Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde balu » 25 Mar 2017, 18:18

bmdna scrie:Anul acesta am avut o familie care in septembrie ocupa un corp complet de 10 rame. In octombrie mi-a atras atentia faptul ca viespile intrau si ieseau nestingherite. Am zis sa deschid sa vad ce se intampla acolo. Am gasit ramele cu mierea capacita neatinsa, cate doua de o parte si de alta capacite pana jos. Pe una din ramele central era matca si maxim 50 de albine. Zic asa, la ochi, nu le-am numarat. e posibil sa fi fost si mai putine. Pe rama pe care am gasit matca, pe o parte si pe cealalta mai erau vreo 20 de cellule de puiet capacit, distribuite pe toata suprafata ramei. Nu era nicio urma de rosatura, nicio albina moarta pe fundul stupului. Sentimentul e greu de descris... deschizi un stup care in urma cu doua saptamani era plin de albine si acum vezi prin fiecare interval dintre rame subarul de la fundul stupului. Parca special ca sa amplifice senzatia, 3=4 albine se avanta deasupra ramelor, dar se retrag spasite. Am scuturat albinele si am pastrat matca. Cred ca mai traieste si acum. Corpul cu ramele respective e in magazie. Nu intentionez sa refolosesc ramele pentru ca nu stiu cauza depopularii.

Precizez ca nu suspectez ca viespile au putut sa omoare o familie, ele doar mi-au atras atentia ca ceva este in neregula. Posibil sa fi fost varroa, dar anul asta au fost mai putini paraziti ca in 2014. Apucasem sa le fac si doua tratmente cu varachet si pe timpul tratamentelor au existat. Mai mult, in perioada disparitiei vremea a fost rece, albinele nu au zburat.

A fost un caz singular la un total de 40 de familii si roiuri.


Si eu am patit cu un stup la fel, 50 de albine ramase cu matca inghetasera dupa nopti cu bruma, avea puiet in toate stadiile pe 3 rame!
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde cucubau » 25 Mar 2017, 19:05

CCD-ul nu a existat si nici nu va exista vree-o data . Este scuza celor depasiti de situatie si paravanul celor ce stiu si ascund ceva.
Faptul ca CCD-ul a aparut dupa nicotinoide , este prezent doar in zonele unde se folosesc aceste nicotinoide ar trebuii sa dea de gandit multor oameni ce activeaza in apicultura.
In Spania s-a demonstrat clar pe intelesul tuturor legatura dintre neonicotinoide - nosema si CCD.
La noi parca ar fi mai la moda CCD sau Varoza.
Pentru a complica si a face neconcludente aceste demionstratii exista marturia unor asa zisi apicultori care desmint aceste studii .
Oare or fi primit ceva pentru acest deserviciu adus apioculturii, sa-o faca din prostie ori naivitate ? Foarte greu de raspuns la aceasta intrebare.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde peterneamt » 25 Mar 2017, 19:50

cucubau scrie:CCD-ul nu a existat si nici nu va exista vree-o data . Este scuza celor depasiti de situatie si paravanul celor ce stiu si ascund ceva.
Faptul ca CCD-ul a aparut dupa nicotinoide , este prezent doar in zonele unde se folosesc aceste nicotinoide ar trebuii sa dea de gandit multor oameni ce activeaza in apicultura.
In Spania s-a demonstrat clar pe intelesul tuturor legatura dintre neonicotinoide - nosema si CCD.
La noi parca ar fi mai la moda CCD sau Varoza.
Pentru a complica si a face neconcludente aceste demionstratii exista marturia unor asa zisi apicultori care desmint aceste studii .
Oare or fi primit ceva pentru acest deserviciu adus apioculturii, sa-o faca din prostie ori naivitate ? Foarte greu de raspuns la aceasta intrebare.

Asa este, aveti dreptate ! Acum 2 ani in septembrie si octombrie am ramas fara albine in stupi.....in primavara anului trecut mai aveam 75 familii din 260 prezente in august......Anul trecut nu am mai dus stupii la rapita si floarea soarelui .....am facut 190 familii din cele 75 ramase ......am unit roi mai slabi intre ei si am intrat la iernare cu 149 ......au murit 2 si 5 matci, stupii respectivi i-am unificat..... restul sunt bine si foarte bine si am sperante sa reintru cu stupina pe profit, dar la rapita si floare nu mai duc stupii ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde Mircea_63 » 25 Mar 2017, 20:19

Ipoteze si pareri vor exista mereu. Raspunsul exact il poate da numai laboratorul, daca nu acum, pe viitor.
Pana atunci va circula vanatoarea de vrajitoare si daca e jenant sa dai vina pe "facaturi", o poti numi stiintific: CCD.
CCD asta e denumirea unei manifestari, nu denumirea unei boli. Tot asa, OZN sau UFO e asociat cu extraterestrii, desi termenul spune clar ca a zburat ceva, dar habar n-avem ce. Ziarele vor titra ca e invazie extraterestra.
Insa e frustrant in ziua sa spui: nu stiu!
Cred, insa, ca e un pas inainte pentru fiecare sa stie ca nu stie una alta. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde Avram » 25 Mar 2017, 20:27

Mircea_63 scrie:Cred, insa, ca e un pas inainte pentru fiecare sa stie ca nu stie una alta. :)



bine spus !
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde kovacslg » 28 Mar 2017, 15:51

Alaturi de cauzele f mult dezbatute ale depopularilor si a familiilor slabe (varroa + boli asociate, nosema, neonicotinoide) as mai amintii cateva.

1 rame vechi in stup, familia nu are ocazia sa construiasca faguri cu toate consecintele sale negative (vigoare slabita, instinct de igienizare mai scazut...)
2 tratamente prea multe, care afecteaza albina si implicit viitorul coloniei
3 acumularea in ceara a acestor substante- in multe stupine o familie construieste 0-1-2 faguri noi de cuib si nici unul in magazii - instaleaza o toxicitate cronica, de durata
4 furajarea familiilor cu sirop si turte simple / proteice in cantitati si in momente inadecvate - 3-6 litrii de sirop / sezon administrat in momente cheie ajuta enorm, si 10-20 de litri administrate inoportun (in perioada asta de ex), pot dauna enorm
5 interventii inutile in cuibul familiei,
6[b] deranjul mutarilor in pastoral[/b] - 0.5 -1 rama de albina se pierde la o mutare, sa inmultim cu 5, cu 7. Cat inseamna? Plus 2 zile / mutare, fam este in reorganizare, asta inseamna 10-14 zile / sezon activ de deranj cu puiet diminuat etc. (1 rama de albina pierdutain aprilie = 3 rame in minus in iulie)
7 organizarea, reorganizarea cuibului de iernare a familiei dupa 15 august si mai rau, in septembrie
Cele 6-8 rame de iernare daca sunt definitivate - centrate in iulie, fam isi configureaza pe ele pastura si mierea, isi fac trecerile de pe o rama pe alta, lucruri pe care daca le stricam in august - septembrie ele nu le pot reface in octombrie.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde aiudeanu » 03 Apr 2017, 09:19

Multe lucruri adevarate spuse de kovacslg! Bine ar fi daca ar gandi mai multi ca dinsul!
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde lucky5strike » 03 Apr 2017, 21:15

La cum se face agricultura acuma, de cand productivitatea cu orice pret isi spune cuvantul, de cand cu foamea de forta de munca la sate, a ajuns taranul de isi ierbicideaza via! Grija unde tineti stupii, si mai ales cati, ca nu mai merge cu "mia de stupi" si alte vrajeli de acum 5-6 ani. :idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde tiih » 04 Apr 2017, 08:21

lucky5strike scrie:La cum se face agricultura acuma, de cand productivitatea cu orice pret isi spune cuvantul, de cand cu foamea de forta de munca la sate, a ajuns taranul de isi ierbicideaza via! Grija unde tineti stupii, si mai ales cati, ca nu mai merge cu "mia de stupi" si alte vrajeli de acum 5-6 ani. :idea:


La cum se face agricultura acum,la cum se diminueaza baza melifera acum(se taie in medie un copac pe minut in tara si se planteaza foarte putin in loc),la cum lovesc schimbarile climatice viata familiilor de albine..nu va mai merge nici cu "suta de stupi"
Principala preocupare va fi sa mentinem "suta aia de stupi viabili(productivi)an de an ..si sa mai "dam lovitura" o data la 2-3 ani,dupa cum vrea natura....
NU E PUTIN LUCRU..caci reversul medaliei este faptul ca multi _ar putea sa ajunga...de la 100.....la 50.....la 10.......la1.... :idea:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde peterneamt » 04 Apr 2017, 21:57

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde peterneamt » 06 Apr 2017, 21:40

Publicat pe 5 ian. 2017
Noul videoclip agriculture-environnement.fr / TRIVIA # 12: decese de albine masive sunt, în principal din cauza pesticidelor agricole. Acum, potrivit bilanțului 2015 plasat dispozitivul de monitorizare existent de către autoritățile franceze, 195 alerte au fost identificate dintre care 40% se referă la boli (varoa, o bacterie numita „AFB“ sau Nosema ceranae). Practicile apicole proaste vin în locul 2 cu un caz de mortalitate 7. Mai ales autoritățile accentuează în special utilizarea necorespunzătoare de către unii apicultori veterinare insecticide, cum ar fi fluvalinat sau un produs interzis utilizarea ca coumafos. !
:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde peterneamt » 06 Apr 2017, 21:46

Publicat pe 01 februarie 2017
Mai multe informații: http: //positivr.fr/abeilles-cuba-pest ...
Amenințați, albinele par să fi găsit mica lor bucata de paradis! Cuba a trebuit să renunțe la pesticide în anii 1990, deoarece URSS nu mai era în stare să-l furnizeze. Din moment ce albinele au reluat treptat efect maxim! Unii apicultori reușesc să colecteze 45 kg de miere pe stup. În Franța, producția ar fi mai puțin de jumătate! Cu excepția insulei Ouessant, în Bretania, de asemenea, imun la pesticide. Mortalitatea stup Ouessant este de 3% în timpul iernii față de 30 până la 40% pe continent! Cauză și efect? propriile concluzii le trage sunt permise. ;)
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Si totusi CCD?!

Mesajde peterneamt » 06 Apr 2017, 21:51

Publicat pe 24 ian. 2017
Guvernul întoarce spatele apicultură! În ciuda unui sezon dezastruos, ministrul Agriculturii Stephane Le Foll, a refuzat ajută la finanțarea Congresului Apicultura Național și reprezentanții statului au împiedicat să participe. Thibault Bastide.



Stéphane Le Foll el dorește dispariția albinelor? În timp ce apicultori a suferit cel mai rau an lor din anul 1941, cu mai puțin de 10 000 de tone de miere recoltată, ministrul agriculturii a evitat ultimul Congres Național Apicol din Clermont-Ferrand. În cauză, „o caricatură plin de umor despre el, iar unele sloganuri“ Stéphane Le Foll interzice, de asemenea, funcționarii și tehnicieni ai statului de a participa la mese rotunde intitulate „Impactul pesticidelor asupra albinelor. Ceea ce ia în considerare politica de către autoritățile? noua guvernare a sănătății“. apicultorii sunt încă în mare dificultate, iar acest lucru se datorează nu numai pentru anul rău.

Într-adevăr, 10 ani, 15 000 de profesioniști au încetat activitatea din cauza dispariției a 70% din coloniile de albine. Deci, acum Franța importă mai mult de 70% din consumul de miere în timp ce acesta a exportat 70% din producția sa este de numai 10 de ani. Distrugerea în mare parte din cauza suprasolicitarea pesticidelor de către agricultori. Ei au consumat într-adevăr, 60.000 de tone de aceste produse în 2014, cu 5% mai mult decât în ​​2009. Agenția Națională pentru Siguranța Alimentară regretă faptul că nici un studiu de încredere ar putea clarifica relația dintre pesticide și boli gravă. O interdicție asupra insecticidelor „albinele ucigase“ la neonicotino a fost trecut, dar nu a intrat în vigoare până în 2020. Apicultorul Paul Thirion explică consecințele acestei decizii.
:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori


cron