Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde zahcat » 07 Oct 2016, 17:16

cristi_vidican scrie:
zahcat scrie:Va salut.
Din cauza temperaturilor foarte scazute pe timp de noapte,nu reusesc sa fac al doilea tratament cu Varachet conform prospectului.

Înafară de primul tratament cu Varachet forte, ai mai făcut vreunul în acesta an?

Am facut trei tratamente,ultimul pe 29.09
zahcat
 
Mesaje: 47
Membru din: 10 Mar 2013, 13:23
Localitate: bacau

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde peterneamt » 11 Oct 2016, 09:30

Cauza......?
;)

Publicat pe 27 septembrie 2016

Mic fericit vlăstar (dezvoltare bună creștere, Varroa inferior) a pierdut aproximativ 1 săptămână după sirop de alimentare (nu neapărat legătura de cauzalitate) aproximativ 1.000 de albine în podea grila, tremur ciudat. Anumite albine de pe fagure a arătat tremurând ciudat comportament apatic. Regina nu arată afectate.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde asd5 » 11 Oct 2016, 09:48

Ciudat.
Ori anul asta virusii au fost extrem de virulenti ori altceva. Am avut albine moarte ca iarna la sfarsitul lui August, farase intregi. Am dat vina pe varroa. Poate e altceva. Albinele erau cu limba scoasa toate(nu stiu daca e vreun indiciu relevant). E totusi parca prea prea stupi infloritori sa dea chix in 2 saptamani maxim si asa generalizat.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde asd5 » 11 Oct 2016, 09:50

Sunt destul de izolat si necomunicativ. Am observat si la vecini jumate de stupi cred ca sunt cutii goale(la sf. lui August). Ar trebui sa vorbesc totusi si cu ei.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde zahcat » 11 Oct 2016, 10:57

Nu ar putea fi consecintele unei intoxicatii puternice in urma culesului la FS stropita cu toate minunile de la Bayer?
zahcat
 
Mesaje: 47
Membru din: 10 Mar 2013, 13:23
Localitate: bacau

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde asd5 » 11 Oct 2016, 11:08

Nu exista culturi de FS, doar porumb, cartofi, pomi fructiferi - mica agricultura.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde filip » 11 Oct 2016, 11:11

asd5 scrie:Ciudat.
Ori anul asta virusii au fost extrem de virulenti ori altceva. Am avut albine moarte ca iarna la sfarsitul lui August, farase intregi. Am dat vina pe varroa. Poate e altceva. Albinele erau cu limba scoasa toate(nu stiu daca e vreun indiciu relevant). E totusi parca prea prea stupi infloritori sa dea chix in 2 saptamani maxim si asa generalizat.

Am avut si eu experiente nefericite cu ceva ani in urma.
Am stupii pe mai multe vetre,tratamentul il fac in acelasi timp interval diferenta de cateva zile.
Probleme am avut la o singura vatra.Cand din 40 stupi ramai cu 7-8 stupi lesinati ,nu e doar varroua.Avand in vedere ca erau si roi facuti din anul respectiv,tratati in mijlocul verii in momentul cand au fost facuti.Din sept pana la sfarsitul lunii oct au fost terminati..
Nu am dat sirop ori zahar,nu am in jur culturi intensive,nu am fost in pastoral.
Cu mierea ramasa in rame am format roii in anul urmator si totul a fost OK.Am vrut sa vad daca mierea ori polenul sunt responsabile,nu am observat nimic deosebit in dezvoltarea roilor....
Strangem din dinti si mergem mai departe...............
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde asd5 » 11 Oct 2016, 11:31

Multumesc de info.

Pentru mine nu e o tragedie ci mai mult o curiozitate. Asa am facut si eu: am pus deoparte pe terasa toate ramele in caturi, le-am sublimat niste oxalic ca sa nu otravesc mierea cu sulf si astept primavara. Nu mai sunt in criza de rame construite macar.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde peterneamt » 11 Oct 2016, 14:16

Nu vă aşezaţi în şa până nu verificaţi eficienţa tratamentelor antivarooa......( nu vă culcaţi pe ureche că .......doare )! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde zahcat » 11 Oct 2016, 18:37

E normal ca solutia de varachet sa se schimbe la culoare in decurs de o saptamana de la desigilare?S-a transformat intr-un lichid inchis la culoare cu un puternic miros de petrol(gaz lampant).Am avut doua sticlute din acelasi lot,iar cu prima nu am avut probleme.
zahcat
 
Mesaje: 47
Membru din: 10 Mar 2013, 13:23
Localitate: bacau

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde oroles » 11 Oct 2016, 18:46

Toate solutiile bazate pe amitraz se manifestă la fel după deschidere. Am patit la fel cu Scabatox. Daca nu are cristale treaba e buna.
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde maravela » 15 Oct 2016, 20:25

Tecuci-nu se mai gaseste Varachet.
Ultimile cutii s-au vandut cu 60 lei...Tactik nu se mai gaseste...
Ne orientam pe tratamente alternative.
maravela
 
Mesaje: 52
Membru din: 08 Feb 2015, 16:24

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde gica.mosu » 16 Oct 2016, 17:01

...Nu pot sa'nteleg pe unii dintre voi,pai daca ai mai patit-o in alti ani cu paduchii,de ce nu actionezi cum trebuie :oops: Personal am dat in acest an 9 tratamente(ultimul pe 9 oct) cu scabatox combinat cu VF si mai fac unul cand nu mai am puiet defel :idea: sper sa ma ajute vremea :!: P.S-pt cei care folositi doar VF cumparati din loturi diferit(evitati surprizele)si respectati prospectul din cutii,incercati si alte substante... :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde Bambucha » 16 Oct 2016, 18:34

Iar eu nu pot sa inteleg politica (comerciala, printre altele) dinozaurilor din cadrul mult renumitului nostru institut.

Peste tot in lume se practica metoda discountului la distribuitor ( da la masini, suruburi si pana la caramizi sau vanzarea de bilete la plimbari cu dromaderii), prin aceasta metoda asigurandu-ti piata, desfacerea produselor uniform si la un pret corect liniar, indiferent ca-l cumperi la Negru-Voda sau la SanNicolau Mare, asigurandu-ti astfel existenta de producator/cercetator. Dar na, e greu la deal!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Eficienta tratament varachet

Mesajde gica.mosu » 16 Oct 2016, 19:06

...In 2014 in vara ,am fost la o nunta la Pucioasa,si aud ca e un tip care lucreaza la Baneasa (unde se face VF) si poate sa faca rost de VF cu 20 roni cutiea :idea: ...P.S-pana sa ajunga substanta activa unde trebuie....i-si fac si atii plinul(i-au partea leului) ca de,traim in Romania :mrgreen: De asta am recomandat sa cumparati din loturi diferite(cei cu multi stupi)...Spor-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori