Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nosemoza

Mesajde DoarEu » 13 Mar 2017, 20:45

Ma bate gandul ca la urmatoarea administrare de sirop sa fac urmatoarea reteta:
Sirop 1/1 de miere+nosestat+startovit+apicomplex+ceaiuri de ceai gastric 1 si 2(nu mai am timp sa mai pun la macerat iar ceaiurile le am deja cumparate)+sucuri de ceapa+usturoi,poate si umpic de protofil(trebuie sa cumpar).Ideea e ca ma gandesc ca asta e cam o bomba chimica si nu vreau sa fac mai mult rau decat bine.Pana acum nu am dat decat nosestat+startovit.
Cei care au facut ceva asemanator ii rog sa lase un raspuns.
Sanatate!
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 21:03

DoarEu scrie:Ma bate gandul ca la urmatoarea administrare de sirop sa fac urmatoarea reteta:
Sirop 1/1 de miere+nosestat+startovit+apicomplex+ceaiuri de ceai gastric 1 si 2(nu mai am timp sa mai pun la macerat iar ceaiurile le am deja cumparate)+sucuri de ceapa+usturoi,poate si umpic de protofil(trebuie sa cumpar).Ideea e ca ma gandesc ca asta e cam o bomba chimica si nu vreau sa fac mai mult rau decat bine.Pana acum nu am dat decat nosestat+startovit.
Cei care au facut ceva asemanator ii rog sa lase un raspuns.
Sanatate!


Trimiti inainte si dupa experiment cate 50 de albine si iti spun daca functioneaza.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde peterneamt » 13 Mar 2017, 21:07

jonny_it scrie:peterneamt - Are efect pe nosema apis, chiar foarte bun din ce am testat eu, aproape la fel de bun ca sucul de ceapa.
Dar nosema ceranae se transforma in spori si apoi revine iar.

Sporii de nosema sunt in familiile de albine de cand a aparut albina pe pamant .Boala apare cand sunt factori favorizanti si cand sistemul imunitar al albinelor este afectat.
Ce e nou fata de trecut ?
1. Lipsa de polen din surse variate in timpul sezonului activ ......
2. Disparitiia nosemei apis si inlocuirea ei cu NC.......
3. Poluarea cu pesticide printre care si neonicotinoidele care lezeaza intestinele si favorizeaza aparitia formei acute a bolii ..... ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 21:14

peterneamt scrie:Sporii de nosema sunt in familiile de albine de cand a aparut albina pe pamant .Boala apare cand sunt factori favorizanti si cand sistemul imunitar al albinelor este afectat.
Ce e nou fata de trecut ?
1. Lipsa de polen din surse variate in timpul sezonului activ ......
2. Disparitiia nosemei apis si inlocuirea ei cu NC.......
3. Poluarea cu pesticide printre care si neonicotinoidele care lezeaza intestinele si favorizeaza aparitia formei acute a bolii ..... ;)


1. Pe canicula nosema se inmulteste la fel ca si pe timp de iarna, poate de aceea unele familii au intrat mai slabe in iarna.
2. Nosema apis este tot acolo, nu a plecat nicaieri. In familiile tratate "ca de obicei"(protofil, suc de ceapa, ceai de plante) este la un nivel rezovabil, nimic nou sub soare. Ceranae este noutatea.
3. Da. In momentul cand sunt slabite din cauza chimicalelor rezista si mai putin la boli.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde cucubau » 13 Mar 2017, 21:23

Partea nasoala cu nosema este ca in sezonul activ la microscop sunt vizibili foarte putini spori spre diferenta de ultima perioada de iernare cand sunt prezenti in numar foarte mare.
Daca o familie afectata de nosema trece peste iarna si chiar daca se fac sau nu se fac tratamente, la anlizele efectuate de acum inainte numarul de spori vizibili la microscop va scadea drastic.
Despre nosestat nu pot sa spun nimic , nu am testat. In schimb pot sa spun despre protofil ca are efect administrat preventiv doar la familiile sanatoase , la cele afectate indiferent de cantitea administrata nu are nici un efect .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Nosemoza

Mesajde peterneamt » 13 Mar 2017, 21:24

:D . Cantitatea de sporii maxima la o familie sanatoasa de albine se inregistraza la sfarsitul lunii aprilie si inceputul lunii mai........datorita culesurilor si implicit a scurtarii duratei de viata a albinelor, familiile de albine diminuaza pana spre zero cantitatea de spori din intestine in toamna ....cand albina traieste prea mult (nu sunt culesuri de productie .......)
ps. cauta postarile mele mai vechi despre subiect ! ;)
Ultima oară modificat de peterneamt pe 13 Mar 2017, 21:32, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 21:31

cucubau scrie:Partea nasoala cu nosema este ca in sezonul activ la microscop sunt vizibili foarte putini spori spre diferenta de ultima perioada de iernare cand sunt prezenti in numar foarte mare.
Daca o familie afectata de nosema trece peste iarna si chiar daca se fac sau nu se fac tratamente, la anlizele efectuate de acum inainte numarul de spori vizibili la microscop va scadea drastic.
Despre nosestat nu pot sa spun nimic , nu am testat. In schimb pot sa spun despre protofil ca are efect administrat preventiv doar la familiile sanatoase , la cele afectate indiferent de cantitea administrata nu are nici un efect .


Ce am filmat nu sunt spori! Trebuie sa facem deosebire intre spori si protozoarul in stare activa.

Pe timp de vara se transforma in spori, care pot fi vazuti la microscop. In film nu se vad, daca dadeam la o putere de marire mai mare nu se mai vede nimic pe camera, dar ei sunt acolo. Nu inseamna ca nosemoza a plecat, este acolo si revine in forta cand gaseste conditii potrivite, de obicei toamna.

Deosebirea intre nosema apis si nosema ceranae este ca la nosema apis familiile slabesc lent, la nosema ceranae parasesc stupul in masa(la fel cum se intampla si la varroa).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde daffid mihailov » 13 Mar 2017, 21:32

DoarEu scrie:Cei care au facut ceva asemanator ii rog sa lase un raspuns.
Sanatate!


Eu evit sa le combin pe toate intr-un singur tratament. Le fac pe rand cand e cazul. Nu sunt chimist si nu stiu ce interactiuni sunt pe-acolo. Un studiu arata ca hreanul si usturoiul scurteaza viata albinelor. Ceapa da, ajuta. Haha, dam si nu stim daca facem bine. Dar dam. Ca sa fie bine. ;)
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 21:34

peterneamt scrie::D . Cantitatea de sporii maxima la o familie sanatoasa de albine se inregistraza la sfarsitul lunii aprilie si inceputul lunii mai........datorita culesurilor si implicit a scurtarii duratei de viata a albinelor, familiile de albine diminuaza pana spre zero cantitatea de spori din intestine in toamna ....
ps. cauta postarile mele mai vechi despre subiect ! ;)


Cantitatea maxima de spori este cand albinele au cules, sporii sunt inofensivi.
Parazitii activi fac probleme si sunt in numar mai mare cand ai zis. ;)
Nu confundati oul cu gaina :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Re: Nosemoza

Mesajde italianu » 13 Mar 2017, 22:07

am in frigider de vre-o săptămână 500 ml de suc de ceapa ,îl mai pot utiliza in sirop?
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Nosemoza

Mesajde peterneamt » 13 Mar 2017, 22:13

jonny_it scrie:
cucubau scrie:Partea nasoala cu nosema este ca in sezonul activ la microscop sunt vizibili foarte putini spori spre diferenta de ultima perioada de iernare cand sunt prezenti in numar foarte mare.
Daca o familie afectata de nosema trece peste iarna si chiar daca se fac sau nu se fac tratamente, la anlizele efectuate de acum inainte numarul de spori vizibili la microscop va scadea drastic.
Despre nosestat nu pot sa spun nimic , nu am testat. In schimb pot sa spun despre protofil ca are efect administrat preventiv doar la familiile sanatoase , la cele afectate indiferent de cantitea administrata nu are nici un efect .


Ce am filmat nu sunt spori! Trebuie sa facem deosebire intre spori si protozoarul in stare activa.

Pe timp de vara se transforma in spori, care pot fi vazuti la microscop. In film nu se vad, daca dadeam la o putere de marire mai mare nu se mai vede nimic pe camera, dar ei sunt acolo. Nu inseamna ca nosemoza a plecat, este acolo si revine in forta cand gaseste conditii potrivite, de obicei toamna.

Deosebirea intre nosema apis si nosema ceranae este ca la nosema apis familiile slabesc lent, la nosema ceranae parasesc stupul in masa(la fel cum se intampla si la varroa).



Ce ai filmat sunt spori ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 22:22

peterneamt scrie:https://www.google.ro/search?q=nosema+apis+cerana+and+microscope&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiRpN6JlNTSAhWCUBQKHaA8DdoQsAQIHA&biw=1366&bih=638&dpr=1
https://translate.google.ro/translate?h ... rev=search
https://translate.google.ro/translate?h ... rev=search
https://translate.google.ro/translate?h ... rev=search
https://translate.google.ro/translate?h ... rev=search
https://translate.google.ro/translate?h ... rev=search


Am citit paginile astea de nici autorii nu le stiu asa bine. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 22:23

peterneamt scrie:Ce ai filmat sunt spori ! ;)


Nu. ;)

Editare: Incerc zilele astea sa fac o poza/film la 1800 X si discutam dupa. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde peterneamt » 13 Mar 2017, 22:33

Ce experienta ai la realizarea frotiurilor ? Fiind in apa se misca braunian......asta nu inseamna ca sunt vegetativi ? :D
ps. Nu intervin decat daca apicultorii sunt invatati prost !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 22:40

peterneamt scrie:Ce experienta ai la realizarea frotiurilor ? Fiind in apa se misca braunian......asta nu inseamna ca sunt vegetativi ? :D
ps. Nu intervin decat daca apicultorii sunt invatati prost !


Experienta in? Nu inteleg.

Cine a zis ca se misca? :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori