Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Uleiuri volatile

Mesajde mellis » 06 Oct 2016, 11:31

Salut,
Deschid un topic nou cu info deja existente despre uleiuri volatile - metode si retete deja prezente pe site dar imprastiate prin mai multe topicuri.
Personal folosesc Herba Strips -produs sarbesc- doar primavara - dar costurile sunt oarecum mari pentru stupina sanatoasa (25 ron 10 fasii - desi se poate obtine pret mai bun direct de la vecinii sarbi). Pe viitor incerc sa fac artificii.
Toamna pun fasii de super strips (tot sarbesti) pe baza de fluvalinat.

Incep prin reteta prezentata de "marco68" la adresa de mai jos:
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=4&t=3474&p=259411&hilit=volatil#p259411

marco68 scrie:Salutari tuturor,
In urma cu 5 ani am fost la cineva in Franta, aici am ajuns si la un incepator in ale albinaritului.Omul folosea un amestec din uleiuri volatile, totul bio.Scriu reteta aici pentru toti, in special pentru Bunka (are o rabdare de chinez batrin, respecte ), poate se ajunge la ceva bun.Am folosit din amestec dar nu am avut destul timp si rabdare sa compar ( lucram la casa , copil mic si inca unul pe drum)

Le melange cite est le suivant:
- huile essentialle de geranium(Muscata) 4 ml ou 80 goutes
--- //-----------lavande (Lavanda) 4 ml ou 80 goutes
---- //-------- clou de girofle (Cuisoare) 4ml ou 80 goutes
---- //-------vetiver 1 ml ou 20 goutes
---- //----- eucalyptus globulus ou radiata completer a 250 ml

Se pun 5-6 picaturi din amestec pe un servetel (mai bun mi se pare tamponul femeilor) odata pe saptamina.

Eu am folosit tabac (fum) si au cazut ca la varachet, cineva spunea ca tine o sticluta de ulei volatil intr-un colt si nu mai are paduchi........nu a dat numele uleiului.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Uleiuri volatile

Mesajde mellis » 07 Oct 2016, 16:00

comi scrie:Uleiurile esentiale pot fi folosite pt tratamentul bolilor albinelor inclusiv pt infestarea cu varroa si acarapis wodi cu efect de combatere de 50-95 la suta.Poate cauza contaminarea cerii si mierii dar la un Nivel minimal.
Pot fi folosite in:fumigatie lenta,fumigatie rapida si mixata cu sirop de zahar pt hranirea albinelor.
Cand folosim U E (uleiuri esentiale) eficacitatea lor depinde de:temperatura ,timpul anului(anotimp) si puterea coloniei.
Thyme oil(ulei de cimbru) este eficace impotriva varroa,tracheal mites(acarapis woodi) si loca americana.
Cand folosim UE pt hranirea albinelor trebuie sa se determine nivelul de toxicitate al lor asupra albinelor.
Toxicitatea UE asupra albinelor se determina prin studiul LD50(concentratia de material necesara pt a ucide 50 la suta din animalele testate)se masoara in ppm(parti pe milion).
Tabel cu concentratia admisibila data de LD50:

Menthol -incapabil sa ucide albinele in concentration mari
Cinnamon(scortisoara) ulei-150ppm
Clove(catei de usturoi) ulei-200ppm
Thymol(cimbrul) ulei-100ppm
Pinene(pin)ulei-1500ppm
Oil of wintergreen -500ppm
Stabilirea potentialui toxicitatii UE este un pas important pt intelegerea dozarii corecte si riscului pt administrarea orala cane folosim UE in combaterea varroa.
Sursa de informare Dave Cushman
Asa ca degeaba fierbem noi dupa ureche o caruta de cimbru ca nu vom reusii decit sa intoxicam sau sa ucidem albinele cu retetele lui tataia lui tata.
Sa auzim numai de bine si fara suparare mai trebuie sa punem mana pe carte si pe net a sa ne mai alinia si noi cu cei din linia 1 a apiculturii si sa numai asteptam sa ne pice de sus (ca poate sa ne sparga capul)

http://forum.stuparitul.com/posting.php?mode=quote&f=8&p=141497
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Uleiuri volatile

Mesajde mellis » 07 Oct 2016, 16:09

Metoda Bunka:
BUNKA scrie:Am facut pudrari la cei tratati cu uleiuri...nici un parazit deocamdata.
Ma mai uit odata dimineata !
Am marit concentratia si am bagat un tratament de test la o familie..e pe 2 corpuri de 9 r, volum cam 54 litri...aproape full de albina...amestec din 30 picaturi ulei esential lavanda si 30 cimbru, alcool de peste 90 grade 400 ml.
Dupa aprecierea mea un absorbant trage cam 30 ml de solutie..revin undeva la 4,6 picaturi de ulei pe tratament..e tare..pute de iti indoaie mufa...nici un ranit..albina e ok...o sa ma uit la puietul larvar daca a suferit in vreun fel...


http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=4&t=3474&p=298023&hilit=cimbru#p298023
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Uleiuri volatile

Mesajde mellis » 07 Oct 2016, 16:15

Citat din "Scrisoare către Roger Delon Lviv apicultor I.D.Bryku":

""Varroa acarianul oferă cea mai mare preocupare pentru apicultori. Eu folosesc o metodă de tratare a unui amestec de cele două familii de produse naturale ieftine, este absolut inofensiv pentru albine și oameni.
Eu iau un borcan mic si umple-l pe jumătate cu alcool etilic (95%). Aceasta adaugă un pic de cimbru sau ulei de lavanda. Acest amestec este impregnat de bumbac sau alt tampon absorbant (5 x 10 cm), puneți-l pe partea de sus a ramelor cu partea din spate a serii cald stup și se oprește folie de plastic negru. Tratamentul poate fi repetat de două până la patru ori pe sezon sau mai mult. Este de remarcat că, în zilele următoare este o îndepărtare a căpușelor intensivă din stup și ovipozi crește uterului. Astfel, alcool etilic (etanol) distruge tineri Varroa căpușe în celule etanșe, și uleiuri aromatice expulzat paraziti adulti.
Nu folosiți niciodată alcool industrial (din cauza prezenței de alcool metilic).
Asigurați-vă că pentru a închide alcool pur nu a fost un fumător, din moment ce este tampoane înmuiate bine-aprinde ușor.
Acest tratament ajută la economisirea de energie și fiziologice albine biologice.
Apicultura №1, 1992. I.D.Bryk publicare"

https://translate.google.ro/translate?hl=ro?sl=ru&tl=ro&u=http%3A//www.pchelhom.ru/publ/3-1-0-4

sursa:
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=4&t=3474&p=282155&hilit=cimbru#p282155
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Uleiuri volatile

Mesajde mellis » 07 Oct 2016, 16:21

un incepator scrie:Am combinat 200 ml alcool de 96° cu 10 picaturi ulei de lavanda si 10 picaturi ulei de cimbru(ambele uleiuri luate de la plafar).Nu am folosit o cantitate anume pentru fiecare stup ,am imbibat bine un absorbant de dama si l-am pus pe subar.Tratamentul l-am facut dupa ora 20.La mine chiar a dat rezultate.


un incepator scrie:Am repetat tratamentul inca de doua ori.Indicat este sa-l repetam la 4-5 zile ,insa eu din lipsa de timp l-am repetat la 7-8 zile. Dupa primul tratament am sesizat ca matca pontase mai putin,insa ,cand am revenit la a doua repetare am observat o explozie a pontei,foarte mult puiet larvar.Acu nu pot sa bag mana in foc daca asta a fost urmarea tratamentului insa ce e drept matcile au pontat mult mai bine.La albine nu am obsevat o alta schimbare(doar ca nu mai aveau paduchi),nu cred ca au fost afectate deoarece nu am vazut mortalitate in randul lor.
Sincer eu sunt foarte multumit de tratament.Intru in a treia iarna cu delonii si nu au avut parte decat de pudrari cu zahar si acum au fost tratati cu amestecul de alcool cu lavanda si cimbru.
Spor la tratament.


un incepator scrie:
un OM scrie:Temperatura exterioara in ce parametri ar trebui sa fie?

Sincer , cand am inceput tratamentul era in timpul caniculei ,peste 36°ziua,iar dupa ora 20 nu cred ca era mai putin de 25°.La celelalte doua repetari a fost mai racoare ,intre 18-20°.Repet ,am facut tratamentul seara dupa ora 20.Aveam o infestare foarte mare la deloni,vedeam paduchii cu ochiul liber.La primul tratament au cazut foarte mulți pe subar,iar la celelalte doua repetari mult mai puțini sau chiar deloc.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Uleiuri volatile

Mesajde mellis » 07 Oct 2016, 16:34

un incepator scrie:Delonii nu au primit nici un tratament pentru varoa,ci doar pudrare cu zahar. Nu am avut nici un fel de problema pana anul acesta cand infestarea a fost destul de serioasa.Fata de cei patru orizontali care ai am ,la deloni infestarea a fost mult mai mare si asta cred, datorita instinctului VSH care nu a facut decat sa descapaceasca celulele cu varoa,astfel nu pot sa-mi explic diferenta asa de mare de varoa la cele doua sisteme(sunt pe aceiasi vatra).Insa dupa discutiile cu Adrian ,am facut si eu tretamentul cu alcool de 96*in amestec cu ulei de lavanda si cimbru. Surpriza a fost enorma ,dupa doua tratamente infestarea nu mai era asa mare(rar daca mai puteam vedea cate unul cu ochiul liber).Eu am pus acele absorbante cu tratament pe subar,nu am vrut sa mai deranjez familiile si se pare ca am facut bine.Rezultatele se vad foarte bine in poze.Cine vrea sa incerce acest tratament naturist il recomand cu toata inima,chiar are mare efect.
Apropo......... ce am observat la mine,dupa primul tratament matcile au cam incetat ouatul ,insa cam la o saptamana dupa am observat cum a inceput sa ponteze din nou si chiar foarte serios.


http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=4&t=3474&p=261928&hilit=cimbru#p261928
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Uleiuri volatile

Mesajde mellis » 07 Oct 2016, 16:35

Livius scrie:Iata ce spune Vladimir Khomick despre o anume metoda de tratament antivaroa. Rog sa ma iertati daca n-am tradus chiar exact, dar nu stiu rusa. Tratamentul este explicat in aceasta pagina: http://www.pchelhom.ru/publ/3-1-0-4
"Acarianul Varroa reprezinta cea mai mare preocupare pentru apicultori. Eu folosesc o metodă de tratament cu ajutorul unui amestec de două produse naturale ieftine, inofensive pentru albine si om. Luati un borcan mic și umpleti-l pe jumătate cu alcool etilic (95%). Se adaugă un pic de cimbru sau ulei de lavanda. Cu acest amestec inmuiati un tampon de bumbac sau alt tampon absorbant (5 x 10 cm), care se pune pe partea laterala a unei rame intr-o seara calda. Tratamentul poate fi repetat de două până la patru ori într-un sezon (cu pauze), sau chiar de mai multe ori. Este de remarcat că, în zilele următoare se vor observa caderi intense de varoa. Astfel, alcoolul etilic (etanolul) distruge tinerii acarienii varroa în celulele capacite, și uleiul aromatic distruge parazitii adulți de pe albine. ATENTIE! Nu folosiți niciodată alcool industrial (care contine alcool metilic). Acesta (alcoolul metilic) va va ucide si albinele, nu numai paduchii. Aveti grija: tampoanele inmuiate cu amestecul respectiv sunt foarte inflamabile, asa ca nu umblati cu flacara deschisa si nu fumati in preajma."


http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=4&t=3474&p=254246&hilit=cimbru#p254246
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara



Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori