Amestecul rezultat ajunge pt 2 sticle, adica pt vreo 170 bete, adica pt 170 familii.Betele stau in solutie minim 24 ore.cu cateva ore inainte de folosire sticlele se tin cu gura in jos pt a se scurge.Lichidul se refoloseste pt tratamentul nr 2 si chiar pt al 3-lea tratament, cu observatia ca lichidul o sa fie din ce in ce mai putin datorita impregnarii.La al 3-lea tratament am tinut sticla 1 zi in pozitie normala si a 2-a zi cu dopul in jos. Betele impregnate se gauresc cu o "sula" sau o bormasina. sa baga o scobitoare pe gaura rezultata si se aseaza intre rame.La familiile puternice se pot pune cate 2 bete.Eu in momentul in care am bagat al 2-lea bat (al 2-lea tratament) bagheta veche am lasat-o sus pe speteze.Mai ieftin si mai eficace tratament nu am gasit.Si am incercat formic,varachet si oxalic.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde SorinDaniel » 02 Noi 2016, 22:48

Shrek scrie:Eu am facut o proba, la 40 albine am avut 3 paduchi asa ca este posibil sa le fac si eu un tratament. :)

Zau? Ai socotit cu regula de trei simpla de ti-au iest doar trei paduchi? La fix 40 de albine?[/quote]
Am si eu o intrebare , tu sti cum sa verifici daca albinele tale au paduchi ? De numarat pana la trei , fi sigur ca stiu sa numar. :lol:
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde Shrek » 02 Noi 2016, 23:56

Io nu numar paduchii, ii cubez!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde SorinDaniel » 03 Noi 2016, 00:16

Eu ii numar ca nu am atatea cuburi .
Avatar utilizator
SorinDaniel
 
Mesaje: 297
Membru din: 27 Aug 2012, 08:54
Localitate: CRAIOVA

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori