Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Mortalitati 2016

Mesajde mellis » 01 Noi 2016, 09:45

asd5 scrie:E un experiment care il fac ca si distractie.(0=0) Ai citit experienta lui Janese cu roii in pod?
E o singura lada pe care o sa o scot pe balcon in perioadele propice.
Deocamdata albinele torc linistit. Niciun semn de agitatie.

Roi în pod am si eu, au trecut toți iarna, în cameră în schimb...nu..
Ce umiditate ai în cameră, temperatura? Plimbatul pe balcon, nu am auzit așa ceva.
Sa ne spui te rog rezultatul.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Mortalitati 2016

Mesajde asd5 » 01 Noi 2016, 09:46

Aveti o obsesie cu vina asta. Romanii in general sunt obsedati de asta. Normal ca vina e a mea.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Mortalitati 2016

Mesajde asd5 » 01 Noi 2016, 09:49

mellis scrie:
asd5 scrie:E un experiment care il fac ca si distractie.(0=0) Ai citit experienta lui Janese cu roii in pod?
E o singura lada pe care o sa o scot pe balcon in perioadele propice.
Deocamdata albinele torc linistit. Niciun semn de agitatie.

Roi în pod am si eu, au trecut toți iarna, în cameră în schimb...nu..
Ce umiditate ai în cameră, temperatura? Plimbatul pe balcon, nu am auzit așa ceva.
Sa ne spui te rog rezultatul.
Sanatate.


E doar o joaca. Nici prin cap nu imi trece sa aplic asta in alte contexte... ca dara nu am inebunit

Temperatura e in jur de 10 grade, uscat, deasupra parterului care e incalzit. Deci temperatura se va mentine peste 0 in orice caz. Dupa ce voi izola podul cu vata minerala va mai creste temperatura, caz in care o sa le mut pe balcon sa nu le fie prea cald.

E foarte interesant ce microclimat este in fata casei, spre sud: mugurii pinilor sunt avansati(primavara) cu mult fata de cei care sunt pe laterale. Dupa capul meu as muta toti stupii acolo :lol:
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori