Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: problema cu nosemoza acum iarna

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 22:17

cucubau scrie:In afara de tine cati recunosc existenta bolii ?
Sunt foarte putini cei ce constientizeaza gravitatea si fregventa bolii , toti dau vina pe paduchi sau orice altceva.

Probabil ca foarte putini. De acum 2 ani mi-am dat seama ca problema nu este la varroa. Am avut depopulari care nu prea se explicau.
Am tratat cu de toate si a fost bine.
De acum incolo nu vreau sa mai tratez cu de toate, anul acesta fac experimente si vreau o solutie cat de cat sigura la problema.
jonny_it

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde cucubau » 13 Mar 2017, 23:01

In vara trecuta am incercat sa sensibilizez opinia colegilor , si am incercat sa scot in relief pericolul pe care il reprezinta nosema .
Dar ca in bancul cu girafa la olteni , aceasta boala nu exista la noi!
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=8&t=3119&start=16#p303183
cucubau

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 23:36

cucubau scrie:In vara trecuta am incercat sa sensibilizez opinia colegilor , si am incercat sa scot in relief pericolul pe care il reprezinta nosema .
Dar ca in bancul cu girafa la olteni , aceasta boala nu exista la noi!
http://forum.stuparitul.com/viewtopic.php?f=8&t=3119&start=16#p303183

Discutia respectiva nu am vazut-o. Si va datorez niste scuze daca v-am luat putin in ras cand spuneati ca nu exista nosemoza la noi.
Imi cer scuze.

Cat despre colegi, se trezesc si ei, dar mai greu, trebuie sa piarda niste familii, dupa aia citesc foarte atent totul.
jonny_it

Mesajde cucubau » 15 Mar 2017, 09:42

Nu m-a deranjat opinia d-voastra si nu cred ca este nevoie de scuze , ori ce parere cand este exprimata in sens constructiv este binevenita .
Poate pe viitor tot mai multi apicultori vor lua in calcul si varianta de boala .
Daca se are in vedere si aceasta varianta sigur se vor gasi metode tot mai eficiente de combatere, si desigur apicultura ar avea de castigat.
cucubau

Mesajde tiih » 15 Mar 2017, 10:32

cucubau scrie:In afara de tine cati recunosc existenta bolii ?
Sunt foarte putini cei ce constientizeaza gravitatea si fregventa bolii , toti dau vina pe paduchi sau orice altceva.

Si eu recunosc existenta bolii...In 2014 dupa depopularile de la sfarsit de toamna si pierderile din iarna ...am fost primul care am atentionat si am folosit expresia..nu mai dati vina pe "bietul paduche".....
tiih

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE