Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Nosemoza

Mesajde catalin ilisei » 11 Mar 2017, 17:54

Daca am gasit la cativa stupi mai slabi pe care i-am iernat pe 4 rame spetezele la rame patate de fecale trebuie sa inteleg ca acestia sunt bonlavi de nosemoza?
Avatar utilizator
catalin ilisei
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Apr 2015, 22:17
Localitate: Com. Bodesti Jud. Neamt

Re: Nosemoza

Mesajde catalin ilisei » 11 Mar 2017, 22:38

Multumesc mult pentru raspuns, eu zic ca de cauza ar fi fost frigul din cauza ca au fost putine si au consumat multa hrana si primul zbor de curatire l-au avut pe la jumatatea lui Februarie.Doar la patru stupi din cei unsprezece pe care ii am sa intampat chestia asta,acestia fiind roiuri formate de anul trecut.Mancare au avut si numai miere nu le-am bagat sirop de completare in toamna,tratamente de paduchi le-am facut.Acum o sa vad ce o sa fie,le-am administrat protofil,i-am pulverizat cu apivirol,i-am mai restans,am scos ramele care nu aveau puiet pe ele si le-am inlocuit pe cele care aveau puiet le-am razuit bine.Sper sa nu am probleme cu ei
Avatar utilizator
catalin ilisei
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Apr 2015, 22:17
Localitate: Com. Bodesti Jud. Neamt

Re: Nosemoza

Mesajde lucky5strike » 12 Mar 2017, 19:51

catalin ilisei scrie:Daca am gasit la cativa stupi mai slabi pe care i-am iernat pe 4 rame spetezele la rame patate de fecale trebuie sa inteleg ca acestia sunt bonlavi de nosemoza?


Foarte probabil, da. Tu daca vrei sa salvezi familia aceea, trebuie sa-i reconfigurezi cuibul. Basca ceva sirop medicamentos la primul polen.
Are 2-3 rame de musca, acolo?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Nosemoza

Mesajde catalin ilisei » 12 Mar 2017, 20:30

Trei stupi din cei afectati sunt pe patru rame in momentul de fata iar unul ieste pe trei rame
Avatar utilizator
catalin ilisei
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Apr 2015, 22:17
Localitate: Com. Bodesti Jud. Neamt

Re: Nosemoza

Mesajde catalin ilisei » 12 Mar 2017, 20:31

Ce medicamente ar trebui sa le dau?
Avatar utilizator
catalin ilisei
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Apr 2015, 22:17
Localitate: Com. Bodesti Jud. Neamt

Re: Nosemoza

Mesajde daffid mihailov » 12 Mar 2017, 20:49

Daca sunt 4 rame sigur sunt evaluate la una de un profi. Cu parere de rau, nu stiu ce ai putea face. Poate din 3 fam sa faci una. Si ii scazi la pierderi peste iarna. E greu dar necesar. Arunci banii pe tratamente ca nu ai cui.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Nosemoza

Mesajde catalin ilisei » 12 Mar 2017, 21:09

Nu inteleg,care iarna ,iarna tocmai atrecut.Eu sper sa ii pun pe picioare
Avatar utilizator
catalin ilisei
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Apr 2015, 22:17
Localitate: Com. Bodesti Jud. Neamt

Re: Nosemoza

Mesajde daffid mihailov » 12 Mar 2017, 21:17

:) stai ușor ca încă nu a trecut. O sa mai dau pe aici. Sa imi spui la 10 aprilie cum sta treaba. Pana atunci ia ca bun sfatul colegilor.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Nosemoza

Mesajde alt stupar » 13 Mar 2017, 10:26

catalin ilisei scrie:Nu inteleg,care iarna ,iarna tocmai atrecut.Eu sper sa ii pun pe picioare

Speranța e gratis...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Nosemoza

Mesajde catalin ilisei » 13 Mar 2017, 11:43

Stiu ca speranta e gratis.Dar nu i-am lasat in voia sortii m-am ocupat de ei ,le-am administrat protofil i-am pulverizat cu apivirol le-am facut ceai cu ceapa,pelin,coada soricelului,galbenele etc.si nu in ultimul rand am schimbat ramele in afara de cele care nu aveau puiet cele care aveau puiet le-am curatat si le-am dat cu tinctura de propolis.Dumneavoastra imi spuneti sa renunt la vreo trei matci si sa ii unific
Avatar utilizator
catalin ilisei
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Apr 2015, 22:17
Localitate: Com. Bodesti Jud. Neamt

Re: Nosemoza

Mesajde catalin ilisei » 13 Mar 2017, 11:46

Din câte stiu chiar daca ar fi nosemoza se poate trata daca te ocupi de ei.Recunosc ca nu am o experenta foarte bogata in domeniu
Avatar utilizator
catalin ilisei
 
Mesaje: 46
Membru din: 05 Apr 2015, 22:17
Localitate: Com. Bodesti Jud. Neamt

Re: Nosemoza

Mesajde cucubau » 13 Mar 2017, 11:58

catalin ilisei scrie:Dar nu i-am lasat in voia sortii m-am ocupat de ei ,le-am administrat protofil i-am pulverizat cu apivirol le-am facut ceai cu ceapa,pelin,coada soricelului,galbenele etc.si nu in ultimul rand am schimbat ramele in afara de cele care nu aveau puiet cele care aveau puiet le-am curatat si le-am dat cu tinctura de propolis

Aceste tratamente erau valabile si pentru oameni in urma cu mai bine de 100 anii. In plus in acele timpuri pentru vindecare se cerea si igaduinta celui de sus.
De nosemoza sa nu te temi asa ceva la noi nu exista , poate ceva paduchi sa creeze probleme sau matca cu genetica slaba.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 19:06

cucubau scrie:De nosemoza sa nu te temi asa ceva la noi nu exista , poate ceva paduchi sa creeze probleme sau matca cu genetica slaba.


Cucubau, tine pagina asta deschisa si apasa F5, cand apare un film uita-te la el, este cu dedicatie pentru tine.

Vestea buna este ca acarapis woodi inca nu este prezent la noi(am facut aproximativ 40 de teste .. si m-am plictisit sa il caut).
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 20:06

Inca apesi pe F5? :lol:

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Nosemoza

Mesajde peterneamt » 13 Mar 2017, 20:23

;)
ps. folositi ceaiuri din plante medicinale utilizate la om pentru sistemul digestiv + cimbrisor de miriste si pelinita !
Ultima oară modificat de peterneamt pe 13 Mar 2017, 20:34, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Nosemoza

Mesajde jonny_it » 13 Mar 2017, 20:33

peterneamt - Are efect pe nosema apis, chiar foarte bun din ce am testat eu, aproape la fel de bun ca sucul de ceapa.
Dar nosema ceranae se transforma in spori si apoi revine iar.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 57 vizitatori