Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde namzeb » 17 Ian 2017, 10:51

Am vizionat toate filmele cehilor si cred ca se merita incercata metoda.Am glumit cind am zis cu fierul de calcat,dar se pot gasi multe solutii pentru experimentarea acestei probleme.Voi confectiona cei 3 stupi pe are ii mai am de facut in acest sens.Unul cu incalzire cu aer cald, unul cu banda de incalzire si unul cu geam.Sa vedem care este cel mai bun. Dupa cum am vazut in filmele cehilor si productia creste.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 17 Ian 2017, 20:33

Ma bucur mult sa aflu asta, Namzeb!
Si eu cred ca se pot gasi multe solutii care chiar nu sunt asa complicate.

Poate ni se mai alatura si altii.

Obiectivul: ridicarea treptata a temperaturii in stup pana la 46-47 grade C.

Motivatia:
- Sterilizare naturala

Aceasta duce la:

=> eliminarea acarienilor (varroa, acarapis woodi);

=> reducerea incidentei a numeroase boli ("singura cale de a tine sub control virusurile", dupa cum scrie in "Manual de crestere a albinelor" de Adrian Waring, "este de a mentine la un nivel scazut acarienii";

=> cresterea duratei de viata a albinelor;

=> colonie mai puternica si plina de vitalitate;

=> un cules mai bun;

=> albinute si apicultori fericiti!

Ah! In sfarsit parca simt ca nu ma mai sufoc cu atatea tratamente peste tratamente fara sa ii mai dai de cap, stiind ca mititelu asta de acarian e istet si se adapteaza la substantele noastre "minunate", care mai de care mai "Forte"...

Aaaa! Si sa nu uit... nu se mai omoara bietii trantori, care mie imi sunt foarte simpatici. Nu mai pun ca au si ei un rost acolo in colonie...
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 17 Ian 2017, 21:16

Aseara mi-a venit ideea ca ar trebui sa renunt la vopsirea stupilor in culori deschise.
Daca tot stupul este inchis la culoare, negru cel mai bine, ajutam sistemul nostru de incalzire al stupului cu cateva grade.

Exista o frica nejustificata de caldura soarelui si pitulam stupii la umbra, ii vopsim in culori deschise sau chiar tinem albinele in stupi de poliuretan vara ca sa nu cumva sa naduseasca albinele prea tare.
Din nestiinta noastra am dus la proliferarea acarienilor asigurandu-le un mediu prielnic.

Ceea ce nu stiam pana de curand era ca albinele chiar pot fi numite "insectele de foc".
S-a constat in infrarosu ca albinle au capacitatea de a-si creste caldura corpului la 44 grade celsius pentru a incalzi puietul.
Descoperirea modului cum se apara albina impotriva viespii japoneze e un alt argument: se formeaza din albine un bulgare ce arde viespea prin ridicarea temperaturii la 47 grade C.
Albina noastra carpatina are temperatura letala la 50.3 grade C, fapt ce face sa castige batalia cu TOATE tipurile de acarieni (acestia au temperatura letala intre 38-46 grade C).

In concluzie, cu oblojirea stupului si ocroteala noastra mai mult le facem rau.
Ele nu au probleme nici cu caldura, nici cu frigul.
Altii sunt factorii pentru care ar trebui sa avem grija.
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde namzeb » 17 Ian 2017, 21:22

Corect (Andrea sau Andrei) sint atitea substante cu care se tot cauta eliminarea nenorocitilor astia de varooa ca nu mai stii care este mai bun si care mai de care se scumpesc an de an si nu prea mai fac mare lucru.Eu asa voi face cum am spus si voi vedea ce se intimpla cu toate ca anul acesta nu am avut multi indivizi din astia.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde peterneamt » 17 Ian 2017, 23:56

Nu de puţine ori am omorât familii de albine până s-a lansat moda cu fundurii antivarroa, ( care sunt de fapt pro-varroa dar au avantajul unei aerisiri suplimentare ) în transport sau chiar pe vatră datorită caniculei când a fost aerisire deficitară...... Albinele sunt capabile să ridice temperatura în cuib astfel încât să topească ceara de pe rame cu tot cu miere în ele ( temperatura de topire a cerii : 62 - 64 grade C,şi este maleabilă la 30 grade C ) . Deci ridicarea temperaturii trebuie făcută treptat ....dar mai greu este de limitat temperatura sau chiar de scăzut într-un interval de timp cât mai scurt pentru a nu depăşii temperatura critică ! :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2017, 00:03

namzeb scrie:Corect (Andrea sau Andrei) sint atitea substante cu care se tot cauta eliminarea nenorocitilor astia de varooa ca nu mai stii care este mai bun si care mai de care se scumpesc an de an si nu prea mai fac mare lucru.Eu asa voi face cum am spus si voi vedea ce se intimpla cu toate ca anul acesta nu am avut multi indivizi din astia.Cu respect

Datorită iernii blânde din anul trecut, numărul de generaţii a crescut şi din această cauză au fost mai mulţi..... ca de obicei ! La începutul lui Aprilie 2017, trebuie făcut un tratament de control.... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 18 Ian 2017, 00:08

Am o dilema. Cum asigur aerisirea optima si umiditatea?
Aveti idee?
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde peterneamt » 18 Ian 2017, 00:31

AndreiA Serb scrie:Am o dilema. Cum asigur aerisirea optima si umiditatea?
Aveti idee?

Aerisirea se face în partea inferioară prin fundul antivarooa şi superior înre caturi .....!
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde balasbebe » 18 Ian 2017, 07:40

Eu cred ca in loc de varroa vom gasi multi faguri prabusiti.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde daffid mihailov » 18 Ian 2017, 10:13

1. Stupi inchisi la culoare, verde atrage cel mai bine caldura dar vara nu e recomandat, apoi sti cum se face cutia aia? crapa de nu o mai recunosti. Alb se pastreaza cel mai bine. Eu prefer galben. Loca se dezvolta bine la calduri excesive. Atentie!

2. Fundul antivaroa e bun doar cand faci tratament. Si poate pe unii ii ajuta la iernare care au stilul clopot. Asa e, favorizeaza varoa in timpul anului. Nu cred ca ajuta la ventilat vara. Mai bine e un tiraj mic doar pe urdinis. Daca ii pui undeva pe ciment, i-ai terminat.

3. Clar ca se prabusesc si fagurii fara aerisire si albinele o sa ridice imediat temperatura, se uzeaza, intra in stres, se innegresc, ventileaza la greu. Tratamentul de lunga durata nu il vad bine. Apoi e nevoie de umiditate. E putin mai complicata problema. Dar teoretic merge.
Ultima oară modificat de daffid mihailov pe 18 Ian 2017, 10:16, modificat 1 dată în total.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde kiloz » 18 Ian 2017, 10:14

Corect. Ramele virgine,care contin o cantitate mai mare de miere si mai ales umplute, depozitate neuniform o sa cedeze.Deobicei familia depoziteaza mierea in sensul opus al stupului expus la bataia soarelui.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde mellis » 18 Ian 2017, 10:18

Ar trebui sa vorbim si de calitatea fagurilor / Insarmare verticala.
Vopsitul cutiilor negre nu cred sa fie o solutie, tratam termic se face de 4 ori pe an, in schimb iulie / aug cu stupi negrii..
Oricum stupii ar trebui umbriti -nu lasati insoare mereu !!! Tratamentul termic nu se face tot anul!!!

Despre fundul AV contruit corect s-a mai vorbit...dar..nu sunteti atenti ;)

Citiți concluziile, nu printre rânduri...

akmm scrie:
BUNKA scrie:
...Treaba asta trebuie corelata si cu distantzarea de 4cm intre plasa si tavitza d fund..e un amanunt pe care nu l-am stiut pana nu de mult, cica s-a concluzionat in urma unor studii ca optim asa ar fi..minim 4 cm intre tavitza si plasa de pe fund !

La pagina 5 avem in articolul de mai jos specificatii pentru construirea FAV.
E de citit tot intrucat e un studiu stiintific si nu o discutie de forum.
http://www.countryrubes.com/images/AV-BOTTOM_BOARD.pdf
Concluziile de la pagina 17 sunt, de asemenea, cruciale.

Sursa :
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=8&t=558&p=183705#p183705

Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 18 Ian 2017, 21:00

https://www.youtube.com/watch?v=1B8Z2390I9M

Ceva de genul acesta o sa incerc sa fac.
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde balasbebe » 18 Ian 2017, 21:18

Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 18 Ian 2017, 22:09

Multumesc, balasbebe!

Uite ce idee:
Fişiere ataşate
RTYR7.JPG
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

Re: Varroa, o problema rezolvata cu o metoda naturala

Mesajde AndreiA Serb » 18 Ian 2017, 22:12

Poate fi adaptata pentru incalzirea stupului, daca mai inbunatatim un pic.
Fişiere ataşate
FGYJUII.JPG
AndreiA Serb
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Ian 2017, 21:29
Localitate: Curtea de Arges

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 58 vizitatori