Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde cucubau » 15 Feb 2017, 17:51

Depinde de experienta fiecaruia , nu cred a fie producator cu vechime care sa nu foloseasca fumagilin . Mai intervine un element , sanatatea familiei in care este introdusa . Degeaba este matca de calitate daca familia este o mortaciune , se incearca redresarea familiilor bolnave prin schimbarea matcilor, se da vina pe producator .
cucubau

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde cucubau » 21 Feb 2017, 22:30

Ceva ce trebuie sa va inspire:
https://youtu.be/pHlzD2ACQuU
cucubau

Mesajde peterneamt » 21 Feb 2017, 23:25

Dacă le spăla și pe cap cu șampon anti păduchi și le mai da și cu untură sub aripi ......! :o Ce face lenea din om ! ;)
Ultima oară modificat de peterneamt pe 21 Feb 2017, 23:26, modificat 1 dată în total.
peterneamt

Mesajde Avram » 21 Feb 2017, 23:25

Putin cam riscant .... ma gandesc la furtisagul ce se poate produce !
Daca regina albinelor domneste in stup , numai stiinta il poate guverna
F.BEGNESCU
Avram

Mesajde cucubau » 22 Feb 2017, 08:55

Furtisagul apare la familiile slabe, sau cu urdinisul prea inalt (un urdinis corect nu trebuie sa depaseasca 8mm).
cucubau

Mesajde claudiuc1 » 07 Mar 2017, 13:39

Salutare, cred ca nosemoza am gasit si eu in cateva familii..nu ma injurati ca sunt incepator..mai pot sa fac ceva cu mierea din ramele lasate peste iarna? :?
claudiuc1

Mesajde tiih » 07 Mar 2017, 21:48

claudiuc1 scrie:Salutare, cred ca nosemoza am gasit si eu in cateva familii..nu ma injurati ca sunt incepator..mai pot sa fac ceva cu mierea din ramele lasate peste iarna? :?

Nu ai cum sa gasesti nosemoza la aceasta data..7 martie...... chiar daca ai fi un stupar avansat si ai avea un microscop performant(exceptie fac medicii veterinari foarte competenti...si unii stuparii cu zeci de ani experienta.... in bolile albinelor)
Dar familiile mici,cu diaree,depopulate,,tine-le sub observatie..(umbli la sfarsit la ele ,dezinfectezi,mainile ,dalta dupa fiecare stup) pana cel putin la 15...20 aprilie, cand atunci nu mai poti da gres in diagnosticul pus,mai ales daca intelegi spusele marelui apicultor care a fost...este si va ramane...C.L.HRISTEA :!:

"Nosema adesea dainuieste in stupi fara ca stuparul sa intervina serios.Cu toate eforturile ulterioare,astfel de colonii,cu un grad de infestare mare,nu vor putea fi puse in pas cu celalalte din stupina, care vor da o productie buna,,ci vor lancezi pana tarziu in vara.Este de preferat in astfel de cazuri ca stuparul sa renunte la ele.El va distruge albinele prin sufocare,va transforma fagurii in sloi de ceara,va flamba stupul si toate accesoriile..." C.L.HRISTEA...BOALA IN PRISACA pag.39....

PS.Cu mierea provenita de la astfel de stupi mai poti face...hidromel sau ...tuica!
tiih

Mesajde claudiuc1 » 08 Mar 2017, 10:45

Multumesc frumos de raspuns. Am avut suspiciunea de nosemoza, deoarece am gasit urme de dejectii maronii pe rame si faguri si albine paralizate pe faguri. Fie mama ei de diaree, dar nu cred ca paralizeaza din cauza ei.

Untitled-1.jpg
claudiuc1

Mesajde cucubau » 08 Mar 2017, 12:29

Nosemoza este o boala foarte rara , niciodata prezenta la noi in tara . In astfel de cauze intodeauna paduchii sunt vinovati sau matcile neperformante .
La tine sigur tratamentele antivarroua nu au fost facute corespunzator , li s-a facut greata ori s-au stricat la stomac de s-au c*cat pe ele . Paralizia probabil este doar o mica ameteala.
cucubau

Mesajde zahcat » 08 Mar 2017, 15:08

cucubau scrie:Nosemoza este o boala foarte rara , niciodata prezenta la noi in tara . In astfel de cauze intodeauna paduchii sunt vinovati sau matcile neperformante .
La tine sigur tratamentele antivarroua nu au fost facute corespunzator , li s-a facut greata ori s-au stricat la stomac de s-au c*cat pe ele . Paralizia probabil este doar o mica ameteala.

Pai prin 2013 daca nu ma insel,tot pe acest forum se spunea ca noi nu ne confruntam cu Nosema.Oare asa sa fie?
Este primul an cand pierd 2 fam. si unific alte 6 din cauza acestei boli.
zahcat

Mesajde cucubau » 08 Mar 2017, 17:37

zahcat scrie:Este primul an cand pierd 2 fam. si unific alte 6 din cauza acestei boli.

Doar in urma unui examen de laborator poate fi declarat diagnosticul de nosemoza . Fara acel ceferticat sigur albinele au murit de ciuda sau de batrane .
cucubau

Mesajde DoarEu » 08 Mar 2017, 22:45

cucubau scrie:Doar in urma unui examen de laborator poate fi declarat diagnosticul de nosemoza . Fara acel ceferticat sigur albinele au murit de ciuda sau de batrane .

Pana primim rezultatul nu mai avem cui face tratamente.Eu sfaturi mai am,dar tu mai ai gaste? :oops:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
DoarEu

Mesajde tiih » 09 Mar 2017, 14:24

DoarEu scrie:
cucubau scrie:Doar in urma unui examen de laborator poate fi declarat diagnosticul de nosemoza . Fara acel ceferticat sigur albinele au murit de ciuda sau de batrane .

Pana primim rezultatul nu mai avem cui face tratamente.Eu sfaturi mai am,dar tu mai ai gaste? :oops:

DoarEu,as vrea sa te rog sa mai afisezi bancul cu gastele..e de actualitate,si ar fi fost si ma relevant,daca iarna din anul asta ar fi tinut de pe 1 decembrie pana la aceasta data...9 martie(cum a fost prin anii 1984-1985....1994-1995) ..A tinut cu adevarat intre 3 ianuarie si 20 februarie in majoritatea zonelor tarii...Ar fi picat mult mai multe familii decat pana acum...poate DUBLU... si poate am fi descoperit ca albinele nu mor iarna numai de boala sau lipsa hrana(mai mor si de "batrane" ..a se citi...epuizare corp gras :roll: etc...etc.... :idea:
tiih

Mesajde horia_ch » 09 Mar 2017, 14:39

E discutabil... Uite, cazul meu: Nu prea am ierni în care să am diferența în zile dintre ultimul zbor din toamnă și primul de curățire (nu e primăvara, ca mereu încă e iarnă) mai mică de 100 de zile. Iarna asta au fost așa: 02.11.2016 - 28.02.2017 (daca nu ma inșel sunt 118 zile). Ultimul puiet a ieșit, în funcție de familie, undeva în prima decadă a lunii septembrie.
In acest moment mătcile ce au încetat ponta mai repede încă nu au reluat-o. Altele da. Și totuși, mortalitatea este normală.
"Orice om are dreptul să privească de sus în jos un alt om doar pentru a-l ajuta să se ridice."
Sufletul mi-e pustiit. Nea Gică, învaţă-mă ce să fac, să-mi treacă!
horia_ch

Mesajde jonny_it » 09 Mar 2017, 15:31

peterneamt scrie:Dacă le spăla și pe cap cu șampon anti păduchi și le mai da și cu untură sub aripi ......! :o Ce face lenea din om ! ;)

O sa ajungem toti sa le spalam asa ...
jonny_it

Mesajde jonny_it » 09 Mar 2017, 15:33

tiih scrie:DoarEu,as vrea sa te rog sa mai afisezi bancul cu gastele..e de actualitate,si ar fi fost si ma relevant,daca iarna din anul asta ar fi tinut de pe 1 decembrie pana la aceasta data...9 martie(cum a fost prin anii 1984-1985....1994-1995) ..A tinut cu adevarat intre 3 ianuarie si 20 februarie in majoritatea zonelor tarii...Ar fi picat mult mai multe familii decat pana acum...poate DUBLU... si poate am fi descoperit ca albinele nu mor iarna numai de boala sau lipsa hrana(mai mor si de "batrane" ..a se citi...epuizare corp gras :roll: etc...etc.... :idea:

Inseamna ca la munte unde am iarna din noiembrie pana la sfarsit de martie nu trebuia sa mai am albine. :lol:
Albinele mor din cauza hranei de proasta calitate si din lipsa de tratamente. De batranete mor din martie incolo ;)
jonny_it

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE