Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde stefanmadalin » 28 Oct 2016, 12:23

filip scrie:Ce inseamna o matca buna ?
O matca buna in opinia mea e acea matca care reduce ponta in lipsa de cules.
Toamna inceteaza ponta la sfarsitul lunii august.


De curiozitate, in ce zona esti si cate culesuri ai? Ca eu stau intr-o zona f secetoasa unde am 2 culesuri mari/an, si alea vai de ele. Si am avut puiet tot timpul prin stupi.
La inceput de octombrie se cam termina puietul prin stupi. Mai ramane ici colo cate o palma..
Plus ca este o curba a puietului, care are maxim prin iunie-iulie, dupa care incepe sa scada. Poti sa ai culesuri, ca familia tot scade din puiet, cum de altfel ea creste primavara intens chiar si in lipsa de cules.

Curba asta cred ca depinde de durata zilei.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde filip » 28 Oct 2016, 12:45

Am stupii in vestul tarii.
Una e culesul din natura si altceva e stimularea.
Eu dau jos magaziile in octombrie odata cu prima impachetare.Impachetarea o fac in doua etape.
Asta poate fi motivul pentru care inceteaza ponta mai repede matcile.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde balasbebe » 28 Oct 2016, 16:24

yulian scrie:
balasbebe scrie:Cu cat o matca este mai buna cu atat se umple mai tare cu Varroa.

Cel mai bun stup, cu cea mai mare productivitate din stupina a avut la tratamentele din aceasta toamna cei mai multi varroa :shock:

Este bun pana la un punct. Are o curba foarte critica. Daca nu prinzi la timp intra pe maxim 3 rame sau dispare albina. Ramane doar o mana de albine cu o matca.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde cucubau » 28 Oct 2016, 19:26

balasbebe scrie:Am zis ca o matca buna depune oua mai mult decat puterea de acoperire a albinelor.

Apicultura bat-o vina , nu este o stiinta exacta si todeauna lasa loc de interpretare. Niciodata o matca ori cat de buna ar fi nu ponteaza mai mult decat i se permite.
Faptul ca in anumite familii exista puiet peste puterea de acoperire a albinelor este un indiciu grav , fara interventia apicultorului acele familii se depopuleaza .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde gica.mosu » 28 Oct 2016, 19:39

:shock: ...Un om ,animal cand e cu un picior in groapa si simte ca .....se agata de ultima"sansa" pt a mai traii :idea: Aceieasi treba se intimpla si in fam de albine..cele slabe(cu albina putina) ,bolnave ....,deci nu va mai mirati ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 28 Oct 2016, 20:20

FlorinPlopsoru scrie: Oricum e o utopie ce vb eu acum...nu ma luați in seama!!!!

Nici nu ententionam .
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde balasbebe » 28 Oct 2016, 21:08

cucubau scrie:
balasbebe scrie:Am zis ca o matca buna depune oua mai mult decat puterea de acoperire a albinelor.

Apicultura bat-o vina , nu este o stiinta exacta si todeauna lasa loc de interpretare. Niciodata o matca ori cat de buna ar fi nu ponteaza mai mult decat i se permite.
Faptul ca in anumite familii exista puiet peste puterea de acoperire a albinelor este un indiciu grav , fara interventia apicultorului acele familii se depopuleaza .

In plina dezvoltare o matca buna va spun eu ca nu stie sa se opreasca. Uneori stupul ramane fara mancare, albinele consuma puietul capacit dar matca continua sa depuna oua. De regula se intampla primavara prin aprilie, mai cand au o abundenta de polen in natura sau este multa pastura in stup.
O matca nu va depune oua daca nu este hranita, dar asa cum am zis una buna forteaza albinele sa o hraneasca, altele sa lustruiasca celulele iar ea sa depuna uneori mai mult decat ne dau noua cartile copiate si traduse din lteratura sovietica.
O matca buna daca nu-i dai spatiu va trece dupa diafragma si acolo depune oua, pe fagurii claditi. Nu o data am gasit si diafragma ouata.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde CristianBee » 28 Oct 2016, 21:47

balasbebe scrie:
cucubau scrie:
balasbebe scrie:Am zis ca o matca buna depune oua mai mult decat puterea de acoperire a albinelor.

Apicultura bat-o vina , nu este o stiinta exacta si todeauna lasa loc de interpretare. Niciodata o matca ori cat de buna ar fi nu ponteaza mai mult decat i se permite.
Faptul ca in anumite familii exista puiet peste puterea de acoperire a albinelor este un indiciu grav , fara interventia apicultorului acele familii se depopuleaza .

In plina dezvoltare o matca buna va spun eu ca nu stie sa se opreasca. Uneori stupul ramane fara mancare, albinele consuma puietul capacit dar matca continua sa depuna oua. De regula se intampla primavara prin aprilie, mai cand au o abundenta de polen in natura sau este multa pastura in stup.
O matca nu va depune oua daca nu este hranita, dar asa cum am zis una buna forteaza albinele sa o hraneasca, altele sa lustruiasca celulele iar ea sa depuna uneori mai mult decat ne dau noua cartile copiate si traduse din lteratura sovietica.
O matca buna daca nu-i dai spatiu va trece dupa diafragma si acolo depune oua, pe fagurii claditi. Nu o data am gasit si diafragma ouata.


Domnule @balasbebe :

Nu matca decide unde si cum , ponta fiind o rezultanta a mai multor factori ( culegatoarea , doicile , temperaturile , starea de sanatate ) .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde balasbebe » 28 Oct 2016, 21:58

Ai uitat un lucru esential si anume rasa. Prin tot ce ai zis pot albinele sa faca orice in stup, daca ea nu poate mai mult, tot la matca ajungem. Una tanara in stup va oua si pe rame noi, pe cand una batrana doar pe rame vechi. Multi fug dupa BK, dupa anumite rase obtinute cu multa truda.
Daca intr-un stup se observa ca nu are dezvoltare buna se schimba matca si este rezolvata problema. Nu asteptam sa moara albinele celei inlocuite si sa se schimbe garda.
Zici de cules dar la BK ele nu stiu sa se opreasca desi nu mai este cules, deja este rece. Unele s-au oprit din august iar altele inca mai depun oua si au puiet ca nu le poti opri, pana nu le bagi in bigudiu sa poti face tratamentul fara puiet.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde balasbebe » 28 Oct 2016, 22:03

Salut , sunt Cristian Nichifor , 19 ani din Tulcea , stau in Satu Nou . Primul contact cu albinele a fost acum 3 ani cand am fost înțepat de vre-o zece ori si asa cum eram capsat m-am întrebat de unde erau oare si asa am ajuns la un vecin 5 case mai departe si am dat de el ( avea cam 70 de stupi ) . Apoi varul meu mi-a luat-o inainte cu cei 12 stupi ai lui la care mi-am bagat si eu nasu' si sa le bibilesc ici colo . Am m-ai fost pe la el sa vad ce si cum printr-un pastoral in delta asa pe toamna la floare si m-a prins pasiunea si dorința de a avea albinele mele , si asa am ajuns aici si acum in ziua de azi . Hotărât si convins sa am albine in ca de atunci am tot stat cu nasu' prin cărți ( niciodata nu's detule ) si forumuri ( românești , străine ) m-am apucat sa i-mi fac singur corpurile de stup si anume corpuri de 3/4 ME cu soclu detasabil , podisor plasa si capac cu osb , polistiren si tabla apoi urmând sa le dau de doua ori cu ulei de in sicativat ( aci' îi dilema ori vopsea ori ulei , da eu zic ca ar fi mai bun uleiul .... voi ? ) dar mai trebuie si vremea sa se mai încălzească ca sa pot da .
Inca mai vorbesti din asa zisa literatura tradusa.
Din 1979 stau intre albine si am vazut mult mai mult decat scrie negru pe alb.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde CristianBee » 28 Oct 2016, 22:18

@balasbebe :

Nu am dat la timp caturile sa pot face tratamentul .


Sunt perioade mai calde cand nu sunt probleme, dar dupa 2-3 nopti reci se raceste puietul marginas.
In aceasta toamna tot ce a fost mai puternic cu o mare populatie a fost foarte infestata. Roii au ramas mult mai buni, iar familia a ajuns cat un roi.[/quote]

Este de preferat sa inducem o pauza in cresterea de puiet " brood break " imediat dupa ultimul cules mare din an . Pe la mine este FS ce se termina pana in 15 Iulie .
Putem sa lu-am puietul ( mai lasa-m 1R de larvar + matca ) completam cu FA , hranim si tratam . Un tratament in lipsa de puiet capacit va avea efecte maxime .

Sunt perioade mai calde cand nu sunt probleme, dar dupa 2-3 nopti reci se raceste puietul marginas.


Pai si nu ar fi bine sa tine-m cuibul strans ... :) ?

In aceasta toamna tot ce a fost mai puternic cu o mare populatie a fost foarte infestata.


Cum a-ti ajuns la o astfel de concluzie ? .

Roii au ramas mult mai buni, iar familia a ajuns cat un roi.


Daca tinem cont ca distributia albinelor pe clase de varsta este diferita intr-un stup mare si un este diferita de aici si diferenta . O colonie mare dupa ultimul cules are mai multa culegatoare ce va muri in 10-15 zile dupa cules in timp ce roiul are mai putina culagatoare si mai multa albina casnica . De aici si diferenta de depopulare . Asa ca o colonie mare ce avea 50000 albine si 1500 de varroa = 3 % infestare , dupa ce a muriit culegatoarea a ajuns sa aibe la 30000 albine tot
1500 varroa = 5 % ceea ce este un salt imens ce se suprapune pe momentul cand albina scade ca numar iar varroa creste tot mai mult .
Fişiere ataşate
ipm1-2.jpg
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde CristianBee » 28 Oct 2016, 22:28

balasbebe scrie:Ai uitat un lucru esential si anume rasa. Prin tot ce ai zis pot albinele sa faca orice in stup, daca ea nu poate mai mult, tot la matca ajungem. Una tanara in stup va oua si pe rame noi, pe cand una batrana doar pe rame vechi. Multi fug dupa BK, dupa anumite rase obtinute cu multa truda.
Daca intr-un stup se observa ca nu are dezvoltare buna se schimba matca si este rezolvata problema. Nu asteptam sa moara albinele celei inlocuite si sa se schimbe garda.
Zici de cules dar la BK ele nu stiu sa se opreasca desi nu mai este cules, deja este rece. Unele s-au oprit din august iar altele inca mai depun oua si au puiet ca nu le poti opri, pana nu le bagi in bigudiu sa poti face tratamentul fara puiet.


Daca nu poate normal ca o schimbam . Daca din 40 de stupi de pe o vatra 30 merg si 10 nu ( avand aceleasi conditi de hrana , sanatate cantitae albina ) ajungem la matca , matca pe care o schimbam .

[quote Nu asteptam sa moara albinele celei inlocuite si sa se schimbe garda. ][/quote]

Ai nu am inteles nimic ...

Zici de cules dar la BK ele nu stiu sa se opreasca desi nu mai este cules, deja este rece.


Le asiguram noi " culesul " si pentru perioadele reci . Noi credem ca a depune puiet in perioada de toamna este ceva rau ... da este rau daca avem o populatie mare de varroa .

Nu trebuie neaparat bagata in bigudiu pentru ca sa ii putem opri ponta .

Inca mai vorbesti din asa zisa literatura tradusa.


Despre ce vorbiti ca nu pricep ? .

Din 1979 stau intre albine si am vazut mult mai mult decat scrie negru pe alb.


Ok . Am sa tac deoarece trebuie sa treaca 37 de ani de apicultura peste mine ca sapot vorbi . Pacat ca lumea inca mai gandeste asa ... :(
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde cucubau » 29 Oct 2016, 07:59

Apicultura am spus si inca sustin , este o stiinta inexacta si lasa loc de interpretare , interpretare care in functie de experienta poate fi mai aproape sau nu de realitate.
Cea ce nu se ia in calcul sunt afectiunile albinelor adulte , afectiuni cronice su simple intoxicatii de moment.
D-l Bebe faci o mare confuzie intre prolificitatea unei matci si situatia anormala de puiet neacoperit .
Aceasta din urma situatie este o stare de boala sau accident (vezi situatiile de depopulare in urma intoxicatiilor de la FS), unde initial familia a avut suficienta populatie pentru a acoperi in totalitate fagurii cu puiet.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 29 Oct 2016, 09:28

balasbebe scrie:Din 1979 stau intre albine si am vazut mult mai mult decat scrie negru pe alb.

[/quote]
Stai si cujeti au decat stai ? :shock:
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde tiih » 30 Oct 2016, 10:09

balasbebe scrie:
cucubau scrie:
balasbebe scrie:Am zis ca o matca buna depune oua mai mult decat puterea de acoperire a albinelor.

Apicultura bat-o vina , nu este o stiinta exacta si todeauna lasa loc de interpretare. Niciodata o matca ori cat de buna ar fi nu ponteaza mai mult decat i se permite.
Faptul ca in anumite familii exista puiet peste puterea de acoperire a albinelor este un indiciu grav , fara interventia apicultorului acele familii se depopuleaza .

In plina dezvoltare o matca buna va spun eu ca nu stie sa se opreasca. Uneori stupul ramane fara mancare, albinele consuma puietul capacit dar matca continua sa depuna oua. De regula se intampla primavara prin aprilie, mai cand au o abundenta de polen in natura sau este multa pastura in stup.
O matca nu va depune oua daca nu este hranita, dar asa cum am zis una buna forteaza albinele sa o hraneasca, altele sa lustruiasca celulele iar ea sa depuna uneori mai mult decat ne dau noua cartile copiate si traduse din lteratura sovietica.
O matca buna daca nu-i dai spatiu va trece dupa diafragma si acolo depune oua, pe fagurii claditi. Nu o data am gasit si diafragma ouata.


Stimati domni amundoi aveti perfecta drepate...tocmai de asta apicultura e asa de frumoasa si destul de grea uneori !
Ca dl balasbebe am intalnit destule cazuri de-a lungul a zeci de ani de practica si mii de stupi trecuti "prin mana mea" primavara(in plina dezvoltare cum corect afirmati)!
Ca dl cucubau am intalnit cu ceva ani in urma destule cazuri cu puiet peste puterea de acoperire a albinelor ..in august -septembrie iar stupii i-am gazat fara mila caci erau intr-un evident declin,matca depunea in disperare oua iar familia de albine se diminua vazand cu ochii :idea: (anumite viroze+nosema)

PS.Parafrazind o celebra expresie"iarna nu-i ca vara"..nici "primavara nu-i ca toamna."....in familiile de albine. :!:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Combatere integrata varooa/nosema si alte boli

Mesajde CristianBee » 31 Oct 2016, 20:30

cucubau scrie:Apicultura am spus si inca sustin , este o stiinta inexacta si lasa loc de interpretare , interpretare care in functie de experienta poate fi mai aproape sau nu de realitate.
Cea ce nu se ia in calcul sunt afectiunile albinelor adulte , afectiuni cronice su simple intoxicatii de moment.
D-l Bebe faci o mare confuzie intre prolificitatea unei matci si situatia anormala de puiet neacoperit .
Aceasta din urma situatie este o stare de boala sau accident (vezi situatiile de depopulare in urma intoxicatiilor de la FS), unde initial familia a avut suficienta populatie pentru a acoperi in totalitate fagurii cu puiet.


Posibil N. Ceranae ? .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori


cron