Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 15 Ian 2017, 19:37

Citisem un articol, pe care momentan nu il mai gasesc ca sa vi-l arat. Niste apicultori englezi, ajunsi in Turkmenistan, ii explicau unui profesor dintr-un sat oarecare despre descoperirea termostupului.

Acesta le-a dat un raspuns care i-a surprins: de zeci de ani noi nu ne simtim amenintati de varroa. Peste stup acoperim cu o bucata de sticla...

Oamenii acestia din Turkmenistan au intuit solutia si au folosit mijloace rudimentare.

Nu stiu cum gestioneaza ei caldura, la ce temperatura, pentru cat timp si daca folosesc macar termometru. Dar nu... cred ca nu folosesc. As fi foarte util sa aflam cum procedeaza.

Daca ajunge cineva prin Turkmenistan... are tema de vacanta... :)

Pana atunci, cautam si noi solutii pe tema asta.
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 15 Ian 2017, 20:09

De ce as avea nevoie pentru a transforma stupii mei in termostupi 4 zile pe an?

Lista de cumparaturi:
- sticla (ce fel de sticla sper sa ma sfatuiti voi);
- vopsea neagra;
- termometru cu sonda (namzeb propune chiar o varianta mai buna: termohidrometrul care arata atat temperatura cat si umiditatea).

Ar mai fi ceva pentru a creste caldura in stup la 46 de grade C captand energia solara si pentru a o monitoriza?
Astept cu interes sugestiile dumneavoastra.
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde namzeb » 15 Ian 2017, 20:24

Mergeti pe o pista gresita. Trebuie plecat de la varooa pina la ce temperatura rezista si moare. De asemeni si albina pina la ce temperatura rezista si moare si atunci vedem daca la ridicarea temperaturii pina la un anumit nivel cad si mor cei mai multi varooa fara a afecta albina.Si in acest sens se poate aplica socuri de ridicare a temperaturii pentru o anumita perioada de timp (ex 1 ora sau mai mult) dupa care se revine la normal.A masurat cineva pina la ce temperatura albina rezista fara a face ventilatie?.Eu in sensul acesta am inteles din acele articole.Si asta o putem afla foarte usor prin colectarea lor si punerea sub socuri de temperatura.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 15 Ian 2017, 20:56

namzeb scrie:Mergeti pe o pista gresita. Trebuie plecat de la varooa pina la ce temperatura rezista si moare. De asemeni si albina pina la ce temperatura rezista si moare si atunci vedem daca la ridicarea temperaturii pina la un anumit nivel cad si mor cei mai multi varooa fara a afecta albina.Si in acest sens se poate aplica socuri de ridicare a temperaturii pentru o anumita perioada de timp (ex 1 ora sau mai mult) dupa care se revine la normal.A masurat cineva pina la ce temperatura albina rezista fara a face ventilatie?.Eu in sensul acesta am inteles din acele articole.Si asta o putem afla foarte usor prin colectarea lor si punerea sub socuri de temperatura.Cu respect


Am scris mai devreme despre diferenta de temperatura la cele doua tipuri de insecte: albina noastra carpatina are temperatura letala la 50.3 grade C.

Acarianul variaza intre 38- 45 grade C.
Plosnitele mor tot la 45 grade C, dar pentru a fi ucise in toate etapele de viata (ou, nimfa, adult) sunt necesare 7 minute de expunere la 46 de grade.

Cehii vorbesc de o temperatura letala folosita cu termostupul lor de 47 si ceva de grade, dar la nemti am vazut ca folosesc 44.9 grade C.

Eu o sa ma raportez la o temperatura intermediara, 46. E cu un grad mai mare decat temperatura maxima letala pe care am gasit-o in diverse studii si doctorate legate de acarieni.
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde daffid mihailov » 15 Ian 2017, 20:59

Poti face un cuptor ca un frigider, in care sa bagi ramele cu albine pe rand. Apoi le scoti. Daca ai temperatura mai mare, il ti mai putin timp. Se stie ca varoa prefera sa se inmulteasca pe racoare. De-aia anul asta a fost infestare mare. Prefera locurile mai putin incalzite. De-aia si trantorii care sunt pe marginase.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 15 Ian 2017, 21:02

daffid mihailov scrie:Poti face un cuptor ca un frigider, in care sa bagi ramele cu albine pe rand. Apoi le scoti. Daca ai temperatura mai mare, il ti mai putin timp. Se stie ca varoa prefera sa se inmulteasca pe racoare. De-aia anul asta a fost infestare mare. Prefera locurile mai putin incalzite. De-aia si trantorii care sunt pe marginase.


Interesant!
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 15 Ian 2017, 21:09

Variante sunt diverse deci...
Este important sa venim fiecare cu idei constructive sau cu intrebari pentru a ne clarifica nelamuririle, astfel incat sa ajungem la cateva variante de a ne trata stupii termic cat mai ieftin posibil si mai eficient.

Ar fi minunat sa reusim inca de anul acesta!
Nu vreau sa mai aud de substante toxice cu care sa gazezi in stup.
Doamne ajuta!
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 16 Ian 2017, 09:06

peterneamt scrie:Publicat pe 17 martie 2015
Extras dintr-un articol de ZDF.umwelt din 2009, prin tratamentul termic al coloniilor de albine



Cand trateaza nemtii astia termic albinele pentru a scapa de varroa, iti da impresia ca problema asta e una foooorte complicata.
Parca ai de a face cu un OZN. E chiar descurajant pentru cineva care ar avea intentia sa aplice metoda.
Lucrurile sunt cu muuuult mai simple. Nu va speriati.

Cu o cutie ingusta cu aerisiri, vopsita in negru si un geam deasupra poti aduce stupul la temperatura de 46 de grade, care ucide acarienii si care nu afecteaza albinele, ele avand pragul maxim de rezistenta la 50 grade C.

Mai e nevoie doar de un termometru cu sonda pentru a supraveghea temperatura. Cand a ajuns la 46 grade C, lasi 7 minute si apoi obturezi geamul punand un capac.

Asta e toata filozofia!

Mai trebuie pus un recipient cu apa ca sa se pastreze o umiditate optima.
Merita incercat!

Am sa pun in aplicare metoda la sfarsitul lui aprilie si va tin la curent.
Ar fi minunat sa fim mai multi care vad oportunitatea asta si o aplica. Ne-am impartasi experienta si am putea impreuna sa ajungem la o modalitate inbunatatita. Unul vine cu o informatie, altul cu o idee proprie!

Va salut cu respect!
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde daffid mihailov » 16 Ian 2017, 09:35

Trebuie sa te gandesti la aerisire dar si la umiditate, sa ai un hidrometru. Daca aplici tratament de lunga durata gen 1,5 ore si nu 10 minute le deshidratezi. Cea mai buna solutie e rotisorul. 10 min. Dar fara puiet si la o temperatura maxima.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 16 Ian 2017, 09:57

daffid mihailov scrie:Trebuie sa te gandesti la aerisire dar si la umiditate, sa ai un hidrometru. Daca aplici tratament de lunga durata gen 1,5 ore si nu 10 minute le deshidratezi. Cea mai buna solutie e rotisorul. 10 min. Dar fara puiet si la o temperatura maxima.


Multumesc mult pentru sugestii, sunt importante.

Cum arata rotisorul acesta?
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde namzeb » 16 Ian 2017, 10:38

Solutia cu rotisorul, rezolva problema numai cu albina din el dar ramine puietul infectat.Cred ca tot mai buna este solutia cu cutia cu geam in care poti introduce direct ramele dintr-o familie si sa o tii atit timp pina cade varooa si apoi sa o duci la cutia ei si sa introduci alta familie, astfel cred ca intr-un timp dat despaduchesti intreaga stupina daca ai 2-3 cutii numai pentru asta.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde LYX » 16 Ian 2017, 10:44

prea multa manopera. Stres si pt apicultor si pt albine :D
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde LYX » 16 Ian 2017, 10:56

la 10 stupi ar mai merge nu si la 100
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde mellis » 16 Ian 2017, 11:08

Manopera mare ar fi la schimbarea lazilor - geamul lateral..podisorul este piesa detasabila.
Ar mai fi senzorii pusi in fiecare stup..
Ca si varianta - pt 4 tratamente se poate face vatra umbrita gen fiosor - la tratament se desface acoperisul foisorului si se trataeaza -apoi se re-umbreste peste vara.
Avantajul tratamentului in cutie este - albina nu este stresata de mutarea in cutie noua + acarianul din celule crapa.
Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde LYX » 16 Ian 2017, 11:37

Atunci crezi ca se merita investitia- sa schimbi lazile senzori si altele pe ceva care nu este sigur ca da randament. sanatace si naroc ;)
LYX
 
Mesaje: 62
Membru din: 28 Feb 2014, 11:49
Localitate: Snagov-Ciofliceni-Ilfov

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde namzeb » 16 Ian 2017, 15:16

Aveti dreptate ca este mult de munca dar daca ai avea 2-3 cutii nu neaparat cu geam sa stea toata ziua in soare ci cu niste rezistente electrice care sa ridice temperatura la 47 de grade atit cit se face tratamentul de 1-1,5 ore(poate fi si un fier de calcat care sa fie reglat la aceasta temperatura), poti trata in acest timp 3 familii deci pentru a trata 100 de familii in 10 ore poti trata 30 de familii si le-ai scapat de varooa.Cind este incalzit cu termopan necesita sa ai si soare.Una este sa poti controla temperatura intr-un timp dat si alta sa astepti sa se incalzeasca singur.Mai cautam solutii totul este sa moara si varooa.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori